Skocz do zawartości

Darmowe pomiary widm filtrów


Rekomendowane odpowiedzi

12. i/lub 13. lipca (wtorek/środa) planuję robić pomiary filtrów. Jeśli ktoś chciałby sprawdzić swoje filtry interferencyjne, to może mi je przysłać.

Do paczki wystarczy włożyć CZYSTE filtry i etykietę zwrotną do wysyłki InPostem. Szczegóły w PW.

Jeśli trafią się jakieś ciekawe filtry wąskopasmowe to nie wykluczam wykonania pomiarów kątowych umożliwiających późniejsze modelowanie skuteczności filtra w zależności od światłosiły teleskopu.

Edytowane przez dobrychemik
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...
Teraz, Paniki napisał:

Mam L-Pro i CLS z SVBony i się zastanawiałem nad wysyłką ;)

 

Dobrze zrobiłeś nie wysyłając ich - dzięki temu są nadal dokładnie tak dobre, jak deklaruje producent. Po pomiarze byłyby tak dobre, jak by to wyszło z pomiarów. :D

  • Haha 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Przejrzałem mój zeszyt z notatkami odnośnie pomiarów. Okazuje się, że do tej pory 17 osób skorzystało z możliwości darmowego pomiaru widm. O ile wiem, to jeszcze nikt się nie skarżył, że filtr nie wrócił lub doznał uszczerbku. 

Wciąż czekam na okazję pomiaru jakiejkolwiek Chromy. 

Edytowane przez dobrychemik
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.09.2021 o 21:20, MateuszŁ napisał:

Może udostępnisz wyniki tych pomiarów, jeśli właściciele filtrów się zgodzą. 

W dniu 2.09.2021 o 21:52, dobrychemik napisał:

Po kolei to robię. Dzisiaj właśnie zaprezentowałem STC Duo.

Przepraszam, gdzie jest wątek z pomiarami filtrów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapowiadają się nowe arcyciekawe wyniki w temacie filtrów wąskopasmowych:

- Astrodony Ha i OIII 3.0nm - tak, wreszcie najwyższa półka zostanie zweryfikowana :D

- nowe Baadery 3.5/4.0 dla dużych światłosił - te "optymalizowane dla CMOS" :)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie kończę robić pełną diagnostykę Baaderów: pomiary na dwóch spektrofotometrach i pomiary kątowe. Dla tak drogich filtrów warto. Mam nadzieję, że właściciel doceni moje starania ;)

 

@Midnight9999 Nie ma sprawy. Napisz mi w PW co to za filtry.

Edytowane przez dobrychemik
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kilka filtrów Bjomejag (Omega Optical) oraz Edmund Optics - longpassy i kilka wąskopasmowych. Mam też gdzieś "okno krzemowe" UQG - czyli taki dość ekstremalny podczerwony longpass z czystego krzemu. Przy pozostałych longpassach przydałaby się identyfikacja który jest który bo ich za dobrze nie oznaczyli (1000nm i 9XXnm).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, riklaunim napisał:

Mam kilka filtrów Bjomejag (Omega Optical) oraz Edmund Optics - longpassy i kilka wąskopasmowych. Mam też gdzieś "okno krzemowe" UQG - czyli taki dość ekstremalny podczerwony longpass z czystego krzemu. Przy pozostałych longpassach przydałaby się identyfikacja który jest który bo ich za dobrze nie oznaczyli (1000nm i 9XXnm).

 

Mogą być :) Na pewno w październiku będę robił znowu ogólną akcję, to jeszcze dam tutaj znać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Marek_N napisał:

 

Dostałeś do nich pełną dokumentację? :)

 

 

Jeszcze do mnie nie dotarły.

 

A przy okazji zdradzę, że w kwestii wspomnianych wyżej Baaderów szykuje się małe trzęsienie ziemi, gdy opublikuję wyniki :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, dobrychemik said:

A przy okazji zdradzę, że w kwestii wspomnianych wyżej Baaderów szykuje się małe trzęsienie ziemi, gdy opublikuję wyniki :)

 

Kurcze, a ja niedawno filtry ZWO kupiłem (po długim namyśle czy iść na start w ZWO czy Baader) .... teraz w niecierpliwości będę czekał na informację czy dobrze zrobiłem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.