Skocz do zawartości

Mu Cephei i HIP 107123


Bellatrix

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj obesrwowałam Gwiazdę Granat wraz z jej najbliższym otoczeniem. W odległości jakieś 1200'' znajduje się przedziwna gwiazda o numerze katalowowym HIP 107123. To jest gorąca gwiazda typu widmowego B3, o bardzo niskim wskaźniku barwy: (B-V)=-0,31. Zawsze marzyłam , żeby sprawdzić jak ona wygląda przez teleskop. Użyłam okularu 25mm i przy powiększeniu 36x udało mi się zebrać o obie (Mu Cep i wspomnianą) w jednym polu widzenia, dla porównania kontrastu barwy. Ładna, myślę, że warto zobaczyć. Trochę jak żarzący się węgiel i mały niebieski kryształ tuż obok. Ciekawe jakby to wyglądało utrwalone na zdjęciu. 

 

image.png.4dc47108db402354638693d07799aed8.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć @Lili chemik - tak sobie patrzę na ten obszar i widzę, że to byłby całkiem ładny kadr na nietypowe ujęcie IC 1396. W tle jest sporo wodoru i tlenu od mgławicy, a na pierwszym planie wspominane gwiazdy. Jeśli pogoda pozwoli, to jak tylko skończę bieżący projekt to spróbuję zrobić kilka klatek testowych :-) Technikalia opisane są na screenie.

 

obraz.thumb.png.e85cd230b1354291681a4922b30a26df.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłoby wspaniale. Marzę o takim zdjęciu, a właściwie wycinku, gdzie widać dwie gwiazdy, o rwspomniałam. Wydrukowała bym to sobie i bym trzymała w szkatułce, podobnie jak parę innych pięknych obiektów, które dostałam od kilku osób z AP. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
2 godziny temu, lkosz napisał:

P/2010 H2? Jasność ok. 16mag w wielorybie niestety, nie cefeuszu. Aplikacja nie znajduje mi nic w tym gwiazdozbiorze

Dzięki za próbę. Już znalazłem winowajcę zamieszania :D  To mgławica planetarna PK100+04.1:

 

Widać ją także dobrze tutaj: https://www.astrobin.com/e944ay/?nc=user i tutaj: https://www.astrobin.com/wxhkoc/0/?nc=AnonymousUser&mod=solved

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Efekt końcowy mojego pobocznego mini-projektu. Pomysł koleżanki @Lili chemik i opis na początku jej postu. Z mojej strony tylko napiszę, że podczas oczekiwania na "wyjście" zza dachu domu pary NGC 7331 wraz z Kwintetem Stephana, skierowałem teleskop we wspomniany obszar nieba i złapałem szalone całe 14 minut w klatkach po 60 sek. Efekty poniżej.

 

Technikalia: Newton 200/1000; EQ6R; ASI 294 MC Pro

Akwizycja: 14x60 sek.; gain 120

 

Erakis.png.920d34ec9b469138d9772ae16f63b6b5.png

 

Wersja opisana:

 

190314208_Erakisannotated.png.ed4caf42d4fc031924d82714265ba400.png

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Lili chemik napisał:

O Boże... jakie to piękne! Dziękuję Tuvoc :-*

Proszę bardzo :D Cała przyjemność po mojej stronie i proszę o kolejne ciekawe pomysły :D Szkoda, że tylko 14 minut, ale Stefan ma ostatnio u mnie duży priorytet. Tam sporo się dzieje w tle, bo to obszar bogaty w zjonizowany wodór. Myślę, że już nawet godzina materiału pokazałaby niezwykle interesującą czerwień oraz pyły.

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.