Skocz do zawartości

Veil i próba przetworzenia


dudeck

Rekomendowane odpowiedzi

20 godzin temu, karp_killer napisał:

Temperatura ma ogromne znaczenie dla darków. Natomiast to, co się najbardziej rzuca w oczy patrząc na stack to ciemne brudy na optyce. Aktualne flaty by pomogły. Za to nieaktualne flaty mogą dodać śmieci, których wcale nie było. 

Te pasy to chyba jednak walking noise, a nie banding. Choć może w tym przypadku uda się usunąć tak samo. Aby się nie pojawiał na stakach potrzebny jest dithering. Jeśli nie używasz guidingu, to warto co kilka zdjęć przesunąć nieznacznie obiekt w kadrze w losowym kierunku. 

image.thumb.png.a996816128304cc1f3652889088104b6.pngDzięki za info, nie wiedziałem. To mi się udało zrobić. Jeszcze tam filtr mediany puściłem i zniwelowało to trochę szumy. 
Hmm sądziłem, że jak ustawię idealnie SWSA na gwiazdę to to że on się nie przesuwa (kadr) to dobrze. Jak ustawiałem "na oko" to przez 3h obiekt potrafił uciec z kadru, ale klatki były pojechane... A może to po prostu złe klatki kalibracyjne? No nic, następnym razem sprawdzę. Thx!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, dudeck napisał:


Hmm sądziłem, że jak ustawię idealnie SWSA na gwiazdę

Nie ma czegoś takiego w świecie rzeczywistym. Zawsze jest jakiś błąd. A na staku szumy pochodzące z błędów matrycy powielane są w sposób ciągły i wtedy wychodzą paski. Trzeba dodać element losowy, aby szum nie tworzył wzorków, tylko grzecznie się rozproszył.  

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A poza tym, to Twoja praca wygląda coraz lepiej. 

Trochę za mocno przyciemniłeś i teraz część sygnału jest obcięta. Zwracaj uwagę na histogram i pilnuj, żeby wzgórek nie dotykał żadnej krawędzi. 

Możesz też zrobić taki numer, żeby ciemniejsze obszary pozbawić koloru, wtedy szum wygląda spokojniej:

 

Bez-nazwy-1.thumb.jpg.656b0a6a1fcf66c6182701cf4d82e045.jpg

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Hej, wczoraj nazbierałem ponad 2h materiału M101 i zrobiłem nowe zdjęcia kalibracyjne. Zrobiłem też porównanie (z flatami i bez) i widać dużą różnicę!
Tutaj mój plik wynikowy: (Siril + Gimp)
image.png.c8f2a4af4e99738401fc192c74d51ce2.png

 

A tutaj różnica flat+-

image.thumb.png.17c78c677d9d233c44c1d53780b3e8a9.png

 

I teraz pytanie. Czy da się jakoś lepiej wyciągać te galaktyki? Bardzo mało szczegółów mają, bardzo dużo szumów, dużo zabawy z obróbką, żeby to "jakoś" wyglądało. Czy to wina sprzętu (Canon, Jupiter ?), umiejętności, braku płatnych programów, suma wszystkiego ? Nie wiem co dalej robić, żeby poprawić jakość moich zdjęć. Domyślam się, że APO bardzo by pomogło, pewnie jakiś mniej szumiący Nikon też. Ale jakie są Wasze zdania ?

 

Dalej nie wiem co robić z tym tłem i szumami. Robię to co pisałem w Gimpie (Enhance despackle, różnica warstw) + kalibracja kolorów w Sirilu + Usuwanie Zielonego tła w Sirilu + medianę na szumy + Ekstrakcję tła. A to co pisał 

W dniu 15.07.2021 o 17:13, karp_killer napisał:

A poza tym, to Twoja praca wygląda coraz lepiej. 

Trochę za mocno przyciemniłeś i teraz część sygnału jest obcięta. Zwracaj uwagę na histogram i pilnuj, żeby wzgórek nie dotykał żadnej krawędzi. 

Możesz też zrobić taki numer, żeby ciemniejsze obszary pozbawić koloru, wtedy szum wygląda spokojniej:

 

 

to nie bardzo wiem jak zrobić w Sirilu/Gimpie.

 

Tutaj link do stacka, jak ktoś chciałby się pobawić:
https://drive.google.com/file/d/1MQSAOtwzoWarlMLg9MnWq1uUnEKR9VED/view?usp=sharing

Edytowane przez dudeck
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.