- 0
Okiełznać newtona f/4 - problemy z kolimacją pod astrofotografię
-
Market
-
Ostatnio przeglądający 0 użytkowników
- Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
-
Polecana zawartość
-
Astropolis Market - nowa platforma zamiast Giełdy [Testy]
Adam_Jesion opublikował(a) temat w Sprawy techniczne,
Jak już niektórzy z was zapewne zauważyli, testuję nową usługę na Astropolis - Market. Jej celem jest próba zorganizowania (zdemokratyzowania) sprzedaży na Astropolis - zarówno tej giełdowej (niekomercyjnej), jak i tej bardziej zorganizowanej - czyli w pełni komercyjnej. Coraz więcej jest na Astropolis osób i podmiotów, które albo już próbują sprzedawać w partyzancki sposób wśród wątków giełdowych, albo pytają administrację o pozwolenie na rozpoczęcie takiej działalności.-
-
- 216 odpowiedzi
Wybrany przez
Adam_Jesion, -
-
Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
Adam_Jesion opublikował(a) temat w Sprawy techniczne,
Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.-
-
- 60 odpowiedzi
Wybrany przez
Adam_Jesion, -
-
Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
bartoszw opublikował(a) temat w Głęboki Kosmos (DS),
Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.-
-
- 49 odpowiedzi
Wybrany przez
Adam_Jesion, -
-
Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
bartoszw opublikował(a) temat w Inne zdjęcia i filmy,
Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.-
-
- 73 odpowiedzi
Wybrany przez
Adam_Jesion, -
-
Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
.zombi. opublikował(a) temat w Głęboki Kosmos (DS),
Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”-
-
- 18 odpowiedzi
Wybrany przez
Adam_Jesion, -
-
Pytanie
JKbooo
Witam,
Przychodzę tu z opuszczoną głową. Zostałem oficjalnie pokonany w pojedynku 1 vs 1, lecz ma nadzieja jeszcze nie umarła, dlatego zwracam się do Was o pomoc.
Parę miesięcy temu wymieniłem w swoim newtonie focuser oraz korektor komy. Zanim to zrobiłem używałem oryginalnego wyciągu GSO oraz Baadera MPCC Mark III. Kolimacja była wręcz bezproblemowa, ale to tylko dlatego, że problemy związane z uginającym się wyciągiem oraz niewystarczająco dobrej jakości korektor przyćmiewały jakiekolwiek problemy z kolimacją. Teraz jednak używam 2" focusera Moonlite oraz korektora TS GPU i dostrzegam, że teleskop jest rozkolimowany.
Sprzęt, o którym mowa:
OTA: GSO 8" f/4 z 2" focuserem od Moonlite
Korektor komy: TS Optics GPU
Kamera: Canon 600D mod
Montaż: EQ6-R
Na lustrze wtórnym znajduje się również grzałka, jednak jest w takiej pozycji, że nie zasłania wpadającego światła (może oprócz kabelka, który idzie na zewnątrz).
Reszta chyba bez znaczenia.
Jak to robiłem do tej pory?
Kolimację przeprowadzam za pomocą kolimatora cheshire, wykonanego z pudełka po kliszy. Ostatnio wykonałem do niego również tekturową przysłonę w celu precyzyjniejszego ustawienia lustra wtórnego.
Najpierw wkładam kolimator do wyciągu oraz reguluję lustro wtórne, tak aby było idealnie po środku pola widzenia oraz z mojej perspektywy miało okrągły kształt. Tej regulacji dokonuję głównie dużą śrubą po środku pająka (ruch lustra wtórnego w głąb tuby). Następnie dokręcając/odkręcając mniejsze śrubki ustawiam lustro wtórne tak, aby widzieć w nim całe lustro główne. Staram się je ustawić idealnie po środku pola widzenia, sugerując się fragmentem celi oraz śrubkami trzymającymi lustro główne widocznymi na krawędzi lustra wtórnego. Wczoraj po raz pierwszy skorzystałem z przysłony. Po całym procesie włożyłem przysłonę do kolimatora i powtarzałem powyższe kroki, aż odbicie pająka było idealnie po środku pola widzenia.
Powyższe korekty wykonuję za dnia w domu. Gdy nachodzi noc, zaraz po wytłumaczeniu montażowi gdzie jest, każę mu się skierować na Wegę, która mi służy do ustawienia lustra głównego. Gdy gwiazda jest idealnie po środku pola widzenia kamery, rozogniskowuję gwiazdę wysuwając nieco wyciąg. Ustawiam odbicie pająka w centrum pola widzenia korzystając z celownika krzyżowego z okręgami, a następnie kolimuję lustro główne, aż uzyskam jak najdoskonalszy okrąg w pająkiem krzyżującym się w jego centrum.
Ponadto lekko skorygowałem położenie pająka, ponieważ był lekko zdecentrowany. Wziąłem linijkę, wyznaczyłem najdłuższą odłegłość od krawędzi do krawędzi tuby i ustawiłem środek dużej śruby w połowie odległości.
Efekty mojej kolimacji:
Zrzuty ekranu z widoku live view w pozycji wyostrzonej oraz out of focus z wyciągiem wysuniętym i wsuniętym (korzystam z autofocusera, więc zdecentrowanie gwiazdy nie może wynikać z poruszenia tuby/montażu).
Dwie 10 sekundowe ekspozycje wykonane przy powyższym stanie kolimacji.
10 sekundowa ekspozycja na M27 przy powyższym stanie kolimacji.
Jak widać wygląda to dosyć biednie. Odnoszę również wrażenie, że po skierowaniu teleskopu na M27 kolimacja się jeszcze dodatkowo pogorszyła. To już jest chyba piąta noc, kiedy wystawiam teleskop tylko po to by sprawdzić czy tym razem jestem trochę bliżej prawidłowego skolimowania tej tuby.
Intryguje mnie też ten refleks na Wedze, którym jak się domyślam jest lustro główne. Jak widać refleks nie znajduje się idealnie po środku gwiazdy tylko jest nieco przesunięty w lewy dolny róg. W jedną z wcześniejszych nocy przesunięty był w prawy dolny róg (zdjęcie z 22.06).
Surowe zdjęcia na dysku google.
Wiem, że mógłbym to wszystko rozkręcić i spróbować to skolimować od początku podążając za krokami wymienionymi tutaj, ale obawiam się, że mógłbym skiepścić sytuację jeszcze bardziej, a odnoszę wrażenie, że wystarczą niewielkie korekty, aby osiągnąć wystarczająco dobrą kolimację, dlatego najpierw wolałem się zapytać na forum o co tu tak właściwie chodzi. Może znajdzie się tu osoba, która wydedukuje ze wstawionych przeze mnie zdjęć co jest ustawione nieprawidłowo.
Z góry dziękuję za jakąkolwiek udzieloną pomoc. W pojedynkę nie mam już siły się z tym użerać. Nie potrafię czerpać przyjemności z rozwiązywania takich problemów, a niestety przez nie nie mogę się cieszyć astrofotografią, bo jak zaczynam się przyglądać zdjęciom to aż mnie coś wykręca.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 odpowiedzi na to pytanie
Rekomendowane odpowiedzi
Dołącz do dyskusji
Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.