Skocz do zawartości

Pewne subtelne szczegóły obserwacji


YOKER

Rekomendowane odpowiedzi

@Charon_X Ja obserwowałem WCP 08.08 nad ranem. Większość czasu spędziłem przy 4 calach, ale z ciekawości znowu sprawdziłem przez 50mm i była jednoznacznie widoczna. Powiększenia to 66x, 83x i 111x.

We wszystkich było widać WCP, jednak najlepiej było z 83x i 111x.

 

Chyba dzisiaj w nocy będzie trochę się więcej działo na Jowiszu bo i WCP ma być i tranzyt Io oraz jego cienia. Jak pogoda i siły pozwolą to przysiądę raz jeszcze i dam znać.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
55 minut temu, stratoglider napisał:

Sprawdzałem ostatnio widoki w aperturze 50 mm. Najlepiej było w powiększeniach 75x i 100x, WCP była widoczna, ale moim zdaniem (moim okiem ;-) ) - ledwo. 

Dzięki za sprawdzenie. A dodaj jeszcze informację jaką miałeś ogniskową obiektywu? I w ogóle jaki to obiektyw:emotion-5:

Edytowane przez oicam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Mariusz Psut napisał:

Że też wam się chce takie eksperymenty robić;).

Wytaczam ciężki kaliber i detal że klękajcie narody:D.

 

Co kto lubi, jeden sie pogapi a drugi poeksperymentuje. Cała frajda w tym żeby nie wytaczać ciężkiego kalibru, tylko wycisnąć co się da z mniejszego i swojego wzroku.

A narody klękną jak seeing pozwoli;)

 

P. S sam ostanio "dręczę" radzieckie mono 20x60 :P

 

IMG_20201228_220248.jpg

Edytowane przez Lukacz
  • Lubię 3
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, oicam napisał:

Dzięki za sprawdzenie. A dodaj jeszcze informację jaką miałeś ogniskową obiektywu? I w ogóle jaki to obiektyw:emotion-5:

hej, 900 mm, czyli f/18. Okular 75x to Nagler T4 12 mm, a 100x to już typowo planetarny ortos 9 mm. 

Obiektyw to ED 120 przymknięty do 50 mm.

 

Plama była ledwo widoczna nie dlatego że była zbyt mała, ale dlatego że była taka jakby "zatarta", różnice w kolorach się rozpływały, nie dało się jej tak łatwo odróżnić kolorem, tak jak w przypadku większej apertury.

Edytowane przez stratoglider
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem z szybkiego testu Skyluxa 70/700. Zdziwiłem się, jak ładnie było widać kilka pasów Jowisza (okular TV Plossl 8mm). W pewnym momencie zauważyłem czarną kropkę na tarczy planety. Sprawdziłem w Stellarium- tranzyt Io. W większym powiększeniu (ogniskowa 6mm) obraz był nieprzyjemnie rozmyty.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, stratoglider napisał:

Plama była ledwo widoczna nie dlatego że była zbyt mała, ale dlatego że była taka jakby "zatarta", różnice w kolorach się rozpływały, nie dało się jej tak łatwo odróżnić kolorem, tak jak w przypadku większej apertury.

To samo w 70/400. O ile rozdzielanie podwójnych czy tranzyt są dobrze widoczne to pasy czy plama jest ciężka do obserwacji. I to niezależnie od seeingu. W dużym teleskopie to inna bajka. Oglądałem kiedyś tranzyt i plamę w 16" przy seeingu żylecie - jakbym oglądał zdjęcie z Hubbla, pamiętam ten obraz do dzisiaj.

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Frosch napisał:

Vixen SLV 6mm. Ale kiepski obraz wynikał raczej z warunków lub słabej jakości obiektywu ujawniającej się przy większym powiększeniu. 

Jasne, dodatkowo to przecież 4 soczewki w TV  vs 7 soczewek w Vixenie.  Przy źrenicach poniżej 1mm, w budżetowym achro to  na pewno ma  spory wpływ na jakość obrazu, zwłaszca w nienajlepszych warunkach :)

Edytowane przez Lukacz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Lukacz napisał:

Jasne, dodatkowo to przecież 4 soczewki w TV  vs 7 soczewek w Vixenie.

