Skocz do zawartości

Montaż tarasowy do małego dobsona


Frycek

Rekomendowane odpowiedzi

Na tarasie, płaskiej nawierzchni jest stabilne, nic nie telepie bo segmenty wchodzą w gniazda z lekkim oporem. No ale na nierównym terenie to kiepsko jest, może się przewrócić choć jeszcze do tego nie doszło na szczęście :/ Pozdrawiam!

Edytowane przez Frycek
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, MateuszŁ napisał:

Gratuluję pomysłu. Też kiedyś zmontowałem taki "podest" do dobsona tylko stalowy z możliwością poziomowania na nierównym terenie i sprawdzał sie świetnie.

"możliwość poziomowania" brzmi ciekawie, masz może zdjęcia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę opisać z pamięci bo zdjęć nie zrobiłem albo gdzieś się zapodziały w każdym bądź razie było to parę lat temu, sprzedałem to wraz z teleskopem i może obecny właściciel krąży po forum. A wiec tak podest był złożony z kształtownika T, rurek, prętów gładkich, grubego drutu, nakrętek, śrub.

Podest miał kształt trójkąta równobocznego o takich rozmiarach by podstawa dobsona a właściwie jego nóżki wspierały się na krawędziach tak jak  pokazano na rysunku, czerwone punkty. Podstawa podestu pospawana z kształtowników T o wymiarach z tego co pamiętam 25x25, do krawędzi tego trójkąta pod kątem prostym zostały przyspawane rurki bodajże fi 25 o długości chyba 35-40cm dodatkowo usztywnione od dołu rurki drutem fi 6 przyspawane miedzy sobą później we wszystkie trzy rurki (zależnie od jej średnicy wewnętrznej) wchodził pręt gładki  fi 16 do rurki od dołu została przyspawana nakrętka chyba 8 lub 10 i do niej przykręcony motylek, każda z nóg uzyskała możliwość poziomowania. I oczywiście gdzieś do tego przykleiłem libelkę okrągłą. Całość była dość sztywna no i parę kilogramów wagi. Szkic poniżej.

IMG_20210704_120226710_HDR.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Pawel0102 napisał:

Ja swojego Newtona 10" na dobsonie w aktach desperacji stawiam na solidny stół ogrodowy jak mi planety znikają za tujami sąsiada. Ale mimo to trzęsie tak, że trudno się obserwuje. 

 

Przewijał się już w kilku wątkach na forum - ja na balkonie korzystam czasem z https://www.ikea.com/pl/pl/p/lack-stolik-bialy-30449908/ . 10" SW Flex i jest bardzo stabilnie. Mieści się "na styk", ale nie spada ;)

 

Ps. Widzę, że tytułowy montaż to dzieło artystyczne :) Podoba się!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzy podparcia to dobre są dla trojnogów, a dla Dobsonów część osób ma nieco wątpliwości, więc rozumiem doskonale obawy tytułowego, że ma tendencje do "gleby".

Dlatego stolik 4 nożny przy dobrym wypoziomowaniu może okazać się czasem lepszy dla znerwicowanych dmuchających na zimne. Tytułowy kolebie się też przez zbyt mały rozstaw podparcia w stosunku do wysokości całości. Jaki gatunek drewna użyłeś na całość?

 

Tytułowy projekt to wyjątkowo "pomysłowe klocki" i spod ręki dobrego stolarza. No może wstawki trójkątne by się przydały zamiast kątowników i wtedy wytrzyma niemal wszystko. Rozumiem, że na stołeczek może siadać spokojnie dorosła osoba?

 

Autor to chyba z zawodu stolarz bo na fotach cały dom widać w drewnie.:thmbup:

Edytowane przez Binocooler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Binocooler napisał:

Trzy podparcia to dobre są dla trojnogów, a dla Dobsonów część osób ma nieco wątpliwości, więc rozumiem doskonale obawy tytułowego, że ma tendencje do "gleby".

Dlatego stolik 4 nożny przy dobrym wypoziomowaniu może okazać się czasem lepszy dla znerwicowanych dmuchających na zimne. Tytułowy kolebie się też przez zbyt mały rozstaw podparcia w stosunku do wysokości całości. Jaki gatunek drewna użyłeś na całość?

 

Tytułowy projekt to wyjątkowo "pomysłowe klocki" i spod ręki dobrego stolarza. No może wstawki trójkątne by się przydały zamiast kątowników i wtedy wytrzyma niemal wszystko. Rozumiem, że na stołeczek może siadać spokojnie dorosła osoba?

 

Autor to chyba z zawodu stolarz bo na fotach cały dom widać w drewnie.:thmbup:

Hehe, nie z zawodu tylko z zamiłowania bardziej. Tak, nawet mój "duży" szwagier usiadł i test zaliczony! Trzy gatunki drzewa buk, sosna no i trochę sklejki nie wiem z jakiego gatunku nawet. Ogólnie rzecz biorąc całość jest zaskakująco wytrzymała (oprócz wkrętów i kątowników stosowałem kołki z dość mocnym klejem). Już powoli myślę nad projektem przyszłego podnoszonego/opuszczanego wózka pod 12" dobsona a kolega MateuszŁ już trochę pomógł :). Chcę by jeździł, podnosił się/opadał (najlepiej przy pomocy pokrętła) i poziomował ale przy tym nie był na stałe przytwierdzony do montażu dobsona. Ale najpierw zakup 12 calówki. Pozdrawiam Was!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.07.2021 o 19:00, MateuszŁ napisał:

Jeśli myślisz już o 12" to do niego taka platforma nie będzie tak wysoka. Sam teleskop na dobsonie ma wysokość 160cm i wystarczy max 20cm by jeszcze w miarę komfortowo oglądać w zenicie. Pozdrawiam z sąsiednich miejscowości:original:

Zgadza się, choć chciałbym na stojąco (wyprostowany) oglądać obiekty położone nisko nad horyzontem. Dobsonik ustawiony prawie płasko na takim "podnośniku" na wysokość oczu byłby idealny. A w zenicie opuszczam max w dół i po sprawie. Ogólnie rzecz biorąc chciałbym taki "wózeczek z podnośnikiem" do dobsona by to teleskop ustawiał się pode mnie (pozycja stojąca) niż ja pod niego. Heh faktycznie, pozdrawiam sąsiada!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.