Skocz do zawartości
  • 0

Charakterystyka dobrej miejscówki.


Mariusz Psut

Pytanie

Wczoraj przemierzyłem sporo kilometrów w poszukiwaniu dobrej miejscówki obserwacyjnej.

W końcu znalazłem miejsce, które wydaje się całkiem niezłe. Tuż za małą wioską droga biegnie pod górę wśród pól. Skręcam z asfaltu i po stu metrach jest łąka. Jak okiem sięgnąć odsłonięty horyzont. Z tyłu,na północy majaczą ostatnie domki owej wioski. Niewielki lasek osłania mnie od szosy. Niebo Bortle 3 ,SQM 21,70.

Czy może coś przegapiłem. Jakie warunki bierzecie jeszcze pod uwagę. Jaka jest wasza miejscówka?IMG_20210705_162051.thumb.jpg.acfd48bdaa5ab9817d6fee2c8f3bb407.jpgIMG_20210705_162048.thumb.jpg.c1547e2ff941ea6910794208800f3559.jpgIMG_20210705_162040.thumb.jpg.9295c1c5de62fa61d0dfa2be90b1d8fc.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
14 minut temu, Tayson napisał:

 

Kwintesencja astronomii, temat roku, z zaciekawiem przygladam sie jego rozwojowi oraz temu jak wiele wniesie do naszego zycia. 

Samo pojawienie się twojego Avatara w moim temacie jest dla mnie zaszczytem.

A komentarza, bez względu na treść w najśmielszych marzeniach się nie spodziewałem:D.

  • Lubię 1
  • Haha 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Na jeden fotce widzę 4 latarnie :/

Nawet jeżeli nie są skierowane w twoją stronę, to nawet od światła odbitego, z takiej odległości będziesz rzucał cień, a po spojrzeniu w kierunku miejscowości stracisz adaptację.

Rzuć nazwę miejscowości w okolicach której szukasz miejscówki, to można coś doradzić.

 

Edytowane przez bartolini
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

A tak na poważnie, to dla mnie poza ciemnym niebem i brakiem lamp w pobliżu najważniejszą rzeczą jest bezpieczeństwo przed agresją innych ludzi.

Trudno oczywiście je sobie zagwarantować w 100%, ale osobiście staram się wybierać miejsca obserwacyjne z dala od skupisk ludzkich, tak, żeby nie być widocznym z drogi. A najlepiej się czuję spędzając urlop w odludnych miejscach w górach wynajmując lokum w kameralnej agroturystyce. Często jest to teren ogrodzony, jest prąd, no i są to miejsca z dala od wędrówek różnej maści pijaczków czy też młodzieńców szukających zaczepki.

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

ps.

Jak się ustawiam gdzieś na łące to nieraz często trudno dociec, czy jest to teren prywatny więc na wszelki wypadek w bagażniku mam 2 piwa i flaszkę wódki żeby udobruchać ewentualnego właściciela, gdy się zdenerwuje, że wszedłem na jego teren. Szczęśliwie nigdy nie miałem takiej przygody.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wieś Stara Kolonia ,Łódzkie, powiat piotrkowski. 

Szukam czegoś w tej ciemnicy w trójkącie Sulejów, Przedbórz,Fałków.

Pole pewnie czyjeś jest ale miejsce jest właściwie na Polnej drodze. Co do latarni to musiałbym sprawdzić po ciemku.

Bliskość wsi... Hmm... Moje autko jest już pełnoletnie i w razie kaprysu bliżej do cywilizacji:g:. Teraz sam nie wiem...

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Poszukałbym pól uprawnych otoczonych lasem. Na przykład taka miejscówka, z krótkim dojazdem polną drogą - pytanie na ile ruchliwa jest ta droga gminna.
(51.2820964, 19.9661721)

Albo niedaleko lepiej odcięta od świateł, ale trochę jeżdżenia polnymi drogami:

(51.2814633, 19.9774934)

Jakieś ~30km od Tomaszowa, więc można wyskoczyć w środku tygodnia.

Do sprawdzenia jak ten Aleksandrów, parę km na południe, świeci.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

IDEALNE REALISTYCZNE CECHY DOBREJ MIEJSCÓWKI.