Myślę, że zaważył jednak obiektyw i może dodatkowo warunki. W tanich obiektywach łatwiej o wady typu odwrócony brzeg czy nieosiowość krzywizn, w dodatku dublet jest zestawiany na pałę. W Bresserach jest zawsze dziwnie duża szczelina. No może to nie być dublet Fraunhofera, ale wątpię. I po prostu, żeby zmniejszyć aberrację chromatyczną mocno przekorygowują obiektyw zwiększając aberrację sferyczną. A ta robi mydło w dużych powiększeniach. Nie wiem jak jest w tych starszych. Należałoby zrobić uczciwy test "gwiazdowy". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Nadszedł moment na sprawdzenie zagadnienia, jak zachowuje się Takahashi FS102 z przesłoną 60 mm i bez. Swoją drogą bez ładnie pachnie  (wybaczcie późna pora).

Pewnej pogodnej nocy dwudziestego szóstego września 2021 roku, już był wychłodzony balkon.

Długo czekał na publikację, jak dobrze mieć nagranie... i szkice. To był dosłownie wyskok na balkon z możliwością braku powrotu. 

Z powodu nie dopełnienia ojcowskich obowiązków...

 

Tło moich zmagań... Podmiejskie niebo rozświetlone reklamą marketów przy obwodnicy...

1695043380_tonieba.jpg.a963dde878bee1078e20a92338a29840.jpg

 

Czy aby na pewno 60mm ? - sprawdzone ;)

812779802_PomiarPrzsony.jpg.63d81db3938080927ef8780453532ff0.jpg

 

Najlepsze są rozwiązania. Panie to się będzie trzymać. Co prawda nie jest to sławna taśma z F1, ale jakby tak analogicznie :Lighten:

254048339_Fs102ZPrzeson.jpg.a99e32b02772d20a01bcff0bc2b01152.jpg

 

 

Szybki "wypad" od razu przystąpiłem do obserwacji. Coś w miarę jasnego po mojej stronie Altair w Orle.

Pojawiło się iskrzenie jak pod przymkniętymi oczami, gdy patrzymy na choćby latarnie, coś jak ślad meteoru.

Znany mi widok z fluorytu, gdy soczewka, jeszcze jest nie zrównoważona temperaturowo.

Przesłona gasiła „iskrzenie”. Po 15 minutach, wychłodzenia się soczewki, obrazy bez przesłony, były bez tego efektu.

 

Obserwacje Jowisza

Obraz z tej nocy aplikacja SkySafari

Jowisz26_09_2021.jpg.2730e8b1fd1d1304cec144ec20c8b551.jpg

 

Przez Takahashi abbe ortho 6 mm 137x

Jowisz bez przesłony. Pasy były „pocięte liniami”. Obraz czysty, ostry, klarowny.

JowiszBez.png.b5ee80a30e05cc5ad6c0eae70509bda8.png

 

Z przesłoną

JowiszRozmyty.png.5f7ce3008d923863291d564c4fb22d9d.png

 

Cieniutkie paski granice między przejściami pasów zupełnie znikły i obraz przestawał być, aż taki ostry i robił się miększy, mniej wyraźny.

Starałem się oddać poprzez modyfikację obrazu w programie, aby oddać to co widziałem. Modyfikację zrobiłem niedługo po obserwacjach.

Obrazy z http://damianpeach.com/

 

Test na podwójnych Epsilony w Lutni. (Stellarium)

https://en.wikipedia.org/wiki/Epsilon_Lyrae#/media/File:Lyra_constellation_map.png

356px-Lyra_constellation_map.png.3c571f9b130933baa62b83417a0878ff.png

 

Okular Takahashi Abbe Ortho 4mm co daje 205x

 

Według SkySafari Double Double A 2.2 i B 2,3”

221647733_SkadnikABLyra.png.4e7a894e480625088a4c1bbda2659e1d.png

 

A – 5 mag

B - 6 mag

 

 

Obraz przedstawia składnik AB. Ta sama para gwiazd tylko górny obraz jest z przesłoną, dolny bez.

Dla poprawnego wrażenia odległość od monitora około 1,2m, aż w górnym obrazie będzie widać stykanie się tarcz.

1670300384_Podwjne2v1.png.703968414c8cd3b5a8f5d44115318c3a.png

 

Z przesłoną mniejszy składnik zlewał się lub stykał z drugim składnikiem. Stykające się tarcze.

Potrafił nawet jakby przepływać w lekko spłaszczony z jednej strony owalny kształt.

Przesłona gasi efekt tańczenia po obwodzie wycinków okręgu.

