Skocz do zawartości

Trochę tego trochę tego


Adam Tomaszewski

Rekomendowane odpowiedzi

Ja tez sie podpinam pod watek z pytaniem. Wojuje z kamerka w projekcji i za cholere nie moge osiagnac obrazu. Pytanie: W jakiej odleglosci winien znalezc sie sensor kamerki od szkla okularu? Np. taki NPZ 10mm. Jak daleko mam ustawic kamerke aby zobaczyc cokolwiek? Bo zaczynam juz miec dosc. Cala noc zmarnowalem z zerowym skutkiem!

 

Pozdrawiam.

 

Właściwie w dowolnej (aby tylko wyciągu później starczyło). Jednak im bliżej okularu tym mniejsze powiększenie, im dalej - tym większe. Może dajesz za duże powiększenie znajdź sobie wzór i oblicz ogniskowa wypadkową całego układu. A próbowałeś w ognisku głównym ? Poza tym może to mieć coś wspólnego z ewentualną nieparafokalnością okularu. Rozumiem że kamerki używasz bez obiektywu.

Czy na pewno trafiałeś w fotografowany obiekt ?

Edytowane przez adamsz12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściwie w dowolnej (aby tylko wyciągu później starczyło). Jednak im bliżej okularu tym mniejsze powiększenie, im dalej - tym większe. Może dajesz za duże powiększenie znajdź sobie wzór i oblicz ogniskowa wypadkową całego układu.  A próbowałeś w ognisku głównym ? Poza tym może to mieć coś wspólnego z ewentualną nieparafokalnością okularu. Rozumiem że kamerki używasz bez obiektywu.

Czy na pewno trafiałeś w fotografowany obiekt ?

 

W okularku mialem ostrego Moona, napedy zalaczone, trzymaly obraz w okularze (kurde strasznie fajny ten naped Leszka) . Kamerka siedziala za okularem na astrokrakowej zlaczce do fotografi projekcyjnej. W kamerce nie bylo obiektywu. W pewnym momencie wkurzony na maxa zdemontowalem wszystkie pierscienie i lapa probowalem w roznych odlelglosciach dopadac obraz Lysego. Guzik. Pikseloza na calej linii. Zmienialy sie tylko odcienie szarosci. Musze dopasc kogos oblatanego w tej materii. Uwaga! Szesciopak dla smialka ktory wykona fote moim zestawem!

 

Kamerka sprawna, jak wkrece jej orginalny obiektyw daje ostre obrazy.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W okularku mialem ostrego Moona, napedy zalaczone, trzymaly obraz w okularze (kurde strasznie fajny ten naped Leszka) . Kamerka siedziala za okularem na astrokrakowej zlaczce do fotografi projekcyjnej. W kamerce nie bylo obiektywu. W pewnym momencie wkurzony na maxa zdemontowalem wszystkie pierscienie i lapa probowalem w roznych odlelglosciach dopadac obraz Lysego. Guzik. Pikseloza na calej linii. Zmienialy sie tylko odcienie szarosci. Musze dopasc kogos oblatanego w tej materii. Uwaga! Szesciopak dla smialka ktory wykona fote moim zestawem!

 

Kamerka sprawna, jak wkrece jej orginalny obiektyw daje ostre obrazy.

 

Pozdrawiam.

 

Hans najpierw dla treningu złap księżyc w ognisku głównym, czyli bez żadnych pośredników na linii lustro wtórne - sensor ccd. Obraz musi dać się zogniskować. Co do okularu to raczej daje za duże powiększenie na początek, użyj okularu o dłuższej ogniskowej, np. jeśli ccd byłow w odległości 5 cm za okularem to układ dawał ogniskową ok. 2500 mm, jeśli 6cm to 3000mm przy takiej ogniskowej ostry obraz jest w tak wąskim przedziale że zbyt szybkie kręcenie wyciągiem spowoduje że przegapisz ten moment.

Nie mówiąc już o tym że kręcąc wyciągiem ręcznie przy słabym montażu i tak długiej ogniskowej że obiekt ucieknie Ci z pola widzenia kamery, ale to raczej przy planetach a nie przy księżycu. Kamerkę masz chyba o mniejszym polu niż vesta/toucam ?

