Skocz do zawartości
  • 0

Wypłata 10- obiektyw szerokokątny


Grzegorz Barański

Pytanie

Więc panowie i panie jak w temacie... Dostałem dziś wypłatę minimalna krajowa, w połowie do czyli jakieś 1000 zł mogę wydać lekką ręką, aczkolwiek czasami mozna dolozyc 200zl i kupic cos troche lepszego, no jesli bylby obiektyw  za 1500 na raty to wziąłbym, ale ta roznica musialaby być już konkretna, bylebym byl zadowolony. W sumie jestem amatorem, więc każdy sprzecik by się przydał, najlepiej zeby ogarniał więcej niz samo astrofoto, wiec fisheeye odpada (a wiem, że niektóre sa b.tanie na allegro). Chce obiektyw, który ustrzeli Mi krajobraz z widokiem na droge mleczną, ale też taki normalny do fotek kwiatuszków sruszkow itd. aktualnie jeszcze nie posiadam głowicy, takze wszystko przed mną.  https://allegro.pl/oferta/sigma-30-1-4-ex-dc-hsm-canon-mega-jakosc-zdjec-10619522704 wczoraj znalazłem taki, cenowo jest spoko, pasuje, co wy powiecie? Juz trpche czytalem, wiec wiem ze 50mm raczej odpada. Patrzylem na porownania f 1.8 i 1.4  nooooo 1.4 wypada o wiele wiele lepiej, ale.jak to sie ma do jakości wykonania poszczególnych obiektów? Stad zamiesCzam topic, by jakiś wyjadacz co mial duzo obiektywów, ktory wie co.z czym mozna porownac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Yyyy... No jest tam ten obiektyw, jedna osoba pisze, ze bokeh wypada slabo, druga ze fantastyczne, i jakoś nic Mi to nie mówi :-) poza tym interesuje Mnie astrofoto i opinia ludzi, ktorzy robią takie foty i być może używali takiego obiektywu, lub mogą ewentualnie polecić coś lepszego za podobną kasę... Celuje w używane obiektywy...

Edytowane przez Grzegorz Barański
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Rokinon T 2,2/16 ED AS UMC CS II - szkoda, ze tak mało pomocy z waszej strony... Taki obiektyw kupiłem... Mam nadzieje, ze się spisze. Może jeszcze ktoś zaopiniuje moj wybór. Zawsze mam 14 dni na zwrot :flirt:

POzdro

Edytowane przez Grzegorz Barański
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jeśli chodzi o astrofotografię, to mam za małe doświadczenie żeby coś konkretnego doradzić, więc post będzie bardziej ogólnie o fotografii.

 

Nie napisałeś jaki masz aparat i z jaką matrycą. Kupiłeś obiektyw zaprojektowany pod wideo (ale fotografować też można) i przeznaczony dla matryc APS-C. To oznacza, że będziesz miał FOV jak 25,6 mm na pełnej klatce (FF). To jest szeroki kąt, ale nie ultraszeroki. Rozważałeś też Sigmę 30 mm, która da FOV zbliżony do 50 mm na FF, czyli już nie szeroki kąt a standard.

 

W dniu 9.07.2021 o 15:04, Grzegorz Barański napisał:

Chce obiektyw, który ustrzeli Mi krajobraz z widokiem na droge mleczną, ale też taki normalny do fotek kwiatuszków sruszkow itd.

Nie ma jednego obiektywu do wszystkiego. Np. do portretów i kwiatuszków stosuje się zazwyczaj obiektywy o dłuższych ogniskowych.

 

W dniu 9.07.2021 o 15:04, Grzegorz Barański napisał:

Patrzylem na porownania f 1.8 i 1.4  nooooo 1.4 wypada o wiele wiele lepiej, ale.jak to sie ma do jakości wykonania poszczególnych obiektów?

Nie można tak ogólnie stwierdzić, że f/1.4 jest lepsze (jak zdefiniować pojęcie "lepsze"?). Zależy jakie konkretnie obiektywy porównujesz i co chcesz osiągnąć. Niektóre f/1.8 dadzą lepszą jakość zdjęć (rozdzielczość, koma, aberracje...) niż inne f/1.4. Tanie obiektywy dają zwykle bardzo słabej jakości obrazek na maksymalnym otworze względnym. W astrofotografii wiele obiektywów i tak będziesz musiał mocniej przymknąć, żeby uzyskać satysfakcjonujący efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja w tamtym roku kupiłem Samyanga 14mm i niestety pierwszy egzemplarz oddałem bo się nie nadawał, miałem "duszki" nawet w centrum kadru. Drugi był lepszy ale na FF narożniki były strasznie pojechane. Tak więc sprzedałem go i kupiłem od kolegi forumowego sprawdzonego Samyanga 35mm. Tak więc z tymi tańszymi obiektywami to jednak duża loteria, szczególnie gdy chodzi o szerokie. Moja rada to kupić i przetestować, jak się nie sprawdza to oddać i szukać dalej.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Miałem podobną historię z Samyangiem 14, tylko kupowałem używane. Pierwszy nie ostrzył na nieskończoność, drugi miał rozjechaną skalę ostrości, częściowo to poprawiłem, ale jeszcze będę musiał nad nim posiedzieć.