Chodzi o taki efekt  https://www.telescope-optics.net/images/aturb.PNG już tłumaczę.

aturb.PNG

Tak to przynajmniej widać w Fsie jak w pierwszej kolumnie, degradacja wokół obrazu gwiazdy przez turbulencje atmosfery. Można Takiem badać wpływ turbulencji :new_shocked:.

Pojawia się losowo, kiedy atmosfera się stabilizuje, potrafi być sama tarczka. 

Bez przesłony wyraźna ciemna przerwa. Tarcze rozdzielone dół grafiki. Dwie kuleczki różnych rozmiarów. Większa energia w gwiazdach, mam wrażenie koloru i to nie jest tak, że zwiększa się jasność i kolor jest "wyprany", tylko jest więcej energii większe nasycenie koloru. Cudo. Ostrzej niż z przesłoną. Obraz gwiazd jest jak wycięty. Ach ta przestrzeń fluorytu. Piękny obraz.

 

 

Za Sky Safari składniki C 2,4” D 2,4”

1716230319_SkadnikCDLyra.png.77e97689611cbd7744e480cacacf5d86.png

 

C – 5,2 mag

D – 5,4 mag

 

Sytuacja z składnikami C i D. Podobna z przesłoną trochę mniejszy odstęp. Bez przesłony ostrzejszy obraz, krawędzie mocniej się wycinają, kolor bardziej nasycony, zwiększona energia w tarczy.

Tą różnicę było widać tak:

LyraDDB3.png.658984a990d222ee91c91dffaf7b282e.png

 

Przesłuchując jeszcze raz nagranie, notatkę z obserwacji. Brzmią mi w uszach zdania, co za widoki, cudo...

 

 

 

ciemnego rozgwieżdżonego nieba !

 

 

 

 

 

Edytowane przez m_jq2ak
  • Lubię 6
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

super porównanie, gratuluje!!! :).

 

dodam tylko ,ze przy 60mm czynnej miałeś prawie f14 !!! :) a wiec nic ująć nic dodać...

WYJASNILES WSZYSTKIE BOLACZKI 

 

i tak trzymać Marcinie, możesz teraz zrobić porównanie  Takahashi :130 &102 :Lighten: co bedzie klasycznym dobicie sprawy ...

 

pozdr

 

J

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Marcin,

 

Bardzo fajne porównanie. Jak sam wiesz bardzo lubię takie eksperymenty:emotion-5:

Co do epsilonów to widzę, że musiałeś bardzo cisnąć z powiększeniem.

W moim przypadku ciaśniejsza para przy obserwacjach 50mm f/20 ładnie się "rozpada" już od 86x a nawet mniej, przy 111x widoczna jest wyraźna czarna przerwa pomiędzy składnikami układu.

Ale to może wynikać z warunków w jakich obserwujemy i zdolności rozdzielczej oka.

Propozycja ode mnie, układ podwójny Izar w Wolarzu, piękna parka. Nawet w przeciętnych/w miarę przyzwoitych warunkach zdarza się, że właściciele 6 i 8 calowych SCT i Newtonów załamują ręce

że im słabszy składnik ucieka, w refraktorze 4 cale i nawet 2 cale ukazuje się piękna złoto-niebiesko-zielona para.

Co do Jowisza, no bardzo ładnego Jowisza widziałeś w 60mm. A słyszałem nie raz, że w takiej aperturze to maksymalnie dwa pasy jeśli nie jeden:laughing1:

 

Pozdrawiam i dziękuję za odświeżenie wątku,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie noszę okularów. Ze wzrokiem jest ok. 

Używam najlepszych okularów ortho Takahashi, nic mi nie przeszkadza. 

W Fsie rozpada się od 36x w zależności od wysokości na niebie.

Faktycznie drobne nieporozumienie, co do obrazu Jowisza w poście, nie ma takich szczegółów w 60mm. 

To jest grafika ukazująca stopień utraty szczegółów ! 

W teście wyszła utrata jakości obrazu przy przesłanianiu, miększy obraz, lekki spadek jasności, utrata wyrazistości koloru.

Jowisz był tak samo "ładny" jak w lornetce. Jest nawet ładny w 4x30, była taka na zlocie Kudłacze w tamtym roku. 

 

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisząc o wzroku nie mam na myśli jako takich wad wzroku tylko zdolność rozdzielczą oka.

Każdy ma "swoją".

Skoro w FS rozpada się przy 36x to mamy w przybliżeniu taki sam wzrok.

Czyli warunki. A może nie próbowałeś po prostu rozdzielić ich w mniejszych powiększeniach?

