Skocz do zawartości

System wskazania wysokości kątowej do Synty 8


Łysy_z_balkonu

Rekomendowane odpowiedzi

Każdy sposób jest dobry, ale gdybyś zamomtował sobie na tej 8" rurze kątomierz elektroniczny ( taka kostka , koszt około 100 zł) mógłbyśwysokość kątową odczytywać z dokładnością do 0,1 stopnia. też kiedyś kompimowałem coś w tym stylu dopóki nie zakupiłem kątomierza elektronicznego teraz ustawiam za jego pomocą nie tylko kąt podniesienia rury ale też szerokość geograficzną na montażu EQ

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, kompas napisał:

Każdy sposób jest dobry, ale gdybyś zamomtował sobie na tej 8" rurze kątomierz elektroniczny ( taka kostka , koszt około 100 zł) mógłbyśwysokość kątową odczytywać z dokładnością do 0,1 stopnia. też kiedyś kompimowałem coś w tym stylu dopóki nie zakupiłem kątomierza elektronicznego teraz ustawiam za jego pomocą nie tylko kąt podniesienia rury ale też szerokość geograficzną na montażu EQ

Też o czymś takim myślałem, ale inne sprawy były ważniejsze. No i nie wiem jak te kostki się sprawdzają? Ceny od 45zł na allegro. Ciekawe na jakiej zasadzie to działa, bo są i takie z magnesem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, kjacek napisał:

Też o czymś takim myślałem, ale inne sprawy były ważniejsze. No i nie wiem jak te kostki się sprawdzają? Ceny od 45zł na allegro. Ciekawe na jakiej zasadzie to działa, bo są i takie z magnesem. 

Podejrzewam że na zasadzie elektronicznej poziomicy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Łysy_z_balkonu napisał:

Podejrzewam że na zasadzie elektronicznej poziomicy

to jest inklinometr, działa na zasadzie dwóch elektrod, z których jedna jest stała, a druga ruchoma. Pole grawitacyjne zmienia położenie tej drugiej i mierzysz zmianę pojemności. Coś jak kondensator nastawny. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kjacek napisał:

Też o czymś takim myślałem, ale inne sprawy były ważniejsze. No i nie wiem jak te kostki się sprawdzają? Ceny od 45zł na allegro. Ciekawe na jakiej zasadzie to działa, bo są i takie z magnesem. 

Mam właśnie taką z magnesem , działa bardzo dobrze, zamocowanie jej do dowolnej tuby lub montażu jest bardzo proste więc nie ma co się tutaj rozpisywać potrzebne jest tylko umieszczenie stalowej blaszki na tubusie lub na montażu

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

W latach 70 ubiegłego wieku też kombinowałem podobnie przy moim ATM-owym Newtonie 10"/F6 (tylko, że ja nie bawiłem się w rysowanie podziałek, bo wykorzystałem gotowy kątomierz SKALI, taki większy z pleksi i wahadełko). Dzisiaj mamy przecież smartfona :emotion-5: i fajne, darmowe aplikacje do wykorzystania, np. ja używam Smart Protractor:

 

SmartProtractor_a.jpg.b70f8caa54e467526c2b83cda3c8faa3.jpgSmartProtractor_b.jpg.9fd882f29abb923dc66732892b5d210d.jpg

SmartProtractor_c.jpg.5f09be597c17db1308ea60e452ca1a8a.jpgSmartProtractor_d.jpg.9b6fbe0aa81b9a2ab5c86604e4ad28fc.jpg

 

... u mnie ta aplikacja (opcja: wahadło) dobrze się spisuje w czasie foto-sesji balkonowych (do ściągnięcia w Google AppStore).

 

Pozdrawiam: Jurek

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, suchyy napisał:

 Dzisiaj mamy przecież smartfona :emotion-5: i fajne, darmowe aplikacje do wykorzystania, np. ja używam Smart Protractor:

 

Jeżeli nie zależy nam na adaptacji wzroku to zamiast  apki poziomicy można użyć np SkEye, mamy odczyt różnych współrzednych (nie tylko wysokosci), namiastkę Push - To, i opcję wyswietlania w czerwonym kolorze. 

Edytowane przez Lukacz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.