Skocz do zawartości

Jowisz w SCT11


Misza

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś o 3 w nocy przy okazji avikowania saturna na sam koniec rzuciłem " od niechcenia" okiem (lub raczej okularem) na jowisza, nie spodziewałem się niczego specjalnego ale moim nowym SCT11 kupionym w listopadzie nie miałem jeszcze okazji na niego popatrzec. Nie spodziewałem się fajerwerków, planeta nie jest jeszcze specjalnie wysoko, do tego już powoli świtało co pogarsza kontrast. Tymczasem szczegół jaki zobaczyłem był po prostu niewiarygodny!! Miałem już w życiu trochę przyzwoitego sprzętu, Tal200K, Tak. FS128, niezły mak 6" i kilka innych. Zwykle było to na zasadzie "widzę pięć pasów i coś tam jeszcze między nimi majaczy" czasem więcej czasem mniej, teraz miałem wrażenie że nie patrzę w okular ale raczej na stacka z dobrego materiału, detal zwalił mnie dosłownie z nóg. Nawet FS128 nigdy nie dał mi porównywalnego. Pytanie, czy w związku ze zbliżającą się sierpniową opozycją warunki już teraz są tak dobre do obserwacji jowisza ? Czy też myślicie że jest to głównie sprawa sprzętu i lustra 280mm (wcześniej największe jakie miałem to 8")?

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może po prostu miałeś dobry seeing. Okolice wschodu i zachodu Słońca, w połączeniu z odpowiednią pogodą to jako-taka stabilizacja atmosfery, i obraz przestaje szaleć. Apertura swoją drogą. Tarcza zwiększy się z 45 do ok. 49 sek. łuku w sierpniu. W ub. roku było to też ok. 45 sek. łuku. Wielkiego zysku bym się tutaj nie doszukiwał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłodzę zawsze 4h,

5 minut temu, shiryu napisał:

Tez mam 11".

Od trzech lat nie udało mi się ani razu zobaczyć ładnego Jowisza, a miałem kilkanaście podejść.

Zawsze obraz pływał.

 

Czyli miałeś szczęście, dokładnie tak jak pisał bartolini.

 

 

A jak z kolimacją ? Ja swojego kolimowałem po zakupie bo cienko z tym było bardzo.

Co do seeingu wydawał mi się dośc typowy jak na mój balkon, na kamerce saturn którego jednocześnie fotografowałem trochę jednak pływał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Misza napisał:

. Nie spodziewałem się fajerwerków, planeta nie jest jeszcze specjalnie wysoko, do tego już powoli świtało co pogarsza kontrast. 


Hej. A powiedz, w jakim powiększeniu obserwowałeś?... Wiesz , ja nigdy nie patrzyłem przez teleskop większy niż 6" i tak się zastanawiam jak widać tak dużym teleskopem jak Twój planety w powiększeniach powiedzmy poniżej 200x.. Chodzi mi o to czy nie są zbyt jasne a wręcz świecą, co może utrudniać dostrzeganie detalu i pogarszać kontrast obrazu. Przecież  przy takich powiedzmy planetarnych 180x masz 1.5mm źrenicy wyjściowej...... Tak się zastanawiam, czy nadchodzący już świt nie pomógł Ci tutaj -zmniejszając blask celu.  Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minutes ago, Misza said:

A jak z kolimacją ? Ja swojego kolimowałem po zakupie bo cienko z tym było bardzo.

 

U mnie z kolimacją nie jest źle, to co wyżej na niebie to widać ładnie.

 

Ostatnie noce były chłodne, po dłuższej obserwacji nad ranem warunki mogły być naprawdę przyzwoite.

 

Przyznam się, że ostatnimi czasy Jowisza próbowałem tylko na wieczornym niebie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, YOKER napisał:

a próbowałeś ograniczyć czynna aperturę do 60-50mm ?  ponoć jest wzrost kontrastu ,ostrości a o rozdzielczości nie wspomnę ... :flirt:

 

 

 

J

Rozumiem,  ze sam nigdy nie próbowałeś,  skoro powołujesz sie na innych? Spróbuj,  to nie boli,  chociaż tak jak wyzej nspisano centrycznie będzie trudno w SCTeku :movingtongue:

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, JSC napisał:

Rozumiem,  ze sam nigdy nie próbowałeś,  skoro powołujesz sie na innych? Spróbuj,  to nie boli,  chociaż tak jak wyzej nspisano centrycznie będzie trudno w SCTeku :movingtongue:

Dobrze ,ze pilnujesz, :)

ja próbowałem to wielokrotnie i zawsze gdy lustro/soczewka było skopane to dawało to jakaś wypadkowa jakości na + ale nigdy w dobrze zrobionym teleskopie ...

Na zlocie będzie refractor Catalina, podejdź i przysłon mu 200mm  czynnej soczewki do 60mm i powiedz ze to poprawi ostrość i kontrast... :)

 

Myślę ,ze opis kolegi Miszy  z 11' jest  odpowiedzią co i jak działa ...

ważne jest by właśnie wdanej  chwili być na stanowisku co nie jest łatwe i często mowimy ,ze nie ma seeingu a wiec tylko 60mm.

