Skocz do zawartości

Pewne subtelne szczegóły obserwacji


YOKER

Rekomendowane odpowiedzi

16 godzin temu, anatol napisał:

Liczyłem te paski na zdjęciach Damiana Peacha z 8 lipca i było ich 13-14 ale on fotografuje tylko 14" SCT więc gdzie mu tam do 4" refraktora Taka w wizualu. 

Sorry za ironię ale nie róbcie sobie jaj panowie. 

Zmusiłem się jasno ciemnych pasków było 12 (celowo nie piszę pasów), a nie było idealnie, bo z miasta...

Wiesz to jest tak, że to co na zdjęciu jest pociemnieniem w ramach pasa w obrazie z okularu zachowuje się jak oddzielający pasek. Stąd pewnie "wada" tego mojego liczenia.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, m_jq2ak napisał:

Zmusiłem się jasno ciemnych pasków było 12 (celowo nie piszę pasów), a nie było idealnie, bo z miasta...

Wiesz to jest tak, że to co na zdjęciu jest pociemnieniem w ramach pasa w obrazie z okularu zachowuje się jak oddzielający pasek. Stąd pewnie "wada" tego mojego liczenia.

 

Pytanie jak liczysz pasy? Ja na zdjęciach Peacha liczyłem tylko te ciemne. 

Inaczej mówiąc, jak zebra ma 100 pasków czarnych na białym tle to mówimy, że zebra ma 100 pasków czy 200?

I w ogóle czy zebra jest biała w czarne paski czy czarna w białe? 

 

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden pas, drugi pas :), trzeci pas, jasny, ciemny, jasny, ciemny i tak do 12 :grin::hysterical::drinks:

Jeśli zebra jest w paski to liczę, czarne i białe :) Jakbyś mnie zapytał ile jest jasnych to bym powiedział 100 :flirt:

Anatolu drogi, naszkicuję to sam policzysz. :Beer:

Edytowane przez m_jq2ak
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jeśli są widoczne dwa pasy równikowe i dwa zwrotnikowe oraz pociemnienia biegunowe a jest to standardowy widok na Jowiszu, zupełnie zwyczajny i widzialny nawet w małych teleskopach i licząc pociemnienia biegunowe również jako pasy mamy łącznie 11 pasów - widocznych "na co dzień". 

Obecnie jeden pas równikowy jest w zasadzie rozdwojony więc mamy dodatkowo dwa pasy więc razem 13.

Tak więc jak ktoś widzi 13 pasów w powiedzmy 8 - 10 centymetrowym teleskopie tzn. że... ma czyste niebo po prostu bo nie jest to żaden wyczyn. :movingtongue:

Oczywiście zakładając, że zebra ze 100 czarnymi paskami ma ich łącznie 200. 

Edytowane przez anatol
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, m_jq2ak napisał:

Chyba zbyt osobiście do tego podchodzisz ;) ? Po prostu opisz co widzisz, albo jeszcze lepiej naszkicuj :)

Osobiście do Jowisza? Nie mam z nim nic wspólnego, ani z żadnym z innych VIP - ów. :icon_wink:

We wszystkich porównaniach ważne jest jednak żeby ustalić jakiś stały odnośnik typu ilość widocznych kraterów w Plato, separacja konkretnego układu podwójnego czy choćby te nieszczęsne jowiszowe pasy. Wtedy łatwiej jest porównanywać. 

A najlepszy jest właśnie szkic tego co się widzi. 

Jeśli dzisiejszej nocy pogoda u mnie dopisze (wczoraj było słabo) to wezmę kalkulator i ołówek i będę liczył i szkicował. 

Edytowane przez anatol
  • Lubię 2
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, JSC napisał:

A jesli jeden z paskow na zebrze jest pomarańczowy to jak go liczycie? :mr.green:

To chyba ten jeden co go kolega @Charon_Xwidział:astronom:

 

A na poważnie, dzisiaj w układzie Jowisza będzie się działo, ale warunków chyba nie będzie. Szkoda, bo dużo by to wniosło do tematu. Zatem alert obserwacyjny na dzisiaj:flirt:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, m_jq2ak napisał:

No jak, był wczoraj.

