Skocz do zawartości

Tło i jego kalibracja w sensorach asi294mc/mm


Przemek Majewski

Rekomendowane odpowiedzi

Akurat jestem od kilku dni szczęśliwym posiadaczem ASI 294 MC-Pro i mam jedno zasadnicze pytanie: jaki stosować Gain? Czy to jest tak, że do różnych obiektów warto go zmieniać czy lepiej ustawić raz i, póki jestem zielony, nie zmieniać? Jeśli nie zmieniać to jaką wartość ustawić?

 

Fajne opracowanie Przemku. Pozdrawiam.

Edytowane przez dobrychemik
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, dobrychemik napisał:

Akurat jestem od kilku dni szczęśliwym posiadaczem ASI 294 MC-Pro i mam jedno zasadnicze pytanie: jaki stosować Gain? Czy to jest tak, że do różnych obiektów warto go zmieniać czy lepiej ustawić raz i, póki jestem zielony, nie zmieniać? Jeśli nie zmieniać to jaką wartość ustawić?

W 90% przypadków powinno być idealnie przy 120.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, dobrychemik napisał:

Akurat jestem od kilku dni szczęśliwym posiadaczem ASI 294 MC-Pro i mam jedno zasadnicze pytanie: jaki stosować Gain? Czy to jest tak, że do różnych obiektów warto go zmieniać czy lepiej ustawić raz i, póki jestem zielony, nie zmieniać? Jeśli nie zmieniać to jaką wartość ustawić?

 

może to lekki offtop, ale w Twoim wypadku jak już Tobie odpowiedziano - gain 120, offset 4. tak jak pisałem, zrób < sekundowego darka i upewnij się, że nie ma zerowych pikseli.

 

co do gainu są super prelekcje Dr. Glovera na YT, ale w praktyce, zmienianie gainu daje niewiele wiecej niż męczarnie z kalibracją, szczegolnie w wypadku amp glowowych kamer -- musialbyć robić lub skalowac darki!

 

ogólnie przybliżone zasady do każdych kamer są takie:

 

- uzywasz najmniejszego HCG (jeśli takie jest)

- do Księżyca albo ds-ów używasz gainu zero tylko jeśli focisz jasny obiekt jakimś f/2 (np. jeśli na HCG robiłbyś minutowe ekspozycje to na gainie 0 będziesz robił pięciominutowe, o lepszym SNR i bedzie wygodniej)

- zapomnij o bajkach typu "unity gain" bo to największa bzdura całego internetu. tym bardziej, że "biedni" posiadacze 6200 lub 2600 nie bardzo mają co zrobić, bo nie maja "unity gainu". ;)

 

Co robię np. ja? Jak coś testuje z balkonu a nie chce mi się np. stackować pięciu klatek po dwie minuty, to robię jedną dziesięciominutową na gainie 0 (najniższy LCG). Czyli np. do "przymierzenia" też jest to dobra metoda, ktora trochę ułatwia życie.

 

Bardzo warto się zapoznać z wykresem ze strony producenta:

 

Screenshot_20210712-091738_Google.jpg.57c3cfbe3a099e8e6160a6476b6235f0.jpg

Co tu widać? Ano widać, że unity gain 117 byłby najgłupszym możliwym gainem życia. o krok przed zbawiennym HCG. Tylko dlatego, że tam wypada mnożnik 1 e- na 1 bit ADC (w tym wypadku sztuczne 14 bitów zrobione z czterech 12 bitowych pikseli które w wersji MM można "rozbinować").

 

Więc 0 lub 120 w zależności od jasności obiektywu/obiektu. Wykres także odpowiada, że stosunek wzmocnienia (e-/adu) wynosi 4 dla gainu zero, a ok 1 dla 120. To daje też czterokrotny stosunek czasu ekspozycji w praktyce. Czyli na 0 można 4 razy dłużej jeśli to potrzebne dla wygody.

 

A tak poza tym... zawsze 120 i offset 4 (z pamięci mówię).

 

Aha! jak sprawdzić że HCG działa? Przemas ma wszystko...

 

577394045_2021-05-2221_43_12-Greenshot.thumb.png.81580ab1cf1f3f11081bfcb88ddcce78.png

 

;) pozdrówki

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, dobrychemik napisał:

Akurat jestem od kilku dni szczęśliwym posiadaczem ASI 294 MC-Pro i mam jedno zasadnicze pytanie: jaki stosować Gain?

 

Nota bene ja też mam jedno zasadnicze pytanie: co sprawiło, że postanowiłeś to pytanie zadać w tym wątku?

 

Narzuca mi się też drugie: dlaczego nie zaczałeś swojej wypowiedzi od jakiegoś small talku, np. "fajne opracowanie Przemek, a jakiego gainu używałeś i dlaczego?".