Wracając do Jowisza, to ile charakterystycznych szczegółów zarejestrowałeś patrząc przez 60mm? Tak szacunkowo ile pasów, jakieś większe wiry itp...?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie,  że są tacy,  którym się chce eksperymentowac i na własne oczy widzieć :astronom:

Czyli jednak w 60mm tez cos da sie zobaczyc,  wbrew forumowym opinim,  że "niczego nie zobaczysz".

 

Ja mam podobne odczucia.  Porownywałem i różne teleskopy o róznych aperturach, i teleskopy z róznymi przysłonami. I uwazam,  ze przy małych aperturach -gdzie wyciskasz ze sprzetu wszystko co możliwe,  aż do ostatniego fotona - najwazniejsza jest jakosc teleskopu i jego skolimowanie.  Jesli to będzie zapewnione, to nawet 60mm refraktorek da wiele radości,  szczególnie przy takich obiektach jak wyżej opisane. 

 

Ze swej strony mogę dorzucić,  że przy gorszym seeingu w wiekszych aperturach ( mam na mysli dobre refy 100 i wiecej milimetrow)  bardziej ostry obraz (ze szczegolami ostrzej i dokladniej wyrysowanymi) czesto pojawia sie tylko momentami.  

 

Co do obserwacji gwiazd podwojnych, to ja uwazam,  ze idealne powiekszenie to cos pomiedzy 2,2xD a 2,7xD ( D - apertura w mm) . Przy mniejszych powiekszeniach tez mozna, ale gwiazda jest wowczas , jak dla mnie "przepalona". Dodatkowo przy pow.  rzedu 2,5xD,  mozna szacowac odleglosc skladnikow ciasnych gwiazd podwojnych na podstawie wielkosci dysku Airego. Glownie chodzi o szacowanie odleglosci skladnikow uwzgledniajac szerokosc szczeliny pomiedzy plamka centralna a pierwszym pierscieniem. Na podstawie tej szczeliny dokladnie okreslisz wielkosc dysku Airego,  a tym samym odleglosc gwiazd. 

Mozna dawac jeszcze wieksze powiekszenia , ale wowczas slabsze skladniki (jesli takie obserwujemy) staja sie zbyt ciemne do obserwacji. 

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Testuje właśnie starego japońca 80/1200 na księżycu. Bardzo fajnie współpracuje z bino, kontrast obrazu w malych/średnich pow robi wrażenie a z orto no pirata wyciągnął x200 bez mydla (choc juz nie żyleta). Katowka pryzmatyczna baadera (ta tansza 32mm) też robi robotę, widać różnicę w porównaniu do zwykłego lustra GSO.

 

Jedyny jak na razie problem to moje prawe oko - przy zw poniżej ok 0.7mm mam jakby projekcie jakiś pierwotniaków nałożona na obraz :( w lewym oku jest ok, trzeba chyba iść do okulisty...

 

Czekam na dostawe drugiego montażu by postawic kolo siebie tego dlugiego malucha i SCT 8, no i na planety.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 3/10/2022 at 11:11 AM, oicam said:

@sosna Napiszesz coś więcej o swoim Japońcu? Jestem bardzo ciekawy! Może wstawisz opis i jakieś foto? Please:emotion-5:

To Towa 339 kupiona na sąsiednim forum 

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=52&t=65326&start=0&hilit=Towa

 

Opiszę modyfikacje, skrobne jakąś mini recenzje i porownianie z SCT gdy uda mi się postawic oba koło siebie. Dalej czekam na 2 montaż bo ten oryginalny to nadaje się conajwyzej do skyluxa.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Towa doczekala się montażu eq 3-2, przestawiony w tryb AZ jest stabilnie mozna powerowac. Przejście na standard 1.25 okazało się banalnie proste: gora od kitowego barlowa GSO i nosek od kitowej kątówki 45 amci. Jak razem się to skręci to pasuje akurat na gwint w wyciągu Towy :)

 

Resized_20220310_084219.jpeg.eb9d37419778cc2883fbd76e66c47ad1.jpeg

 

Generalnie fajna klasyczna długa tuba ale jak na razie nie widzę w niej nic szczególnego, SCT na księżycu ją zmiażdżył w zasadzie we wszelkich konfiguracjach: bino, na pirata, małe, średnie i duże powiększenia. Zobaczymy jeszcze czy na planetach wynik będzie taki sam.

 

 

 

 

Edytowane przez sosna
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.