Aha i ustaw parametry kamery tak aby moon nie był prześwietlony bo przy prześwietlonym obrazie to ostrości nie złapiesz.

Edytowane przez adamsz12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie czytałem całości .

Jak daleko od okularu uzyskasz ostry obraz by tam umiescic sensor możesz sprawdzić sam .

Kalkę albo matową folię odsuwasz od okularu i w pewnej odległości od okularu masz ostry obraz .

U mnie z 20 mm okularem było ok 10 mm .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyglada na to, ze bede musial pomeczyc sie najpierw z kalka. Ognisko glowne u mnie odpada. Mam ten krotki obrotowy wyciag z astrokraka (wiec dochodzi krecenie cala konstrukcja wokol wyciagu :) ale jaja po kilku obrotach z kabli robi sie warkoczyk, a ja tone w tych postronkach :) ), wyszystkie okulary lapia ognisko na przestrzeni ok. 15mm. Kamerka jakbym jej nie wsadzal jest zawsze za daleko. Dzieki za rady.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyglada na to, ze bede musial pomeczyc sie najpierw z kalka. Ognisko glowne u mnie odpada. Mam ten krotki obrotowy wyciag z astrokraka (wiec dochodzi krecenie cala konstrukcja wokol wyciagu :) ale jaja po kilku obrotach z kabli robi sie warkoczyk, a ja tone w tych postronkach :) ), wyszystkie okulary lapia ognisko na przestrzeni ok. 15mm. Kamerka jakbym jej nie wsadzal jest zawsze za daleko. Dzieki za rady.

 

Pozdrawiam.

 

Metoda z kalką nic Ci nie da bo odległość ccd od okularu jak napisałem może być różna. Użyj okularu o dluższej ogniskowej i ccd mocuj jak najbliżej okularu, 1mm obsuwy to jakieś 50mm ogniskowej w plecy.

Pozbądź się tego wyciągu, masz przerobioną kamerkę na długie czasy, a tego przy projekcji okularowej nie wykorzystasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc :-)

taki avik 1500 klatek 640x480 to ok. 600-700MB :-)

Jak go przeslac?

 

1500 klatek ? myślalem że cos w granicach 200-300. Poza tym tak jak pisał DaVe skompresować można :D

 

Jest jeszcze możliwość przesłania pocztą polską, ale chyba nie znajdzie się nikt chętny na takie rozwiązanie <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamerka siedziala za okularem na astrokrakowej zlaczce do fotografi projekcyjnej. W kamerce nie bylo obiektywu.

 

Hans, czy Ty wywalasz obiektyw kamerki i takiego inwalidę podsuwasz pod okular? Jeśli chcesz robić fotki w projekcji okularowej to kamerę zostaw z obiektywem i dopiero taki zestaw ma sensowne zastosowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Kamerka jakbym jej nie wsadzal jest zawsze za daleko.

 

Właśnie!

Janusz z Astrokraka polecił mi skrócenie tubusa i wsunięcie głębiej lustra głównego. Ale to chyba jest ostateczność ?! Zresztą sądzę, że istnieje prostsze rozwiązanie, np. skrócić Barlowa albo przedłużkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Jak Wam poszło ?

Dopiero teraz do mnie dotarło . BARLOW . On jest przyczyną braku mozliwosci uzyskania ostrych obrazów . Musi być słabszy , tak aby po przejściu przez niego wiązka światła nadal była zbieżna . Normalnie okular ją skupia i mamy obraz . Bez okularu wiązka może być rozbieżna . Inaczej nie działały by tzw. przedłużki jako element zwiększający powiększenie . :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojuje. Z zerowym skutkiem! :angry:

 

Pozdrawiam.

 

Tzn. Mam sukcesy w foceniu obiektow mikro (rozmiary obiektu od 0,3 do 3mm) z niewielkich odleglosci (5-10cm) w sporym powiekszeniu (10x - 100x) ale za cholere nie jestem w stanie sfocic jakiegokolwiek obiektu makro w jakimkolwiek powiekszeniu i z jakiejkolwiek odleglosci! :Boink:

Edytowane przez Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie o barlowa mi sie wszystko rozbija. Jestem skazany na projekcje okularowa (budowa telepa) i nie moge uchwycic obrazu okularu w CCD. Gdy bawie sie samym okularami i kamera mam taki moment (przedzial 0,2-0,3mm w odleglosci ok. 2cm Okular-CCD) kiedy kamera lapie ostrosc (o dziwo ma rowniez znaczenie odleglosc obserwowanego obiektu od okularu - 5-8cm). W telepie odleglosc obiekt okular jest stala (nieskonczonosc), mam wladze tylko nad odlegloscia okular - CCD.