Jedno wiem na pewno, nie mogę się doczekać obserwacji... Narobiłem sobie, również dzięki Wam, ochotę na obserwacje.

Ja już padam na pysk. Trzy noce obserwacyjne z Jowiszem w roli głównej do 3 rano każda w tym tygoniu. A do roboty codziennie na 8 i dzieciaki małe. A wszystko to przez ten wątek:emotion-5:

  • Lubię 3
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, m_jq2ak napisał:

Jedno wiem na pewno, nie mogę się doczekać obserwacji...Dzięki Wam nabrałem, ochoty na obserwacje.

I o to chodzi, mnie też to zmobilizowało. Właśnie wróciłem z obserwacji. Niestety, mając kiepski achromat Synta 90/900 nie widzę tylu pasków, co Wy, ale i tak się cieszyłem jak dziki, że widzę cień Ganimeda na Jowiszu. WPC nie widziałem. Nie pomagała słaba widoczność (takie rozproszone chmury, Saturna w ogóle nie było widać). Aha, i zmniejszając aperturę chyba faktycznie było lepiej. Na 150x nie było warunków, ale na 100x i 90x było ok.

Edytowane przez Frosch
Literówka
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj prawie 2 godziny z Jowiszem obserwacje i avikowanie. WCP nie było na tarczy dzisiaj, przynajmniej nie po drugiej w nocy. Były 2 ciemne owale widoczne dobrze w SCT 8". Cień Ganimedesa duży i wyraźny. W małym APO też jak byk - już z LV 6mm. Generalnie lepiej niż ostatnio - widać było wyraźniej pas umiarkowany południowy. Te owale może raz zamajaczyly, no ale widziałem w większym teleskopie, więc mózg trochę oszukuje. Na Saturna nie miałem czasu, pewnie jutro jak pogoda będzie.

  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WCP chyba po pierwszej się schowała. Ja tylko wyjrzałem o 2.00 przez okno zobaczyć co tracę i było ładne bezchmurne niebo. Ale nie dałem rady siedzieć. 

Ja sprawdzam zawsze na tych dwóch stronach

https://shallowsky.com/jupiter/

 

https://www.projectpluto.com/jeve_grs.htm

 

@Frosch przy takich warunkach jak opisujesz masz prawo widzieć mniej.

@Charon_X musisz przyznać, że się zaskoczyłeś, że jednak coś więcej widać;)

Chyba dużo wilgoci jest teraz w całej Polsce, a to nie pomaga. 

 

Dzięki za fajne relacje. Ciekawe czy ktoś jeszcze patrzył dzisiaj? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Charon_X napisał:

Cień Ganimedesa duży i wyraźny. W małym APO też jak byk - już z LV 6mm. 

Widziales,  ale przecież nie mogles go zobaczyć :mr.green: ,bo rozdzielczosc 60mm apertury na to nie pozwala... 

Wielkosc cienia to maksimum 1,8", a rozdzielczosc 60mm apertury to 2,33", więc nie kituj,  że to widziałeś...  liczby nie kłamią*

 

*oczywiscie sarkazm ;)

Edytowane przez JSC
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, oicam napisał:

WCP chyba po pierwszej się schowała. Ja tylko wyjrzałem o 2.00 przez okno zobaczyć co tracę i było ładne bezchmurne niebo. Ale nie dałem rady siedzieć. 

Ja sprawdzam zawsze na tych dwóch stronach

https://shallowsky.com/jupiter/

 

https://www.projectpluto.com/jeve_grs.htm

 

@Frosch przy takich warunkach jak opisujesz masz prawo widzieć mniej.

@Charon_X musisz przyznać, że się zaskoczyłeś, że jednak coś więcej widać;)

Chyba dużo wilgoci jest teraz w całej Polsce, a to nie pomaga. 

