Skocz do zawartości

Pewne subtelne szczegóły obserwacji


YOKER

Rekomendowane odpowiedzi

@sosna nie widać zdjęć:ermm:

 

Podejrzewam, że  w dobrych warunkach na planetach wynik będzie jak najbardziej taki sam jaki teraz otrzymałeś. Chociaż nie przesądzam.

Zerknij sobie też na gwiazdy podwójne, np. Izar, Tyl i ciaśniejsze.

 

Co do samej Towy i w ogóle starych Japońców to nie każda marka jest taka super duper. Wtedy też zdarzały się przypały

i z tego co wiem to właśnie Towa była nastawiona na masówkę ze słabą kontrolą jakości (to informacja z CN).

Ale nie twierdzę, że Twój egzemplarz jest gorszy czy lepszy bo go nie widziałem na oczy.

Chcę tylko powiedzieć, że nie każdy Japoniec jest ekstra.

 

Ja wczoraj znowu obserwowałem przysłoniętym SW102 f/9.8 do 50mm f/20.

No i malutka apertura świetnie sobie radziła. Warunki były przeciętne. Porównywałem ją z innym achromatem ale krótkim, 90mm f/5.6.

No i 50 mm go pozamiatała zupełnie. Nic w tym dziwnego i żadna to nowość.

Powiem tak, 50mm wytrzymało na Księżycu spokojnie 2.2D, więcej nie próbowałem bo nie miałem okularu.

Za to 90mm f/5.6 już powyżej 0.6D pokazuje dużo aberracji sferycznej.

 

Edytowane przez oicam
  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, sosna napisał:

Towa doczekala się montażu eq 3-2, przestawiony w tryb AZ jest stabilnie mozna powerowac. Przejście na standard 1.25 okazało się banalnie proste: gora od kitowego barlowa GSO i nosek od kitowej kątówki 45 amci. Jak razem się to skręci to pasuje akurat na gwint w wyciągu Towy :)

 

 

 

Generalnie fajna klasyczna długa tuba ale jak na razie nie widzę w niej nic szczególnego, SCT na księżycu ją zmiażdżył w zasadzie we wszelkich konfiguracjach: bino, na pirata, małe, średnie i duże powiększenia. Zobaczymy jeszcze czy na planetach wynik będzie taki sam.

 

 

Napisz proszę coś więcej, zawsze bardzo ciekawe sa takie porównania.

Jakie teleskopy, jakie powiększenia, jakie źrenice, jakie struktury na Księżycu? Czy jasne punkty, czy ciemne struktury liniowe? A najlepiej konkretnie co i jak wyglądało. 

 

Edit

Doczytalem w poprzednich postach Towa 80/1200 vs SCT 8" 

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście biorę pod uwagę fakt ze mogłem trafić na słaby egzemplarz, niby po zakupie był w Krakowie u kolegi z sąsiedniego forum na  przeglądzie i info zwrotne było takie ze nic mu nie dolega ale może faktycznie soczewka trafiła się jakaś gorsza; trudno powiedzieć nie  mam porównania... jeśli ktoś z Was zapaleńców tych długich achro chciałby przetestować ta Towe 80/1200 to chętnie ja udostępnię na kilka tygodni. 

Dodam jeszcze że warunki wczoraj miałem dobre, wcześniej przy kiepskich warunkach (ale tez bez SCT 8" obok - jeden mont) podobały mi się księżycowe widoki z tego długiego achro. 

Nie bez znaczenia może być też fakt że kątówka pryzmatyczna baadera wczoraj siedziałą w CST a nie w Towie (w SCT świetnie się sprawdza bo pozwala wyostrzyć przy power switchu zmniejszającym powiększenie a zwiększającym pole)   

 

Powiększenia i źrenice były naprawdę różne, nie liczyłem tego podczas obserwacji a starałem się tak dobrać sprzęt by wizualnie wielkość obiektów była podobna. Okulary baader ortho 6, 18, 32, zoom hyperion mark iv, jakiś plossl gso 15, barlow z zestawu od bino denk (znacznie lepszy od zwykłego gso) no i bino denk II. Trudno mi opisać subiektywne wrażenia, żaden tez ze mnie spec od optyki i aberracji; coś tam czytam ale ciągle nie wszystko rozumiem wiec nie czuje się na siłach by przygotować rzetelny opis testów.  Szczegóły w SCT jak drobne kratery, jakieś struktury na ścianach większych kraterów były widoczne od pierwszego przyłożenia oka, w Towie natomiast trzeba było trochę ich poszukać, wraz ze wzrostem powiększenia obraz w Towie ciemniał i nie był tak kontrastowy jak w SCT.  Przy małych powiększeniach na pirata  powiedzmy ze był remis ale z bino power switch łapał ostrość tylko w SCT, w achro musiałbym skracać tube. Do tego komfort obserwacji na niewielkim balkonie, owszem da się obserwować długim achro ale nie powiedziałbym ze jest to wygodne. 