 

1) Ciemno

 

2) 2-3 km od najbliższej chałupy

 

3) Płaska droga polna o szerokości samochodu bez dołów

 

4) Do tego miejsca prowadzi bardzo dobra droga asfaltowa, aż do momentu zjazdu na polną

 

 

 

2 godziny temu, Grzędziel napisał:

A tak na poważnie, to dla mnie poza ciemnym niebem i brakiem lamp w pobliżu najważniejszą rzeczą jest bezpieczeństwo przed agresją innych ludzi.

 

Powyższe warunki i idioci, pijaczki i tym podobne nie chodzą parami.

Jeżeli nie stoi się na wsi tylko na tak zwanych u mnie "pozastodulach" to nie ma takiej opcji aby ktokolwiek tam przyszedł z buta.

Od 2 lat jeżdżę na astrofoto i zatrzymuję się gdzie chce, nigdy nikogo nie pytałem czy mogę tu stanąć i nigdy nie było problemu.

 

 

Edytowane przez Adam87
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
44 minutes ago, Adam87 said:

IDEALNE REALISTYCZNE CECHY DOBREJ MIEJSCÓWKI.

 

1) Ciemno

 

2) 2-3 km od najbliższej chałupy

 

3) Płaska droga polna o szerokości samochodu bez dołów

 

4) Do tego miejsca prowadzi bardzo dobra droga asfaltowa, aż do momentu zjazdu na polną

 

5) najlepiej na własnej ziemi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
41 minut temu, Adam87 napisał:

Powyższe warunki i idioci, pijaczki i tym podobne nie chodzą parami.

Jeżeli nie stoi się na wsi tylko na tak zwanych u mnie "pozastodulach" to nie ma takiej opcji aby ktokolwiek tam przyszedł z buta.

Od 2 lat jeżdżę na astrofoto i zatrzymuję się gdzie chce, nigdy nikogo nie pytałem czy mogę tu stanąć i nigdy nie było problemu.

 

hmm...

Mnie za to spotkała 3 x wizyta Policji.

I niezliczona ilość przypadkowych ludzi - miłych i mniej miłych.

Wiadomo, nikt nie łazi "z buta", ale w naszych realiach "wożenie" się po polach w stanie wskazującym to żadna nowość.

 

Tylko że ja już jeżdżę na takie wypady od 20 lat :)

pk

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 minut temu, bas.sic napisał:

hmm...

Mnie za to spotkała 3 x wizyta Policji.

I niezliczona ilość przypadkowych ludzi - miłych i mniej miłych.

Wiadomo, nikt nie łazi "z buta", ale w naszych realiach "wożenie" się po polach w stanie wskazującym to żadna nowość.

 

Tylko że ja już jeżdżę na takie wypady od 20 lat :)

pk

 

Trzeba wziąć poprawkę co się nazywa wsią , ja mieszkam na wschodzie , u mnie nie czegoś takiego jak policja na wsi.

 

obraz.png.061f824bb503827dfb8a6a6e8a058762.png

 

Plus nigdy nie widziałem na drodze jak wyżej policji, bo po co oni mieli by tam jechać, a tym bardziej w 1 nad ranem. Policja w nocy śpi w miastach

Edytowane przez Adam87
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

No dobra. Dzięki wszystkim za pomoc.

Bartolini sprawdzę te współrzędne.

Godzinę temu, Adam87 napisał:

IDEALNE REALISTYCZNE CECHY DOBREJ MIEJSCÓWKI.

 

1) Ciemno

 

2) 2-3 km od najbliższej chałupy

 

3) Płaska droga polna o szerokości samochodu bez dołów

 

4) Do tego miejsca prowadzi bardzo dobra droga asfaltowa, aż do momentu zjazdu na polną

 

 

 

 

Powyższe warunki i idioci, pijaczki i tym podobne nie chodzą parami.

Jeżeli nie stoi się na wsi tylko na tak zwanych u mnie "pozastodulach" to nie ma takiej opcji aby ktokolwiek tam przyszedł z buta.