 

Dzięki za fajne relacje. Ciekawe czy ktoś jeszcze patrzył dzisiaj? 

 

Zaskoczył to mnie tak duży cień tego księżyca w SCT 8". W zasadzie byłem wtedy pewny, że i małe APO go złapie. Jeszcze foto pamiątkowe, APO 60/360 na EQ3-2 + ASI 224 MC.

 

Jowisz60.png.dbf8a0e7ff56ae8d2f4e6673eb79c333.png

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Charon_X napisał:

 

Zaskoczył to mnie tak duży cień tego księżyca w SCT 8". W zasadzie byłem wtedy pewny, że i małe APO go złapie.

A tyle było gadania, że to niemożliwe:flirt:

Fajny Jupiterek na zdjęciu! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Charon_X napisał:

 

Dzięki, ale gadanie było o 50mm, a nie 60mm. Chociaż ten cień być może i 50mm by złapało. 

:laughing1:tyle odpowiem. Powszechna opinia jest tutaj taka, że i w 70mm nie widać. A tu koledzy już potwierdzają, że i Cassiniego w 50mm widzą... W życiu nie ma się co zarzekać, że coś jest niemożliwe bo można się nieźle zdziwić;), hej. 

Edytowane przez oicam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... " to moze polskie fora zblizyłyby sie chocisż trochę w profesjonalności do innych światowych for w dziedzinie obserwacji wizualnych "

 

Witam, w tej kwestii możemy zrobić coś więcej, mianowicie ... bez podania wieku obserwatora i stanu wzroku (wady, okulary itp.) nie ma możliwości komentarzy w temacie.

Seening, apertura, okular, to wszystko ma znaczenie, ale na końcu jest oko.  

Ten sam sprzęt, w tym samym czasie, tylko jeden obserwator ma 20 lat drugi 50 ... zobaczą to samo?

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, -tomasz- napisał:

.... " to moze polskie fora zblizyłyby sie chocisż trochę w profesjonalności do innych światowych for w dziedzinie obserwacji wizualnych "

 

Witam, w tej kwestii możemy zrobić coś więcej, mianowicie ... bez podania wieku obserwatora i stanu wzroku (wady, okulary itp.) nie ma możliwości komentarzy w temacie.

Seening, apertura, okular, to wszystko ma znaczenie, ale na końcu jest oko.  

Ten sam sprzęt, w tym samym czasie, tylko jeden obserwator ma 20 lat drugi 50 ... zobaczą to samo?

 

Tomasz, masz wielką rację! 

Ja rozpatrując zdolność rozdzielczą teleskopu patrzę na całość, teleskop z okularem + oko. Już wcześniej o tym pisałem, jeden ma zd. rozdzielczą oka na poziomie 1 minuty łuku a drugi 1,5 minuty i więcej. Do tego różne wady wzroku itp... Staną dwie osoby do obserwacji, jedna z lepszym wzrokiem będzie widzieć w 4 calach a druga osoba nie zobaczy tego w 6 calach. To normalne. Dlatego ja testuję swój wzrok na gwiazdach podwójnych, przy jakim minimalnym powiększeniu mogę dostrzec separację. To wyznacza zdolność rozdzielczą oka w połączeniu z teleskopem. Dodatkowo, można próbować obserwować gołym okiem, np czy rozdzielimy Epsilon1 od Epsilon2 w Lutni. Ja rozdzielam bez problemu, a są one u mnie na granicy zasięgu gwiazdowego przez LP. Ale wiem, że są osoby, które nie rozdzielą ich bez przyrządu optycznego. Każdy ma swoje oczy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pytanie, dlaczego takie posty są usuwane ?

 

to moze polskie fora zblizyłyby sie chocisż trochę w profesjonalności do innych światowych for w dziedzinie obserwacji wizualnych"

 

Pozwoliłem sobie to zacytować w mojej wypowiedzi, a dzisiaj już tego nie ma. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.