 

 

 

Edytowane przez YOKER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, YOKER napisał:

Dobrze ,ze pilnujesz, :)

ja próbowałem to wielokrotnie i zawsze gdy lustro/soczewka było skopane to dawało to jakaś wypadkowa jakości na + ale nigdy w dobrze zrobionym teleskopie ...

Na zlocie będzie refractor Catalina, podejdź i przysłon mu 200mm  czynnej soczewki do 60mm i powiedz ze to poprawi ostrość i kontrast... :)

 

Myślę ,ze opis kolegi Miszy  z 11' jest  odpowiedzią co i jak działa ...

ważne jest by właśnie wdanej  chwili być na stanowisku co nie jest łatwe i często mowimy ,ze nie ma seeingu a wiec tylko 60mm.

 

 

 

Czysta fizyka i matematyka (ale na poziomie wyzszym niz przedszkole). Zajrzyj na fotki Jowisza i Saturna i  porównaj, zważając na to, ze kamerka omija seeing 3x lepiej niż ludzkie oko. Ja nie widze tam nieprawdopodobnie kolosalnej róznicy pomiędzy chociazby fotka Saturna z 80ED a tą (bardzo dobrą!) z SCT 11" (przyjrzyj się i powiedz jakie sa róznice - ciekwai mnie Twoja opinia). Róznica zapewne sie powiekszy, ale trzeba poczekac na jesień.

Przy idealnym seeingu wszystko inaczej wyglada, nawet w tak małych aperturach jak wymieniłes.

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, JSC napisał:

Czysta fizyka i matematyka (ale na poziomie wyzszym niz przedszkole). Zajrzyj na fotki Jowisza i Saturna i  porównaj, zważając na to, ze kamerka omija seeing 3x lepiej niż ludzkie oko. Ja nie widze tam nieprawdopodobnie kolosalnej róznicy pomiędzy chociazby fotka Saturna z 80ED a tą (bardzo dobrą!) z SCT 11" (przyjrzyj się i powiedz jakie sa róznice - ciekwai mnie Twoja opinia). Róznica zapewne sie powiekszy, ale trzeba poczekac na jesień.

Przy idealnym seeingu wszystko inaczej wyglada, nawet w tak małych aperturach jak wymieniłes.

 

ale Misza pisze: na sam koniec rzuciłem " od niechcenia" okiem... wiec o jakiej wyższej fizyce tu mówisz ?

Rzucił- OKIEM ... nie kamery "okiem" , i ja osobiście nie mam tu powodów by mu nie wierzyć.

 

przy idealnym seeingu w malej aperturze nic już się w zasadzie nie zmieni a w dużej aperturze będzie tak jak opisał to kolega Misza... :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, YOKER napisał:

ale Misza pisze: na sam koniec rzuciłem " od niechcenia" okiem... wiec o jakiej wyższej fizyce tu mówisz ?

Rzucił- OKIEM ... nie kamery "okiem" , i ja osobiście nie mam tu powodów by mu nie wierzyć.

 

przy idealnym seeingu w malej aperturze nic już się w zasadzie nie zmieni a w dużej aperturze będzie tak jak opisał to kolega Misza... :)

 

 

 

A skąd wiesz jak by to wyglądało wtedy w mniejszej aperturze?

 

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, krzychb napisał:


Hej. A powiedz, w jakim powiększeniu obserwowałeś?... Wiesz , ja nigdy nie patrzyłem przez teleskop większy niż 6" i tak się zastanawiam jak widać tak dużym teleskopem jak Twój planety w powiększeniach powiedzmy poniżej 200x.. Chodzi mi o to czy nie są zbyt jasne a wręcz świecą, co może utrudniać dostrzeganie detalu i pogarszać kontrast obrazu. Przecież  przy takich powiedzmy planetarnych 180x masz 1.5mm źrenicy wyjściowej...... Tak się zastanawiam, czy nadchodzący już świt nie pomógł Ci tutaj -zmniejszając blask celu.  Pozdrawiam

 

Ja obserwuję planety z 20" przez bino z powiększeniem 210x lub mono 240x i Jowisz czy Mars w zeszłym sezonie nie raziły.

Ogólnie do dużych apertur polecam Baadera neodymium - daje niesamowity efekt.

Edytowane przez bartolini
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, shiryu napisał:

Tez mam 11".

Od trzech lat nie udało mi się ani razu zobaczyć ładnego Jowisza, a miałem kilkanaście podejść.

Zawsze obraz pływał.

 

Czyli miałeś szczęście, dokładnie tak jak pisał bartolini.

 

Falowanie obrazu to raczej (w/g mnie) seeing lokalny. Seeing z wysokich warstw atmosfery powoduje raczej rozmywanie obrazu. Spróbuj zmienić miejscówke.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Misza świetna fotka i fajna relacja. Aż miło się czyta i ogląda.

 

@YOKER kolego, Ty masz już chyba jakąś obsesję? Co najmniej jakby ktoś chciał Tobie przysłaniać obiektyw. Ciebie nie interesują takie eksperymenty, już to ustaliliśmy wcześniej, to po co w każdym poście o tym wspominasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.