Skocz do zawartości

3x "Czy warto?" materiał do dyskusji


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

2 minuty temu, wessel napisał:

A czemu służą kpiny w poprzednich postach ? Innym wolno a mnie nie?

Boją się? Pokaż mi takich a obiecuję że słowa nie napiszę pod ich obrazkami.

Ty rozpętałeś tą g*burzę na własne życzenie. Mógłbyś już chociaż przestać ją napędzać. 
Od Ciebie, jako od starszyzny forum oczekujemy, że będziesz dojrzalszy i mądrzejszy.

Nie będę ludzi pokazywał palcem, prześledź ten wątek. Są osoby otwarcie piszące, że rezygnują z publikowania tutaj prac, bo nie czują, że ich prace są wystarczająco dobre.  

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, wessel napisał:

O moje zdrowie i tabletki to ja dbam. . A.. dzięki za merytoryczny post. Wniósł wiele do tej dyskusji. Tylko tak dalej!

Czy tu jakaś dyskusja może się odbyć bez tego rodzaju żenujących wpisów i obrażania użytkowników? Poziom sięgnął mułu.

Zgłaszam post do moderatorów za naruszenie netykiety.

To było w nawiązaniu do "Matrix'a", ale OK, spodziewałem się, że niewielu zrozumie.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, karp_killer napisał:

Są osoby otwarcie piszące, że rezygnują z publikowania tutaj prac, bo nie czują, że ich prace są wystarczająco dobre

 

Nie no to, że ktoś rezygnuje z publikowania swoich prac tylko dlatego że ma niską samoocenę, to chyba jest problem tylko i wyłącznie tych osób. Bez przesady, jesteśmy dorośli, to nie piaskownica żeby strzelać fochy bo ktoś skrytykował jego pracę.

Wielokrotnie było wałkowane to, że ochy i achy to Facebook, a krytyka i uwagi to Astropolis. Wybór, którą drogę obrać to już decyzja indywidualna. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, isset napisał:

 

Nie no to, że ktoś rezygnuje z publikowania swoich prac tylko dlatego że ma niską samoocenę, to chyba jest problem tylko i wyłącznie tych osób.

Nie, to jest problem forum, jeśli odstręcza od publikowania. Bo to jest taka piaskownica. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minutes ago, isset said:

Wielokrotnie było wałkowane to, że ochy i achy to Facebook, a krytyka i uwagi to Astropolis. Wybór, którą drogę obrać to już decyzja indywidualna. 

 

Też jestem tego zdania, jak pisałem powyżej. Z jednym li tylko zastrzeżeniem- wypada zachować podstawową uprzejmość i postarać się aby krytyka była konstruktywna i dostarczona z szacunkiem, nawet jeżeli zastrzeżenia ma się poważne.

To forum i jemu podobne, ze swej natury, wydają się przeznaczone dla osób, które chcą się bardziej zaangażować w to hobby i "hardkorowi" użytkownicy są znakomitym źródłem wiedzy i doświadczenia- co jednocześnie nie zwalnia nikogo od choćby symbolicznego wysiłku zachowania kultury w dyskusji.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minutes ago, Renioo said:

Ale to nie jest Twoje hobby ani nie jest to "nasze" hobby. To sprawa nasza indywidualna, jak to robimy, na ile to robimy i gdzie jest granica, że nas to cieszy. 

 

No nie do końca. Twoje indywidualne hobby to jest w domu u Ciebie - żadne forum ani społeczność nie są do tego potrzebne.

W momencie kiedy zaczynamy udzielać się na forum ten fragment naszego prywatnego hobby. którym decydujemy się podzielić przestaje jednak być nasz własny...

Edytowane przez Agent Smith
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minutes ago, karp_killer said:

Nie, to jest problem forum, jeśli odstręcza od publikowania. Bo to jest taka piaskownica. 

 

Jeżeli odstrasza kogoś od opublikowania, nawet jako "work in progress" czy też "pierwsze podrygi" to faktycznie jest to problem. Chcecie mieć wielu biegłych astrofotografów- dobrze. Ale na drzewach nie rosną, tylko zaczynają od robienia kulfonów, często sprzętem z bele czego, klejonym gumą do żucia.

 

Może sens ma osobny dział nie do zbierania lajków czy poklepywania się po plecach tylko na pierwsze prace / problematyczne prace i zasadą, że komentarze wskazujące wady muszą sugerować jakieś konkretne rozwiązanie a posty z fotami muszą zawierać szczegółowy opis sprzętu i workflow fotografa? Inne posty, ograniczające się "Bue, kolory jak z disneya" trafiają do kosza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że forum zostało stworzone dla każdego i taką ideą kierował się @Adam_Jesion. Może @wessel pora założyć własne forum dla profesjonalistów ? Nie piszę tego z przekąsem, ale jako propozycję. Na forum będzie mógł zarejestrować się tylko ten, kto osiągnął pewien akceptowalny przez ciebie poziom. Twoje warunki, twoje podwórko, twoje zasady.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minute ago, tex88 said:

dlaczego zła tendencja ? dlaczego wszystko musi być najlepsze ?