 

@Grzegorz Barański, przetestuj swój egzemplarz w dzień i w nocy, na pełnej dziurze i przymknięty. Rokinon i Samyang to to samo, te obiektywy są sprzedawane pod co najmniej 3 markami: Samyang, Rokinon i Falcon. Zwróć uwagę czy ostrość z każdym rogu kadru jest zbliżona, bo zdarza się że np. po prawej jest ostro, a po lewej obraz jest trochę rozmyty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Może dobrze, że ROKONON? Nie ekscytuj się tą Sigmą, że ma 1,4 itd.  Na f 1,4 nadaje się do rozmytych kwiatków albo "poetycznych" portretów.

Gwiazdy po przymknięciu do 2,8 w narożniku APS-C wyglądają tak jak na zdjęciu poniżej. Przymknięcie do f4 czy 5,6 niestety w SIGMA EX 30mm 1,4 DC HSM nie zmienia NIC. Koma wyje. Chcąc kupić coś do astro patrz co inni stosują, są porównania, które dobrzy ludzie robili i umieścili w internecie.

 

image.png.4b92dd64537254d5d8db699bbccfc3fc.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

To takie najlepsze zdjęcie, jakie udało mi sie zrobić, pytanko mam... Co to za niebieskie i czerwone kropki ? Jakiś kurz? Czy to jest normalne ? Mialem tutaj chyba z 30s naświetlania przy przysłonie jakoś powyżej 2.8 , ale nie wiecej niż 3.8. jak dla mnie dramat. Myślałem, ze to bedzie lepiej wyglądać. Przy drugim zdjęciu, byłem nieco w ciemniejszym miejscu (brak ogniska i altany). Tutaj mniej tragedii, aczkolwiek widać, że jest gwiazdki niektóre sa pojechane.

1626658499403 (7).jpg

_MG_7583.JPG

Edytowane przez Grzegorz Barański
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Przede wszystkim niewyostrzyłeś dostatecznie dobrze. Zapewne ustawiłeś na nieskończoność kierując się symbolem na obiektywie. Do astro to tak nie działa i musisz samemu to ustawić. Ponadto widać jak lewa strona leci. Generalnie jeśli chcesz mieć dobry szerokokątny obiektyw do astro to musisz wyłożyć 6000 zł za Sigmę 14mm. Sam oceń czy warto. Taniej i lepiej wyjdzie kupno Star Adventurera i posadzenia na nim czegoś słabszego i przymknięcie przysłony do 4-5.6.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

A używasz statywu? Wyzwalacza? Z budżetowych obiektywów pamiętam, że Rokinon 24 mm dawał dobre rezultaty na pełnej klatce:

 

Miałem kiedyś też Samyanga 14mm, Sigmę 24mm i 35 wersja ART 1.4, ale uważam że te dwa ostatnie do astro się nie nadają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Co do powyższego filmu. Uwielbiam te prezentacje youtuberów szczególnie amerykańskich. Przecież to co prezentuje ten jego zachwalany Rokinon/Samyang to jest dramat dla kogokolwiek kto posiada oczy. To już w moim Samyangu 12mm F2 na pełnej dziurze są chyba lepsze gwiazdy.

 

Są 2 prawdy apropo zachowania jasnych obiektywów w astro, przez to rozumiem całkiem otwartych. Bo inaczej nie rozumiem wydawania 6 tysięcy na obiektyw 1.4 i przymykania go do f4.

 

1) Wszystkie obiektywy nadają się do astro - Jeśli akceptujesz ich wady

 

2) Praktycznie żaden się nie nadaje - Jeśli szukasz naprawdę dobrych gwiazd w całym kadrze od rogów do rogów

 

 

A im szerszy obiektyw tym mniej realne uzyskanie jest tej dobrej jakości. Od 85mm wzwyż zaczyna być moim zdaniem coraz lepiej. Jeśli chcesz jakości to tylko montaż. Ewelntualnie - statyw, 5-10 sek klatki - obiektyw przymknięty do 4-5,6. Zrobisz 100 klatek i zeskakujesz powinno być ok.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.