Skocz do zawartości
  • 0

Opinia na temat montażu omegon eq 500


Patryk Zubała

Pytanie

Czy ktoś z Was kiedyś posiadał lub posiada montaz omegon eq500? Jest to odpowiednik eq5 czy coś jakby na poziomie eq3-2? Polecacie? Jaki napęd do niego? Mam jakby „okazje” zakupić owy sprzęt dlatego szukam opinii na jego temat.

 

dziękuję za pomoc i pozdrawiam!

Edytowane przez Patryk Zubała
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

To jest dokładnie to samo co EXOS-2 :) czyli klasa EQ5. Pasuje napęd od Exosa albo od EQ5 (po przeróbkach) bo ma takie samo przełożenie ślimak. Z małych różnicy w zestawie są dwie przeciwwagi, a nie ma lunetki tak jak w Exosie-2, lunetkę ciężko dokupić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jest jak pisze wampum - mialem okazje zajrzec w obydwa. Eq5 - brak lozysk w dec, exos 2 - oś dec lozyskowana i chodzi ladnie. O dziwo exos jest tez fabrycznie calkiem przyzwoicie przesmarowany.

Edytowane przez Kirien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, sebastiansw napisał:

Zależy do czego ;) jeżeli potrzebujesz montażu podobnego nośnością do EQ5 to warto, EXOS-2 to sprawdzony dobry montaż, po prostu to jest mniej znany klon. 

Do astrofoto, wstępnie ogniskowa 85mm a później redcat 51 oraz coś na szeroko typu 20mm/35mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, Patryk Zubała napisał:

Napęd do exos-2 nada się do eq-500? 

Tak, mam taki i używałem z EQ-500, on był sprzedawany pod marką Omegona też, to jest ten sam napęd DUO co do Bressra. Jedyne co zauważyłem to, że musiałem podłożyć coś pod silnik RA bo się przy mocnym dokręceniu za mocno chował. 

 

https://www.omegon.eu/pl/silniki-i-upgrade-do-goto/omegon-zestaw-napedow-duo-eq-500/p,33357

 

Tutaj widać te moje podkładki wydrukowane z TPU https://astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=62981 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
16 minut temu, sebastiansw napisał:

Tak, mam taki i używałem z EQ-500, on był sprzedawany pod marką Omegona też, to jest ten sam napęd DUO co do Bressra. Jedyne co zauważyłem to, że musiałem podłożyć coś pod silnik RA bo się przy mocnym dokręceniu za mocno chował. 

 

https://www.omegon.eu/pl/silniki-i-upgrade-do-goto/omegon-zestaw-napedow-duo-eq-500/p,33357

 

Tutaj widać te moje podkładki wydrukowane z TPU https://astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=62981 

Nadal masz ten napęd na sprzedaż? Jak długo taki zestaw wraz z guidingiem działa na bateriach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tak mam. Zmierzone amperomierzem zużycie prądu tego napędu to 300 mA przy śledzeniu i 500-600 mA przy ręcznym przesuwaniu pilotem. Baterie R20 mają średnio kilka kilkanaście tysięcy mAh, więc dłuuuuugo :) Na kilka nocy wystarczy. 

 

Guide do tego napędu tak bezpośrednio nie podepniesz. 

 

 

Edytowane przez sebastiansw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
44 minuty temu, sebastiansw napisał:

Takie proste napędy do SW czy Bressera nie mają możliwości guide bez przeróbek, nie ma portu ST4 w pilocie. Do SW są też piloty zaawansowane do dokupienia, które mają guide. 

https://www.bresser.de/pl/bresser-bresser-3/Akcesoria/Zestaw-BRESSER-StarTracker-GoTo.html?mtm_campaign=Google_Shopping&mtm_kwd=4951750&gclid=CjwKCAjwlYCHBhAQEiwA4K21mxWZt7-9SMd_SsEIhR3IKMz-yZK_8OLzhyD9ONGkiNPhpddHoKf6iRoCBHYQAvD_BwE
 

a czy ten posiada owy port i będę mógł normalnie korzystać z Guide?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie miałem go ale wygląda na to, że tak tyle że cena wyższa niż samego montażu ;) Wtedy to chyba lepiej kupić już coś z wbudowanymi silnikami jak heq5. Ewentualnie Adventurer on ma guide w RA. 

 

Potrzebny Ci guide na takie krótkie ogniskowe? 

Edytowane przez sebastiansw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Pewnie da radę dorzucić ST4 dolutowujac się do płytki pilota napędu DUO ale nie ma sprawdzonej instrukcji, przynajmniej ja nie widzę. Możesz też kupić napęd do EQ5 i dolutowac ST4 w pilocie są w Internecie tutoriale jak to zrobić. 

Edytowane przez sebastiansw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, sebastiansw napisał:

Pewnie da radę dorzucić ST4 dolutowujac się do płytki pilota napędu DUO ale nie ma sprawdzonej instrukcji, przynajmniej ja nie widzę. Możesz też kupić napęd do EQ5 i dolutowac ST4 w pilocie są w Internecie tutoriale jak to zrobić. 

Wolałbym nie ingerować, czy w linku co podrzuciłem nadal trzeba ingerować czy ze spokojem biore, wstawiam i mam spokój?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
57 minut temu, Patryk Zubała napisał:

Wolałbym nie ingerować, czy w linku co podrzuciłem nadal trzeba ingerować czy ze spokojem biore, wstawiam i mam spokój?

 

Wygląda na to, że jest port ST4, czy nie ma problemów to niestety nie potwierdzę bo nie używałem tego upgradeu GoTo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.