 

Ale to ja jestem bucem :) No nic. Tym niemniej spróbowałem odpowiedzieć :)

 

 

  • Kocham 1
  • Haha 1
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Myk zrobić sobie zdjęcie ciemne  < 1 s na ulubionym gainie (np. minimum HCG)"

"- uzywasz najmniejszego HCG (jeśli takie jest)"

 

co oznacza HCG?

 

 

"Dotarło do mnie ostatnio sporo różnych rantów z internetu, że tło dziwne, że artefakty, że pattern noise, że chłodnica itd. I postanowiłem to sprawdzić dokładniej. Teleskopy.pl też byli zainteresowani, gdyż także do nich trafiło sporo uwag, że coś "źle działało". "

 

troche sie pogubiłem.... masz na myśli problemy z ampglow, czy pluca na flacie?

czy konkluzja jest taka, ze normalna kalibracja załatwia sprawę?

nie wazne jak wyglada flat wazne, ze działa?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek,

 

1) HCG to High Conversion Gain, to na pewno wiesz, może powinienem rozwinąć akronim. Dwa zestawy "wzmacniaczy" w każdym pikselu, jedne zoptymalizowane pod niskie światło (HCG) i drugie pod duże (LowCG, LCG). Ciekawa sprawa.

 

2) Tak, płuca na flacie w bliskim IR, przynajmniej to moja diagnoza obecna. Nie mówie, że ostateczna. Na forach CN mowią czasem o tym, poza tym debajerują te flaty z wersji MC i też pokazują przez to "problemy z kolorami", które wyniakają raczek z blednej prezentacji flata.

 

Flata powinno sie splitować i ogladać każdy kanal rgb osobno,  nie debajerować. A kalibrować oczywiście wszystko przed debajerowaniem.

 

Czy to uzupełnia Twoje wątpliwości? ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, dobrychemik napisał:

Przemku dziękuję za odpowiedź. 

Głupio zrobiłem pytając o sprawę dotyczącą ASI294 w Twoim wątku. Przepraszam, będę się bardziej pilnował.

nie przesadzaj, wątek na temat asi294, i jak mnie już znacie -- sporo żartuje, bardziej chodzilo mi o to, że sporo pracy włożyłem, w robienie tych darków, flatów, kosmosów, tpl tez pomogli bo miałem dostęp do zgloszeń serwisowych asi294mc nie cool.i asi294mc cool, wiec miałem to jak sprawdzić. Po prostu nie spodziewałem się tak prostego pytanie tak ot cyk pod postem z taką ilością pracy ;) A w sumie wiesz, że też zawsze mozesz do mnie napisać prywatnie i zwykle odpowiadam obszernie. A jak chcemy, to jakis watek o HCG vs LCG i dlaczego jest offset, też zrobię ;)

 

Chcemy?

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tayson

 

aha, tak, konkluzja, że kalibracja działa. wiem, troche trywialne, ale przeszukanie internetu daje sporo "kalibracyjnych horrorów". uwagi klientów którzy sobie nie radzą (rodo) też się pojawiają.

 

chciałem krok po kroku pokazać w wypadku sensora, ktory nie jest "idealny" jak krok po kroku kalibracja powinna wygladać i jak "prostuje" nam "klatkę".

 

jeśli uważasz ze to zbyt trywialne, to nie będę w przyszłości pisał taki raporcikow z moich zabaw :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Przemek Majewski napisał:

aha, tak, konkluzja, że kalibracja działa. wiem, troche trywialne,:)

trywialne, ale bezposrednio nigdzie o tym nie wspomniałes. fajna i wartosciowa analiza.

pozwól, ze przemilcze ostatni akapit Twojej wypowiedzi.... :flirt:

Edytowane przez Tayson
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, isset napisał:

Polecam się. 

 

Tak, poza zaspamowaniem wspólnie trochę tego wątku, to jeszcze w swojej mądrości trafiłeś w moje największe lęki osamotnienia ;)

 

No i naprawdę dzięki, że myślisz, że jest za%$biste :)

Edytowane przez Przemek Majewski
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Przemek Majewski zmienił(a) tytuł na Tło i jego kalibracja w sensorach asi294mc/mm
  • 2 tygodnie później...

Czy ktoś wie dlaczego pojawiają mi się poziome linie przy czasach naświetlania powyżej 1/2 sekundy ?

zdjęcie 1/2 sek. bez linii

zdjęcie 1 sek. z liniami

 

kamera asi 294 mc, przy dłuższych czasach ekspozycji pojawia się więcej linii

Edytowane przez adams
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.