Skocz do zawartości

SNR G119.5+10.2 aka CTA 1


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

SNR G119.5+10.2 aka CTA 1 to bardzo słaba mgławica w północnym Cefeuszu. W rzeczywistości została odkryta jako źródło radiowe i opisana w 1960 roku. CTA 1 oznacza „CT”, skrót od „Caltech”, a litera „A” oznacza pierwszą listę źródeł radiowych opublikowaną przez to obserwatorium. Obiekt ten nie był wcześniej skatalogowany.

Piekielnie ciemny SNR. Naświetlałem pod ciemnym ( choć letnim ) niebem przez cały miesiąc. A i tak uważam, że Ha powinno być 2 razy tyle, ale na razie urlop się skończył.

FSQ 106N, STL 11000 na Takahashi EM-11Z.

 Ha 7nm: 60x1200" (20h) bin 2x2, OIII 8.5 nm: 45x1200" (15h) bin 2x2, L:42x300 bin 1x1, RGB:12x300 na kolor bin 1x1.

Razem 41h 30min.

ffvwMLLQAebR_16536x0_b9muqi8S.jpg

 

bVmljuYBhlJN_16536x0_b9muqi8S.jpg

 

 

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szacunek za włożoną ogromną pracę i poświęcenie. Za efekty i wybór obiektu również!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minutes ago, wessel said:

Nie mam pojęcia. Zwalałbym to bardziej na optykę Taka

 

Pajęczyna na rurce ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, OnlyAfc napisał:

Te dwó-trzy kolorowe gwiazdki to jakaś domena twojego TAK-a?

Mgławica strasznie ciemna, od razu widać, że materiału baaardzo dużo potrzeba, ale podoba mi się. Ciekawe, czy ten tlen to się tam wyżej jeszcze ciągnie :)

 

Te gwiazdki w LG to efekt jakiejś drobnej aberracji, nie da się to dobrze wykorygować w Pixie.

Tayson też tam walczy, pewnie niedługo coś pokaże.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szacunek, znakomita praca, nie ma co się rozpisywać.

Też zupełnie nie przeszkadza w odbiorze, że rozdzielczość setupu w bin2 nie jest powalająca (pixel 18um) za to sygnału zebrałeś naprawdę sporo.

:like:

 

A jak byś mógł  pokazać oddzielnie wodór i tlen, byłbym wdzięczny.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może coś jest nie tak z moim monitorem - nie jest ze zbyt wysokiej półki, ale widzę fioletowo-niebieski kolor. A pasmo tlenu OIII powinno być zielone (500 nm), nie niebieskie. W końcu to nie jest paleta SHO, w której mamy całkowitą arbitralność kolorów, ale RGB wzbogacone o tlen i wodór. Wybacz, że się czepiam, nie chodzi tu o złośliwość, ale zgodność z rzeczywistością. Skoro gwiazdy starasz się odwzorowywać wiernie, to i mgławicę można podobnie. Choć oczywiście zdaję sobie sprawę, że zieleń nie daje tego efektu "łał" i jeśli celem jest podniesienie walorów artystycznych, to to rozumiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o niebieski to oczywiście Maciej ma prawo w NB pokazywać go jak chce ale mi osobiście bardziej pasuje ten nieco realniejszy widmowo:

image.png.7e5c3e68285e5491c9af6ab8b6782dc7.png

i ja swój często mieszam z zielonym jeżeli mgławica nie święci w Ha

Edytowane przez .zombi.
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.