 

Kilka obiecanych zdjęć:

20220512_222111.jpg.d0f46c10186b6556e2e869430cfc1f60.jpg20220512_225650.jpg.f6cc2f6f14b2c76d9e2464b503f058e7.jpg20220512_225655.jpg.c79b2c54254ae9a95f30fa67384c04ee.jpg20220512_230144.jpg.92d6df7b7082931f2059df07c1a159a5.jpg20220512_232039.jpg.f7f55c8391c9567e8c41d769d2ea54d7.jpg20220512_232658.jpg.9c9b25ad128a46e0527bce170b7a2366.jpg

 

 

  • Dziękuję 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sosna Twoje teleskopy robią wrażenie! Świetnie to wygląda:)

 

Za jakiś czas się do Ciebie zgłoszę, to może bym ją z chęcią wypożyczył do testów jeśli by była taka możliwość.

Muszę znowu odpalić stanowisko testowe do DPAC to bym się jej dokładniej przyjrzał.

Ale to zobaczymy jeszcze czy mi czas pozwoli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Just now, oicam said:

@sosna Twoje teleskopy robią wrażenie! Świetnie to wygląda:)

 

Za jakiś czas się do Ciebie zgłoszę, to może bym ją z chęcią wypożyczył do testów jeśli by była taka możliwość.

Muszę znowu odpalić stanowisko testowe do DPAC to bym się jej dokładniej przyjrzał.

Ale to zobaczymy jeszcze czy mi czas pozwoli.

Byłoby super, koszt transportu biorę na siebie a i za fatygę bym jakimś podlaskim trunkiem poczęstował :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sosna

Próbowałeś może jednoocznie w orciaku 6mm z Tową? Jak wrażenia z jasności obserwowanych obiektów w takiej źrenicy (0,4mm!)?

 

U mnie jasność i ostrość w Vixenie 80/1200 jest powiedziałbym komfortowa (sporo zależy od przejrzystości powietrza), ale to chyba kres komfortu dla tego teleskopu. W EDku f/11 komfort jasności oraz ostrości na Księżycu odczuwam nawet w źrenicy 0,36mm (ortho 4mm), więc optycznie pewnie jest leciutko lepszy.

 

Mam pytanko - jakich minimalnych źrenic próbowałes w SCT? 0,6mm? I jak wrażenia?

U mnie w newtonie 200/1000 kresem jest chyba 0,8mm. Jasność jest dobra, ale obraz robi się "mleczny", już ostrość siada, chociaż to może też być sprawa seeingu. W refraktorze 100mm w tym samym powiększeniu (250x...280x) odczuwalna ostrość (może to sprawa kontrastu?) jest jednak lepsza.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@JSC Chyba rozumiem do czego zmierzasz i masz racie - jakość obrazu przy zadanej ZW będącej stosunkiem średnicy obiektywu do powieszenia możemy potraktować jako obiektywną miarę jakości optyki w danym teleskopie. Tu Towa wygrywa i to nie jest kwestia singu.

 

Towa 80/1200 z okularem 6mm ( zw 0,4mm, pow x200) daje obraz nieco dla mnie za ciemny a przez to mało kontrastowy ale dalej akceptowalny (doskonale pamiętam ze próbowałem nawet dokładać barlowa - to już była przesada). Nie ma tego efektu "mleka" jest  zbyt mało kontrastowo, może zaczyna robić się mlecznie ale można jeszcze obserwować choć dla mnie osobiście uciążliwa jest też projekcja mentów z oka wyglądających jak jakieś pierwotniaki ale to kwestia indywidualna. 

 

SCT 8" przy tym samym powiększeniu x200 (hyperion zoom ustawiony na ok 10mm) wygrywa jakością obrazu ale zw mamy wtedy ok 1mm co tłumaczy fakt że jest jaśniej i bardziej kontrastowo. Optyka SCT wytrzymuje też pow x200 nawet gdy nie jest on idealnie skolimowany (tak jak mój)  a wiec nie ma mleka i widok jest po prostu lepszy.

 

SCT z okularem 6mm nie używam  a zdążały się dobre warunki, najpierw trzeba by go dobrze skolimować; x200 przy obecnym jego stanie to jest ta mleczna granica.  

 

EDIT - literówki

 

  

Edytowane przez sosna
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.