 

Jeszcze troche i sie poddam. Probowalem tak jak radzili koledzy: najwiekszy okular jaki wchodzi w zlaczke projekcyjna (Soligor SPL 26mm) i zaraz za nim CCD. Mam wtedy ok. 2cm manewru, jezeli chodzi o odleglosc okular - CCD. Nie idzie zlapac ostrosci.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Soligor nigdy nie robił okularów 26mm, masz pewnie no-name z astrokraka. Wczystkie plosle soligora mają zielone warstwy a ten pewnie niebieskawe.

Podejrzewam że ten okular jest nieparafokalny i nie nadaje się do projekcji okularowej. użyj innego okularu o jak najdłuższej ogniskowej. Jak nie znasz wzoru na ogniskową w projekcji okularowej mogę Ci podać. We wzorze liczy się oczywiście odległość ccd od okularu, dlatego jak ją wydłużasz zwiększasz ogniskową układu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To stary Super Plosll Soligora - nie robia ich juz. Bardzo dobry (nie wiem czy nie najlepszy moj okular) Byc moze nie jest parafokalny (jak to sprawdzic?, zeczywiscie ogniskuje w innym miejscu niz NPZty, ogniskuje mniej wiecej tam gdzie Antares 40mm) Wzor daj, przyda sie. Nastepny okular jaki mam to 10mm NPZ SPL, ale z nim to juz bede mial chyba ogromna ogniskowa, za ogromna.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

już sobie przypomniałem, wzór na ogniskową w projekcji:

(odległośc okularu od ccd / ogniskowa okularu - 1 ) * ogniskowa teleskopu

 

staraj się na początek aby ogniskowa wypadkowa była około 1000 - 1500 mm

 

czyli trzymaj jak najmniejszą odległość ccd od okularu i stosuj okular o jak najdłuższej ogniskowej, no nie ma szans żeby nie wyszło. B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna sprawa. Konstrukcja zlaczki Astrokraka i kamerki QuickCama jest taka, ze najmniejsza odleglosc miedzy szklem okularu, a CCD jest ok. 12mm. Moze to jest problem? A czy moze miec znaczenie konstrukcja okularu? Cale moje szklo ktore nadaje sie gabarytowo do testow, to Super Ploslle.

 

Pozdrawiam.

 

To najlepsza fotka jaka zrobilem ta kamerka (to literka na monitorze LCD)

mikro.jpg

Edytowane przez Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spróbuj z innym okularem. u mnie współpracuja plosle soligora 15mm, 9mm, 6mm, mam też tego SP 26mm i co prawda nie wchodzi mi do złączki więc nie mogę go sprawdzić, ale coś nim kiedyś próbowałem zrobić i nie wychodziło w przeciwieństwie do pozostałych tylko nie pamiętam juz co. :lol:

Edytowane przez adamsz12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zlaczka to zestaw kilku wkrecanych w siebie pierscieni o wysokosci od 2,5 do 1cm. Nakrecam je na wyciag, do srodka wedruje okular. Na sama gore nakrecam taki smieszny cosik ze zwezeniem i zamocowana kamerka bez obiektywu. Odlegloscia CCD od okularu steruje podmieniajac, dodajac i zabierajac pierscienie o roznej wysokosci - strasznie upierdliwe gdy dojdzie do tego krecenie calym wyciagiem wokol osi dla zlapania ostrosci w okularku. Oczywiscie okular ma miec ostry wizualnie obraz?!!! :blink: . Wlasnie ten ostatni cosik z zamocowana kamerka, daje minimalna odleglosc miedzy okularem a CCD na 12mm. Maksymalna do uzyskania odleglosc okular - CCD to OK. 65mm z malutkim NPZetem i wszystkimi pierscieniami zalozonymi.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.