Od 2 lat jeżdżę na astrofoto i zatrzymuję się gdzie chce, nigdy nikogo nie pytałem czy mogę tu stanąć i nigdy nie było problemu.

 

 

Właśnie wróciłem z ponownego objazdu i znalazłem takie miejsce. Chałupa,polna droga i dojazd asfaltem. Nic innego jak okiem sięgnąć. Przed chałupą rolnik ostrzył kosę:D. Krótka rozmowa i nie miał nic przeciwko mojej obecności na swych włościach. Chyba tylko nie skumał co to Newton.

Ogólnie ciężko tam coś znaleźć. Albo łąki i pola przy wsiach albo lasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Adam87 napisał:

 

Trzeba wziąć poprawkę co się nazywa wsią , ja mieszkam na wschodzie , u mnie nie czegoś takiego jak policja na wsi.

 

obraz.png.061f824bb503827dfb8a6a6e8a058762.png

 

Plus nigdy nie widziałem na drodze jak wyżej policji, bo po co oni mieli by tam jechać, a tym bardziej w 1 nad ranem. Policja w nocy śpi w miastach

Obrazek jak z "Mad Maxa" :D

 

A co do policji na wioskach, to przypomniała mi się historia, jak to u mnie na wiosce (ale to Pomorze Zachodnie) kumpel, ze 20 lat temu, kupił se motór WSK (czyli Wiejski Sprzęt Kaskaderski) żeby sobie śmigać, choć prawka kategorii A nie posiadał. No ale po co mu prawko, przecież na wieś policja nie zagląda. No i chyba dosłownie drugiego dnia po zakupie jednak policja zajrzała, akurat jak sobie jechał - zatrzymali go i dostał taki mandat za jazdę bez uprawnień, że musiał motór sprzedać :D

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, Mariusz Psut napisał:

Wizyta policji to żaden problem.

Problem, bo świecą wielkim reflektorem w ślepia i po czymś takim widzisz tylko kolorowe kręgi.

 

Jedna z moich miejscówek jest na stanowisku archeologicznym więc raz myśleli że poluję tam na dziki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

A ja moją miejscówkę mam mega wygodną ponieważ ... jest pod domem :-) Niestety kilka lat temu do mojej części wsi dotarła cywilizacja w postaci oświetlenia ulicznego choć latem nie jest źle bo latarnie są osłonięte krzakami i drzewami.  Generalnie dom jest na uboczu gorczańskiej wsi. 
A34730B9-13E5-4658-A711-E6EE22697FCD.thumb.jpeg.0c0a16aa6f90bac5510954fee983a26c.jpeg

Minusy - stosunkowo wysoki horyzont południowy utrudniający polowanie na skorpiony i strzelców. Drugi minus to nieszczęsne oświetlenie uliczne. Plusy jak przez okno zobaczę, że są warunki to minutę później jestem z aparatem i mogę fotografować. Drugi plus jest taki, że w każdy wieczór mogę sobie wystawić teleskop na zewnątrz bez żadnego planowania. 
SQM 21,21 szału nie ma ale nie jest źle. 
W bezksiężycową noc wyraźnie widoczna wstęga drogi mlecznej a wystarczy 15 sekund żeby bez wielkich ceregieli takiego jpg sobie machnąć 

B0FFBC5C-B27C-482B-8083-0986EAA1974C.thumb.jpeg.7bbc0c7f6a570e08d1456200e86ce0f9.jpeg

 

a mając tylko 200 mm dołączone do aparatu i na galaktyczki zapolować 

FB0E651F-BCE8-4921-8795-696F602B9BC1.jpeg.2d0ba49a774647a2d7b1848b91424e0d.jpeg

 

Plusy - przy domu, dostępna na parterze kuchenka (można sobie piweczko czy wiśnióweczkę pochodzić), prąd, spokój i teleskopy bez rozkładania można wynosić z domu na stanowisko obserwacyjne :original:

 

Czasem jak wpadają koledzy od astrohobby (a każdy jest miłe widziany) to akcesoria nieco wychodzą poza standardy :original:

 

 

Edytowane przez marro
usunięcie nieregulaminowego zdjęcia
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.