Skocz do zawartości

3x "Czy warto?" materiał do dyskusji


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Dodam, że według mnie najlepsza rzecz w astronomii/astrofotografii jest taka, że jak wrzucasz proste lub słabe zdjęcie to laicy się jarają i też zaczynają myśleć o swojej przygodzie z tym hobby. Zasiewasz ziarno pasji i godzin spędzonych pod gwiazdami. Czy tacy ludzie myślą o estetyce gwiazd lub innych duperelach? Nie! Myślą o odkrywaniu kosmosu na własną rękę i to jest piękne.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, wessel napisał:

Próbowałeś? Zapewniam Cię, nie jest to łatwiejsze od sprzętu za 10 k.

Na bazie swojego mizernego doświadczenia pozwolę sobie mieć inne zdanie. Mój "lepszy" montaż to NEQ6, a "gorszy" to EQM35, czyli oba dalekie od ideału. Jeśli chodzi o komfort i pewność działania jest między nimi duża różnica. Moim zdaniem droższy sprzęt daje szansę na skupienie się na zbieraniu materiału, a nie na użeranie się z problemami technicznymi.

 

   

2 godziny temu, wessel napisał:

Tutoriale na yt są do kitu w olbrzymiej większości nawet na poziomie podstawowym.

Dużo w tym prawdy. Ale z drugiej strony są na YT zapisy ciekawych spotkań online podobnych grup, jak astropolis, na których jedna z osób robi prezentację lub pokazuje tajniki obróbki "na żywo", w międzyczasie odpowiadając na pytania. Coś, czego na astropolis nie widziałem. 

Edytowane przez apolkowski
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, wessel napisał:

Zdjęcie - jak to ich nazywasz - starych wyjadaczy... jest oglądane 10 razy dokładniej, bo nasz naród lubi dokopać jak tylko może, i userzy AP nie są tu wyjątkiem.

No ale tego nie qumam... Krytykować to dobrze, czy nie dobrze?... 

Nie chcę myśleć, że niektórych można krytykować, a niektórych nie :ph34r:.

 

W końcu porządna krytyka + wskazówki bardziej doświadczonych to szansa na poprawę prac dla nowicjuszy. 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, flamezz napisał:

Dodam, że według mnie najlepsza rzecz w astronomii/astrofotografii jest taka, że jak wrzucasz proste lub słabe zdjęcie to laicy się jarają i też zaczynają myśleć o swojej przygodzie z tym hobby. Zasiewasz ziarno pasji i godzin spędzonych pod gwiazdami. Czy tacy ludzie myślą o estetyce gwiazd lub innych duperelach? Nie! Myślą o odkrywaniu kosmosu na własną rękę i to jest piękne.

No tylko my tu raczej nie mówimy o odkrywaniu kosmosu, a jego "fotografowaniu", a w zasadzie astro-malarstwie. Obrazy nie mają wielkiej wartości naukowej, mają być ładne i spełniać arbitralne założenia ideału, raczej mało kto zastanawia się nad tym co przedstawiają. I owe "sapanie" odbywa się chyba w kierunku tych, którzy przynoszą swój kleks nielicujący z Wymaganiami i mają czelność nazwać to astrofoto. Choć tego nie jestem pewien, bo wessel dotąd nie wyjaśnił...

Do zrozumienia co znajduje się na zdjęciu i opisania podstawowych struktur oraz efektów fizycznych wystarczy proste zaszumione zdjęcie z kamerki kolorowej, czasem nawet i szkic, a stack w takim przypadku nie służy pięknu, tylko zwiększeniu SNR :)

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co za gościu, niech każdy publikuje sobie to na co ma ochotę.

Nie każdy ma zestaw za 10.000 - 15.000 na którym robi się super zdjęcia.

 

W zasadzie to kim ty jesteś aby krytykować, ja zrobiłem kilka pierwszych zdjęć saturna które mnie satysfakcjonują i jeśli będę miał ochotę to będę pokazywał,

a Pan jesteś zwykły buc.

 

  • Lubię 1
  • Smutny 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domyslam sie ze ten temat dotyczy glównie DSów. Zwróćcie uwage jak mało na forum jest kadrów z szerokich ujęć typu landscape. Czemu? ...to chyba temat na inny wątek.

 

Poziom "jakości" ujęcia jest dla kazdego z nas inny. Nie ma co się wzburzać, ze jeden dąży z każdą fotka do prefekcji produkując 4 prace na rok, a drugi pomimo wielu wskazówek stoi w miejscu i co noc strzela po 10 obiektów.

Kazdy z nich ma takie samo prezentowac ujęcia. 

 

Perełki dażaja się rzadko, ale bez "normalnych" zdjęć forum by nie istniało.

 

Nie wierzę w to, ze wrzucając zdjęcia do sieci nie zależy nam na ich pozytywnym odbiorze. 

Przeciez juz sama ich prezentacja jest pewna forma "chwalenia sie" za które oczekujemy pochwał. 

Pamiętam moje początki jak w pewnym momencie byłem juz znudzony i zirytowany uszczypliwymi komentarzami zaawansowanych. 

Przekułem to na motywacje, a nie odstąpienie od forum. Mysle, ze dobrze postapiłem.

 

Co do komentrzay, oceny i ewentualnej krytyki cudzych kadrów ostatnio zaczalem ogladac tutki typu "jak opisywac i opowiadać o odczuciach podczas spoglądania na sztukę". Mam na mysli np rzeźby, obrazy. Polecam kazdemu. 

 

 

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Siulax napisał:

Co za gościu, niech każdy publikuje sobie to na co ma ochotę.

Nie każdy ma zestaw za 10.000 - 15.000 na którym robi się super zdjęcia.

