Skocz do zawartości
  • 0

Nie widzę M31


Łysy_z_balkonu

Pytanie

Mam Synte 8, kitowe obiektywy i Barlowa 2x. Wyciągam dziś w nocy teleskop, przezwyczajam wzrok do ciemności, schładzak teleskop, wyjmuję laptopa ze stellarium na trybie nocnym , celuję tam gdzie powinna być z nałożonym okularem 25 mm(kitowy) i nie widzę jej tylko gwiazdy wokoło. Mam wtedy wyostrzone na gwiazdy. A lp to u mnie stoi tak:

 

IMG_20210628_073126.jpg.d01fd7c11480cff20a6f22416d28f564.jpg

Proszę o pomoc!

Edytowane przez Łysy_z_balkonu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Najwyraźniej patrzysz nie tam gdzie trzeba,ja też mam 4Bortla i Andromedę spokojnie widzę w lornetce 10*50. Zjustuj szukacz z teleskopem i spróbuj ponownie. W szukaczu powinieneś ją też spokojnie zobaczyć i wtedy na 100 zobaczysz ja w teleskopie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

A masz małą lornetkę? 8x40 czy coś? Najlepiej na statywie foto z adapterem L. Lornetka pomaga odnaleźć obiekt na niebie i później odpowiednio ustawić teleskop. 

Inne dobre rozwiązanie to zielony laser na akumulatorki z AliExpress. Tylko tu uwaga na oczy swoje, innych i na obiekty latające. Włączasz na kilka sekund celujesz, poprawiasz i oglądasz. 

 

EDIT teraz jest dość jasno, u mnie na północy za jasno na obserwacje galaktyk. Ale do ćwiczeń to nie przeszkadza. 

Edytowane przez kjacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

M31 "na długość" ma z 2.5 stopnia. Z okularem 25 mm masz powiększenie 1200/25 = 48. Twój kitowy okular ma pewnie z 50*, więc masz pole widzenia około 1*, więc nie zobaczysz jej całej. 

Jasne jądro powinieneś wyraźnie widzieć. Podobnie sąsiadki M32 i M110.
Może szukałeś przy Księżycu, jak M31 była nisko nad horyzontem lub w jakiejś łunie ?
Jeśli tak, to mogła Ci zginąć w jasnym tle, zwłaszcza jak nie wiesz, czego się spodziewać w okularze.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

A jak z innymi obiektami ? Problem jest tylko z M31 czy innych też nie możesz zobaczyć/znaleźć ?

Jeśli teleskop masz dobrze wycelowany to co widzisz w tym miejscu to właśnie jest M31 . Rozmyta gwiazda to jądro galaktyki a Księżyc nie pozwala zobaczyć mgiełki .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ciężko mi uwierzyć bo u siebie z ogródka widzę ją gołym okiem w dobra noc, po dostosowaniu wzroku. Kitowce to kitowce wiadomo, ale widziałem ją dobrze w Newtonie 130/900 od którego zaczynałem a co dopiero synta 8. Nie chce negować tego co mówisz, ale podejrzewam że nie patrzysz tam gdzie trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja widziałem M31 bez najmniejszych problemów pod niebem Bortle 5 w refraktorze 90/900.

 

Synta 8 na pewno da radę. 

 

Ale obecnie noce są bardzo krótkie a M31 nie jest zbyt wysoko na horyzoncie. Jak nie teraz to poczekaj miesiąc i będziesz miał super widoki, chociaż teraz też powinieneś dać radę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

M31 to powinieneś dobrze widzieć w szukaczu tej Synty. Ja ją pierwszy raz zobaczyłem właśnie w ten sposób. Ogólnie w tej chwili warunki do obserwacji m31 są słabe, bo jest nisko nad horyzontem. Nawet jeżeli masz dobre wiejskie niebo, to nisko nad horyzontem mogą być jakieś światła dróg czy miast.

Na początek proponuję Ci wyszukać m13. Teraz jest wysoko nad horyzontem w ciemnych godzinach, a widok nawet w kitowcach na pewno zrobi wrażenie. Również ją łatwo wyszukać szukaczem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jestem takiego samego zdania, jak koledzy. Ja też mam Synte 8", i M31 bez problemu można znaleźć. Spróbuj znaleźć ten obiekt  w ten sposób. Ja tak robiłem, i w końcu się udało. W szukaczu będziesz miał plamkę, której trzeba się nauczyć tak jak pozostałych obiektów głębokiego nieba. Teraz nie są najlepsze warunki do obserwacji tego obiektu, ponieważ jest po prostu nisko. Jeśli poczekasz do jesieni, to będziesz zaskoczony jak dobrze wygląda. Trzeba być cierpliwym, to jest warunek aby nie rzucić tego hobby w kąt.

 

1280px-Andromeda_constellation_PP3_map_PL.svg.png

Edytowane przez Krzysio2138
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.