Skocz do zawartości

Jowisz w SCT11


Misza

Rekomendowane odpowiedzi

Też swojego najlepszego Jowisza widziałem w SCT ale 8", co ciekawe w bino i z dosc słabymi okularami WA66 15mm. Nigdy przed tym ani po tym nie widziałem go tak dobrze w żadnym, mono, ortho czymkolwiek innym. 

 

Wyjaśnienie jest proste, jak się przypadkiem trafi fenomenalny seeing to dopiero widać to co powinno być ;) Zazwyczaj jest pogoda typowa w tym kraju czyli "cud że coś widać", można sobie rotować sprzet do woli. Zawsze lepiej mieć lepszy sprzęt wiadomo,  ale kluczem w planetarnych obserwacjach są po prostu częste obserwacje. 

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolę wersję że trsafił mi się nietuzinkowy egzemplarz ;) Jowisza obserwowałem nim po raz pierwszy ale w listopadzie gdy go kupiłem tak na samą końcówkę opozycji marsa byłem prawie równie zdumiony (co wczoraj) detalem na czerwonej planecie.

 

Godzinę temu, wampum napisał:

Takie pytanie z ciekawości.

Czy to ten SCT z którego zakupu zrezygnowałeś, żeby chwilę póżniej odkupić go od TURa, który to kupił go odemnie?. 

Chidzi mi o to czy to właśnie ten mój były SCT 11" jest takim udanym modelem?

 

Pocieszę Cię że to nie ten więc nie musisz tak bardzo żałować sprzedaży ;) Kupiłem go w teleskopach.pl

Edytowane przez Misza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, lkosz napisał:

no jednego jpg zrzuć z filmu. Jeśli używasz np. odtwarzacza mpv to klawiszem "S" :D

 

Pojedyncza klatka. Spory szum bo musiałem bardzo podnieśc gain ze względu na filtr IR pass (Astronomik 742)

 

1.jpg

 

Edytowane przez Misza
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Misza napisał:

Spory szum bo musiałem bardzo podnieśc gain ze względu na filtr IR pass (Astronomik 742)

ale obraz... :new_shocked: przed pocięciem się herbatnikami ratowała mnie tylko myśl że może to agresywna obróbka stacka... bo mi wychodzi kleks, nie planeta

 

stackowałeś autostakkertem? ile klatek zebrałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, lkosz napisał:

ale obraz... :new_shocked: przed pocięciem się herbatnikami ratowała mnie tylko myśl że może to agresywna obróbka stacka... bo mi wychodzi kleks, nie planeta

 

stackowałeś autostakkertem? ile klatek zebrałeś?

 

5tys z filtrem IR pass, po 3 tys dla RGB, Wybieram 25% najlepszych

autostakker, tak.

Edytowane przez Misza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, oicam napisał:

 

@Miszaprzepraszam Cię z całego serca za zaśmiecanie Twojego wątku. Jeszcze raz powiem - Saturn wspaniały. A co do Jowisza to pewnie widok z tamtej nocy zostanie z Tobą już na zawsze i będziesz każdą kolejną obserwację porównywał do tej nocy. Życzę wielokrotnych powtórek z takich właśnie warunków.

 

Pamietaj że Jowisz w kolejnych latach będzie co raz wyżej, już za rok na ok 30st, prawdziwie dobre warunki będą za 3 lata. Ostatniej nocy jeśli nawet seeing był tak dobry to za element degradujący musimy uznać wysokość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Misza napisał:

 

Pamietaj że Jowisz w kolejnych latach będzie co raz wyżej, już za rok na ok 30st, prawdziwie dobre warunki będą za 3 lata. Ostatniej nocy jeśli nawet seeing był tak dobry to za element degradujący musimy uznać wysokość.

Pamiętam, i też się szykuję na te nadchodzące tłuste lata i planuję kolejne zakupy okularów itp... itd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przyszłym roku podczas wrześniowej opozycji Jowisz będzie na wysokości ok. 37 stopni więc już dosyć wysoko (na takiej mniej-więcej wysokości znajduje się u nas pas Oriona). Oczywiście kolejne lata to będzie już jowiszowa uczta, ale przyszły rok będzie w zasadzie otwierał kilkuletni sezon na Jowisza. Co więcej będzie można obserwować planetę w coraz bardziej "cywilizowanych" godzinach, czyli wczesną nocą a w latach kiedy będzie wysoko na niebie czyli w Byku i Bliźniętach nawet zaraz po obiedzie :icon_wink: kiedy tylko się ściemni. Oby pogoda się ustabilizowała i wróciły długie, wielodniowe zimowe wyże z mroźną pogodą i krystalicznym niebem zamiast deszczowych, brytyjskich niżów jak dotychczas.

W każdym razie właściciele dużych newtonów będą w końcu mieli planetarne zatrudnienie dla swoich pociech i apertura wróci do łask. :movingtongue:

 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Sebastianus napisał:

Sądzicie, że lepszy obraz dałby 11" XLT czy 9,5" EDGE HD - chodzi o visual i video? Cena podobna.

Bardzo szerokie pytanie i niezły powód do kolejnej gównoburzy w tym wątku :P

To zależy - W praktyce  dany egzemplarz 9.25" XLT może dać lepsze obrazy i w foto i wizualu niż inny egzemplarz 11" XLT - choćby ze tego powodu, że celestrony SCT 9.25" mają lustra główne o mniejszej światłosile niż 11"

Edytowane przez bartolini
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wizualu nie wiem ale fotograficznie większa apertura wygrywa prawie zawsze a 2” to już jest różnica. Oglądam od pewnego czasu sporo zdjęć planet na astrobinie który jest chyba ich największą bazą i cały czas utwierdzam się w opinii ze fotograficznie apertura rządzi praktycznie niezależnie od systemu optycznego.

 

P.S.

Przed SCT11 miałem bardzo dobrego optycznie maka Oriona 150 którym zrobiłem sporo zdjęć z tą samą kamera ASI178mm której teraz używam z SCT. Zrobiłem takie porównanie obrazu Doliny Alpejskiej z tych moich dwóch teleskopów i ASI178. Oczywiście do tematu C11 vs C9,25 Edge niewiele to ma bo mak 150 to sporo mniejsza apertura od C9,25 (ale za to mak ;) ) Zamieszczam raczej w charakterze ciekawostki.

Porównanie.jpg

Edytowane przez Misza
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Misza napisał:

W wizualu nie wiem ale fotograficznie większa apertura wygrywa prawie zawsze a 2” to już jest różnica. 

 

W wizualu przy podobnych teleskopach i niezbyt duzej roznicy apertur wygra długość ogniskowej (nie swiatłosiła) . Wiec tez obstawiałbym C11. 

PS

Dolina Alpejska świetnie i klimatycznie wyszła w tym SCT11!  

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwowałem tamtej nocy - w ramach testów 6"  F/4... no i żałuę że nie miałem wychłodzonej dziesiątki nad ranem.
Tuba czekała i chłodziła się całą noc, bo z rana do roboty.. a meteoblue przewidywało seeing ~1"/5/5 w ichniejszej skali, więc bardzo dobry, więc trzeba było skorzystać.
Bardzo często seeing jest ograniczany przez otoczenie - nagrzane podloze, zabudowania itd.. - najlepiej pojechać na górę na kwietną łąkę, a jeszcze lepiej obserwować z platformy, 10m i więcej nad ziemią. W skrócie obserwacji DSO i planet z miasta się unika :) 
https://www.damianpeach.com/images/articles/seeing1/turbulence01.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.