 

W zasadzie to kim ty jesteś aby krytykować, ja zrobiłem kilka pierwszych zdjęć saturna które mnie satysfakcjonują i jeśli będę miał ochotę to będę pokazywał,

a Pan jesteś zwykły buc.

 

Kolega dyskutować się nie nauczył. Obrażanie ludzi idzie ci znacznie lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, kjacek napisał:

No ale tego nie qumam... Krytykować to dobrze, czy nie dobrze?... 

Nie chcę myśleć, że niektórych można krytykować, a niektórych nie :ph34r:.

 

W końcu porządna krytyka + wskazówki bardziej doświadczonych to szansa na poprawę prac dla nowicjuszy. 

Na pewno przeczytałeś co napisałem? Gdzieś pisałem że krytyka to coś złego? Obojętnie kogo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, lkosz napisał:

No tylko my tu raczej nie mówimy o odkrywaniu kosmosu, a jego "fotografowaniu", a w zasadzie astro-malarstwie. Obrazy nie mają wielkiej wartości naukowej, mają być ładne i spełniać arbitralne założenia ideału, raczej mało kto zastanawia się nad tym co przedstawiają. I owe "sapanie" odbywa się chyba w kierunku tych, którzy przynoszą swój kleks nielicujący z Wymaganiami i mają czelność nazwać to astrofoto. Choć tego nie jestem pewien, bo wessel dotąd nie wyjaśnił...

Do zrozumienia co znajduje się na zdjęciu i opisania podstawowych struktur oraz efektów fizycznych wystarczy proste zaszumione zdjęcie z kamerki kolorowej, czasem nawet i szkic, a stack w takim przypadku nie służy pięknu, tylko zwiększeniu SNR :)

Każdy odkrywa Kosmos w sposób, jaki mu pasuje. Tego nikt nie zabrania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Siulax napisał:

 

To nie obraza, sam się nam Pan pięknie przedstawił pierwszym postem.

Jasne. Mamy najwyraźniej inna ocenę pewnych słów. A tak na marginesie - to mój 15680 post :)

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabawne... jak to ludzie nie potrafią czytać tego co jest napisane.. pokażcie mi gdzie ja napisałem że nie można publikować kiepskich zdjęć? Albo że nowicjusze są niemile widziani? Ani nie mam do tego prawa, ani ochoty. Mój pierwszy post jest wyłącznie moją ocena tego co widzę na forum - a tu od razu "buc","pseudoelita" i rzucanie się z likwidacją konta. Czytać panowie, czytać ze zrozumieniem!

A tak na marginesie: ostatnio powstrzymuje się od komentarzy pod zdjęciami, po słaba psychika nowicjuszy źle to znosi :)

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj pierwszy post a szczególnie fragment czy warto dyskutować dodam - o jakości tego co się widzi na forum

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem, nawet dwa razy. Gdybyś wyłożył swoje myśli w sposób zrozumiały, a nie odpowiadał protekcjonalnie "przeczytaj ze zrozumieniem", może nie miałbyś tak negatywnych reakcji. My tu nie jesteśmy Twoimi terapeutami, nie będziemy godzinami rozkładać na czynniki pierwsze Twoich zdawkowych odpowiedzi, domyślając się o co chodzi. Jeśli chcesz coś poddać pod dyskusję, to ułatw nam chociaż zrozumienie Twojego punktu widzenia. Ja na tę chwilę widzę tu już kompletny chaos, sprzeczności i kręcenie kolejnej g... burzy.

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, JustinSullivan napisał:

Nie publikujesz ich bo się boisz reakcji....to właśnie jest chore do czego ta pseudoelita forum doprowadziła. Jesteście zadowoleni ? 

Proszę o usunięcie mojego profilu na forum Adam bo to co niektórzy odwalają to już nie moja brocha.....Żegnam

 

Grubo się nad tym samym zastanawiam. Zostaję tu tylko dla giełdy .

 

Jak myślicie...dlaczego tacy wyjadacze jak Jolo, J.Bobiwik i paru innych nie publikują na polskich forach swoich prac? 

 

Smutna prawda.

 

Dodam na koniec że za niektóre wpisy jakie tutaj się spotyka, za granicą jest ban dożywotni.

  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, lkosz napisał:

Przeczytałem, nawet dwa razy. Gdybyś wyłożył swoje myśli w sposób zrozumiały, a nie odpowiadał protekcjonalnie "przeczytaj ze zrozumieniem", może nie miałbyś tak negatywnych reakcji. My tu nie jesteśmy Twoimi terapeutami, nie będziemy godzinami rozkładać na czynniki pierwsze Twoich zdawkowych odpowiedzi, domyślając się o co chodzi. Jeśli chcesz coś poddać pod dyskusję, to ułatw nam chociaż zrozumienie Twojego punktu widzenia. Ja na tę chwilę widzę tu już kompletny chaos, sprzeczności i kręcenie kolejnej g... burzy.

Ja kręcę? Próbując poznać opinię userów?

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, wessel napisał:

Pierwsze „Czy warto?” to oczywiście: czy warto pisać i publikować ten tekst.

 (...)

I dobrnęliśmy chyba do momentu by zadać sobie to pytanie. ;) Niech każdy publikuje co chce, po to jest forum/fora; jedne prace zbiorą pochwały, inne zostaną zje..., o przepraszam, skrytykowane lub pominięte wymownym milczeniem, z czego autor wyciągnie wnioski (z reguły tak) albo i nie - i o to tu chyba chodzi. Do czego w sumie ma doprowadzić ta dyskusja?

  • Lubię 2
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego co napisałem w pierwszym poście - do poszukania przyczyn zauważalnego spadku jakości prac i wskazania go kolegom. Po co? Dla rozwalenia samozadowolenia samozadowolonych  i cieszenia naszych oczu pięknymi obrazami

Kosmosu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.