Skocz do zawartości

Najciekawsze zjawiska astronomiczne w najbliższych 20 latach (2021-2040)


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Może nieco jakby to niektórzy powiedzieli "rychło w czas" ale niestety nie dałem rady wcześniej. Przegapiliśmy jeszcze stosunkowo niewiele. Niemniej jednak sporo z nich czeka.
Przygotowałem takie 2 artykuły (póki co, bo w planach jeszcze kolejne 2):
- Najciekawsze zjawiska astronomiczne 2021-2030
http://www.mkrgeo-blog.com/the-most-unique-astronomical-events-you-shouldnt-miss-in-the-2021-2030-decade/
- 10 najciekawszych zjawisk astronomicznych okresu 2021-2040
http://www.mkrgeo-blog.com/10-the-most-spectacular-celestial-events-to-watch-in-2021-2040/

Chiałbym zapytać, czy kogoś będą "kręcić" obserwacje astronomiczne w takim przekroju.
Zapodałem ten temat jako "obserwacje przez lornetkę" czyniąc go uniwersalnym.
Spora część zjawisk wymaga ekspedycji na inna część globu.

Dajcie znać co o tym sądzicie. Pozdrawiam

Mecury-Saturn-occultation-2037.png

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, krukarius napisał:

A będzie wersja w ojczystym języku czy tylko popularyzujesz za oceanem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No fajny pomysł, odciąga myśli od panemii i tego co za 10 lat. Takie "mamy po co żyć" i w dodatku lornetka wystarczy.

 

Mapki i wersji anglojęzycznej są czytelne, np. dzięki nim znalazłem:

 

Hmm... 4 styczeń 2025 roku, 18.40 czyli ludzka pora a Saturn na 20* zakryty przez Księżyc i to w moim ogródku (w waszych też) :brawo: Pytanie tylko o ch...y :nerves:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dokładam kolejna cegiełkę do tematu - tym razem dla miłośników zaćmień Słońca. Tych niestety...nawet w Europie nie będzie wiele, ale jeżeli ktoś planuje międzykontynentalne wojaże, to ten artykuł jest strzałem w 10. Opisałem 100 miejsc, zaś na mapie macie ich 500. Są same nazwy, dalej trzeba pogooglować dlaczego akurat TO znalazło się jako gwiazdeczka na mapie :)

http://www.mkrgeo-blog.com/top-100-the-most-beautiful-places-from-where-you-could-observe-annular-or-total-solar-eclipses-in-the-2021-2040-period/

 

 

Eclipse-map-final.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.07.2021 o 13:54, OBERON RD napisał:

No fajny pomysł, odciąga myśli od panemii i tego co za 10 lat. Takie "mamy po co żyć" i w dodatku lornetka wystarczy.

 

Mapki i wersji anglojęzycznej są czytelne, np. dzięki nim znalazłem:

 

Hmm... 4 styczeń 2025 roku, 18.40 czyli ludzka pora a Saturn na 20* zakryty przez Księżyc i to w moim ogródku (w waszych też) :brawo: Pytanie tylko o ch...y :nerves:

Chmury? Szczegóły na temat dalekosiężnych planów obserwacyjnych znajdziesz w tym tekście

http://www.mkrgeo-blog.com/the-weather-based-long-range-plans-for-your-astronomical-expedition/

Zachęcam do lektury i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O to ja się "podłączę" pod temat. 

Czasem można znaleźć na forach wpisy w rodzaju " niebawem będzie lepiej, planety będą coraz wyżej". Chciałem zapytać czy istnieje gdzieś jakaś tabela dla planet, w której będą pokazane ich wysokości  dla Polski, oczywiscie w "w godzinach obserwacyjnych" na powiedzny najbliższe 30 lat?  Czy to w formie tabelki czy wykresu chociażby dla tych "podstawowych" - Mars, Jowisz, Saturn. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kozamx napisał:

w tej tabelce jak najedziesz na kolumnę Observable widać wysokość planety

In the sky


Dzięki, mi chodzi o coś "zbiorowego"  podobnie jak w poniższej  grafice w  Almanach Uranii  (polecam !  Planety od 42 str.) autorstwa  Tomasza Ściężora ,
tylko nie dla danego roku a powiedzmy na kolejne 3 dekady.  Takie planetarne "najlepsze momenty" :)

 

image.png

 Grafika pochodzi ze strony Almanach Astronomiczny 2021 | Urania - Postępy Astronomii

Edytowane przez Lukacz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.