 

Nie musi i nie powinno. Ale jeżeli te faktycznie najlepsze teraz są obiektywnie gorsze od najlepszych z lat ubiegłych to szkoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, tex88 napisał:

dlaczego zła tendencja ? dlaczego wszystko musi być najlepsze ?

 

Mówię o konkursach (itp.). Czyli wolisz by Nas zalała bylejakość ? 

To "konkurs" ma wymagać od Nas czegoś a nie My od "konkursu" ...

 

PS. Ja nie mówię tu, uprzedzając, żeby początkujący nie wrzucał zdjęć. Tak jak inni pisali. Każdy kiedyś zaczynał od "kleksów". 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do konkursu to najlepiej zrobić miesięczny/kwartalny konkurs dla wszystkich zainteresowanych, dać tydzień na głosowanie.

To jest prawdziwa ocena prac, przynajmniej mi się tak wydaje. Na CN są konkursy, np ze szkicami, prace są różne i jakoś to hula.

Tyle, że tam jest Nx więcej użytkowników, a i podejście do hobby chyba troszeczkę inne niż u nas.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, apolkowski napisał:

Tak mi się wydaje, że w czasie, kiedy pęcznieje ten wątek, zmienił się trochę ton i sposób komentowania zamieszczanych fotek.

Właśnie też to zauważyłem... Teraz tak bardziej się krytykuje w sposób "co poprawić" itp. a nie jak jeszcze nie tak dawno to mówiono z grubej rury, że zdjęcie jest słabe, brzydkie itd. (No może trochę przesadzam, ale wiecie o co chodzi)

Co do samego wątku. Ja dopiero będę rozpoczynał astrofotografię, w zasadzie mam ostatnią prostą do skompletowania całego sprzętu, więc jeżeli robił bym już jakieś pierwsze zdjęcia,
to milewidziana była by konstruktywna krytyka np. "Że no ok, jak za pierwszym razem zdjęcie nie jest złe, lecz następnym razem dopal trochę więcej klatek oraz flatów, a napewno będzie te zdjęcie lepsze."
Lub przy obróbce jakaś pomoc, czy coś w tym stylu. Niebyłbym zrażony, jeżeli ktoś by powiedział, że zdjęcie jest słabe, bo czego wkońcu spodziewać się po pierwszych zdjęciach, lecz fajnie by było jak by taka osoba mówiła też właśnie jakieś wskazówki dotyczącego tego jak zdjęcie poprawić, a nie tylko krytykować, bo to przecież nie poprawi w żaden sposób mojego zdjęcia :D.
 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, wessel napisał:

Ależ jest konkurs dla początkujących na FA. Mojego pomysłu zresztą. I co? Zobaczcie jaka jest frekwencja i ile osób głosuje...

Konkurs był bardzo fajny, regularnie starałem się brać w nim udział i zdecydowanie regularnie oddawałem głosy.

Niestety, ale ostatnim miesiącem, kiedy był organizowany był grudzień 2020 z czego jestem niezmiernie smutny.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, ASTRF napisał:

jak zdjęcie poprawić, a nie tylko krytykować, bo to przecież nie poprawi w żaden sposób mojego zdjęcia

 

I tego na tym i innych forach się dowiesz. Ale jeśli nabierasz 12 min materiału i będziesz starał się powyciągać ciemne kłaki z tła, to musisz mieć świadomość, że odpowiedź będzie zawsze jedna ;)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, OnlyAfc napisał:

Konkurs był bardzo fajny, regularnie starałem się brać w nim udział i zdecydowanie regularnie oddawałem głosy.

Niestety, ale ostatnim miesiącem, kiedy był organizowany był grudzień 2020 z czego jestem niezmiernie smutny.

Konkurs trwa nadal, nazywa się OKA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, apolkowski napisał:

Tak mi się wydaje, że w czasie, kiedy pęcznieje ten wątek, zmienił się trochę ton i sposób komentowania zamieszczanych fotek.

No proszę, czyli jednak warto :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, wessel napisał:

Konkurs trwa nadal, nazywa się OKA.

Ale przyznaj, że nie jest już tylko dla początkujących, ale ogólnie, dla wszystkich.

Ja lubię konkursy, ale jak widzę, że nie mam co pokazać, to na siłę nie wstawiam prac, żeby tylko było.

Przyznam, że 2 razy, kiedy moje prace zajęły jedne z ostatnich miejsc, zrobiłem sobie kilka miesięcy przerwy i popracowałem nad obróbką, żeby wyszło lepiej :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idzie w dobrą stronę. Ten wątek ma już 1,5 gwiazdki a rano miał tylko jedną :-)

  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie wessel, badania psychologiczne* jasno pokazują, że samo krytykowanie nie działa pozytywnie na "osiągi" ludzi, którzy są, szok, istotami irracjonalnymi z natury. 

To teraz ma Pan do wyboru, ostrą krytykę innych (cel której pominę)  albo wykorzystanie ww. informacji do podniesienia jakości prac poprzez konstruktywną krytykę, która de facto niczego pozytywnego może nie osiągnąć, ale badania wskazują, że przyczynia się do poprawienia ludzkiego "performance".

*Przekazując te informację powołuje się na książkę Thinking fast and slow noblisty  - Daniela Kahnemana

Edytowane przez Morth
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.