Skocz do zawartości
  • 1

Okular GSO 42 mm 2" 65°


Łysy_z_balkonu

Pytanie

17 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
5 minut temu, Łysy_z_balkonu napisał:

https://deltaoptical.pl/okular-do-gso-super-view-42-mm-2-quot?from=listing

Czy ktoś użytkuje ten okular? 

Dobrze się sprawuje bo myślę nad kupnem do Synty 8?

Jakie ma pole widzenia przy przybliżeniu 28x?


Przy Syncie 8 F/6 powinien Ci dać około 2,3 pola widzenia.
Uproszczony wzór na pole widzenia układu optycznego to: własne pole widzenia okularu podzielone przez powiększenie uzyskane z danym okularem.
Czyli u ciebie to będzie 65 / 28 = ~2,3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
24 minuty temu, Łysy_z_balkonu napisał:

https://deltaoptical.pl/okular-do-gso-super-view-42-mm-2-quot?from=listing

Czy ktoś użytkuje ten okular? 

Dobrze się sprawuje bo myślę nad kupnem do Synty 8?

Jakie ma pole widzenia przy przybliżeniu 28x?

 

Jakościowo pewnie to samo co 30mm z tej samej serii, czyli nic specjalnego ;)

Widzę inny problem, okular da źrenicę na poziomie 7,3mm. Źrenica stanowczo za duża, nawet pod ciemnym niebem nie wiem czy będzie użyteczna (chyba że w połączeniu z filtrami).

Celuj w coś w okolicach 30-32mm, będzie bardziej uniwersalnie. W innym temacie pisałem w co możesz celować ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tak, tylko okular ma 80* pola własnego i przy jego budowie korekcją obrazu na brzegu pola pewnie nie grzeszy ;)

Celuj w sprawdzone konstrukcje.

Erfle w okolicach 30-32mm=> Swan 33mm, Orion Q70 32mm, Agena Astro 32mm, Scopos 30mm, Hyperion Asferyk 31mm.

Droższe hybrydy typu SWA=> ES 28mm 68* 2", Maxvision 28mm 68* 2". Może też być ES 24mm 68* 1,25".

Później już są ESy 82* i droższe okulary które sięgają daleko poza planowany budżet.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wskazujesz okulary, które są delikatnie mówiąc słabe. Masz 8" lustra. To sporo. Rozumiem że budżet napięty ale czy nie można zacisnąć dupy i zamiast dwóch,trzech takich Erfli kupić jeden porządny. Masz kitowce. Popatrz nimi nawet kilka miesięcy. Uzbieraj i kup z giełdy ES 82°. Będziesz bardziej zadowolony. Za kilka miesięcy kupisz drugi i będziesz jeszcze bardziej zadowolony:original:

Moim pierwszym był Morfeusz. Trafił się za 550. To była przepaść w różnicy jakości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

A ja się podepnę trochę do tematu przy okazji z pytaniem jaki okular polecacie z ogniskową 40mm tyle że do refraktora F10. Miałem okazję spojrzeć przez Maxvisiona 40mm 68° (poprzednik ESów) i widok był super. I w sumie myślałem żeby dozbierać i kupić to szkiełko. Ale cena 1000zl za okular to sporo i dlatego myślę czy jakaś tańsza alternatywna z podobnym polem/ogniskową też da radę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Gso SV 42 mm daje takie same pole jak baader 31 mm z polem 72. Kiedyś kupiłem tego GSO i żałuję że nie wziołem np wo swana 40 , cena adekwatna do jakości. Od biedy możesz kupić SV 30 mm ale z giełdy za ok 150 zł z wysyłką z myślą o zbieraniu na coś lepszego

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Niestety ale gdzieś pomiędzy f/8 i f/6 leży strefa śmierci Erfle i RKE.

Było pełno rozkminek na temat szerokokątnego okularu do synty 8”.

Ludzie próbowali ze Swanami, z tym szerokokątnym okularem linkowanym przez Łysego - kiedyś to się nazywało ST80 bodajże. I ostatecznie takim najtańszym, sensownym wyborem okazał się baader scopos. W tej chwili nie ma tych okularów w sprzedaży i w sumie rzadko pojawiają się na giełdzie. Teraz takim odpowiednikiem cenowym i jakościowym jest baader hyperion asferyczny.

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Arthur Skoracki napisał:

A ja się podepnę trochę do tematu przy okazji z pytaniem jaki okular polecacie z ogniskową 40mm tyle że do refraktora F10. Miałem okazję spojrzeć przez Maxvisiona 40mm 68° (poprzednik ESów) i widok był super. I w sumie myślałem żeby dozbierać i kupić to szkiełko. Ale cena 1000zl za okular to sporo i dlatego myślę czy jakaś tańsza alternatywna z podobnym polem/ogniskową też da radę. 

Maxvision i ES to chyba równoległe marki - te same szkła w innych obudowach.

Co do alternatywy, to może Hyperion 36/72. Po zakupie byłem naprawdę pozytywnie zaskoczony.

Rzeczywiste pole obserwacji tylko min. mniejsze od ES40/68.

Nie miałem nigdy tego ES-a więc cięzko mi porównać jakość, ale mój ES24/68 jest  trochę lepszy od H31/72, więc i tu może być podobnie.

Z zalet Hyperiona to dużo niższa waga i niższa cena - 800zł vs 1400zł za nowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 godzin temu, Smorff84 napisał:

Ajot ma na myśli Es 24 mm 82 stopnie a nie es 24 mm 68 stopnie. Bo es 24 mm 68 stopnie kosztuje ok 700 zł, a Es 24 mm 82 stopnie 1100 zł 

Nie jasno napisałem, nie potrzebnie zagmatwałem z tym ES24mm. Miałem na myśli porównanie H36/72 vs ES40/68, tu jest 800 vs 1400.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.