Skocz do zawartości

Mocowanie aparatu do balustrady balkonu.


suchyy

Rekomendowane odpowiedzi

     Temat tyczy się fotografii statywowej. Nie zajmuję się typowym astrofoto DS-ów. W zakresie moich zainteresowań są wyłącznie niewyszukane obserwacje i dokumentowanie przelotów ciekawych sztucznych satelitów Ziemi (vide moje tematy), co z założenia wykonuję przy ekstremalnym miejsko-osiedlowo-balkonowym LP (eksperyment: co się da zrobić, a czego nie w tak trudnych warunkach). Ponieważ mój balkon to loggia z bocznymi (niepełnymi) ściankami i ustawienie aparatu na typowym statywie (trójnogu) powodowało znaczne ograniczenie pola widzenia obiektywu z boków balkonu, szczególnie dla ważnego dla mnie kierunku S, ze względu na odległe satelity: GTO, GSO, GEO (TUTAJ przykładowa fotka sprzętu z mojego dotychczasowego "strzelania" do odległych satelitów).

    Aby poprawić sprzęt do eksperymentowania, postanowiłem zorganizować akcesoria umożliwiające mocowanie aparatu do balustrady balkonu. Po przeszperaniu w necie sklepów foto, wybrałem następujące akcesoria:

 

1/ klamra Manfrotto Super Clamp ML035FTC (była już opisywana na Astropolis) 0,440 kg

2/ platforma Manfrotto MN208HEX ze śruby 3/8 cala na pręt 5/8 cala - konieczna do mocowania głowicy foto (z gwintem 3/8 cala) do klamry (0,105 kg),

3/ głowica kulowa FOTOPRO FPH-42Q (fajna i niedroga głowica kulowa z podziałką do panoramowania z niezależną dźwignią blokowania kuli i śrubą blokady panoramy plus szybkozłączka do aparatu (standard Arca Swiss) 0,195 kg.

 

... poniższe fotki wszystko wyjaśniają (fotki robione komórką):

 

mocowanie_balustrada1.jpg.3e8b0720520ec951934580ec9bf8b69e.jpg

 

mocowanie_balustrada2.jpg.4afaf8c765b132da8349bad5fa783a9f.jpg

 

mocowanie_balustrada3.jpg.bb57d29692f95a2e0a583fb92898fd24.jpg

 

mocowanie_balustrada4.jpg.21cd967f6d5afdb9bfb99dcafefde3a9.jpg

 

mocowanie_balustrada5.jpg.0d44e9f0d68356cc25a036a2a124575b.jpg

 

 

Klamra posiada plastikową wkładkę do szczęk, aby można było ją mocować na wąskich przekrojach prostokątnych:

 

mocowanie_balustrada06.jpg.3b24b0ccadc86c463782c880e479aea7.jpg

 

mocowanie_balustrada07.jpg.7fac1c7d88a5f33acd30f35e6094b0ad.jpg

 

... u mnie nie ma potrzeby stosowania wkładki przy szerokości balustrady: 40mm.

 

Panel  klamry posiada szybkozłącze Manfrotto - gniazdo mocowania akcesoriów na wciskane i przykręcane do panela klamry sworznie 5/8 cala (sześciokątna główka sworznia - w tym przypadku: panel mocowania głowic foto (trzymam na dłoni) - uniemożliwia przekręcanie się akcesoriów w gnieździe i zabezpiecza sworzeń przed przypadkowym w czasie mocowania wypadnięciem sworznia, dzięki widocznej na foto sprężynującej blokadzie z przyciskiem. Dzięki temu klamry mogą być wykorzystana z innymi, ciekawymi akcesoriami Manfrotto, np. w pracowni łącznie z Manfrotto Magic Arm do zorganizowania stanowiska (mini-studio), wykorzystywanego do fotografowania/filmowania tutoriali (mocowanie do biurka/stanowiska warsztatowego przy pomocy klamr z Magic Arm dowolnie ustawianego: oświetlenia, mikrofonów, aparatów/kamer - sporo na ten temat jest na YT):

 

mocowanie_balustrada09.jpg.11256fbc8a18b540f2f6d8ad80bb89b3.jpg

 

... oprócz gniazda 5/8 cala panel mocowania klamry posiada:

 

1/ centralnie typowy gwint foto" 1/4 cala x 7mm

2/ 2 x gwint metryczny M5 x 10mm

3/ 2 x  otwory pod sworznie centrujące o średnicy 5,5 mm (na przelot szczęki - w te same otwory pod spodem szczęki wciska się opcjonalnie trójkątną wkładkę plastikową (pisałem o niej wyżej):

 

mocowanie_balustrada08.jpg.3c3910c64a869438d33e3d0562fcb4a3.jpg

 

... no i kilka fotek z zamocowanym aparatem z kitowym obiektywem, oraz największym jaki mam, czyli CZJ Sonnar MC 300/4 (razem z redukcją M42x1-M4/3, osłoną obiektywu i aparatem, oraz precyzerem ostrzenia ok. 2,16 kg):

 

mocowanie_balustrada6.jpg.e452f6e832c26dbddd9227c10fe6ef10.jpg

 

mocowanie_balustrada12.jpg.425ce41f78fea766f6c0ee99ad165eb5.jpg

 

moxowanie_balustrada14.jpg.54ab7f67af31e4553fcb45d04b174774.jpg

 

... na poniższej fotce widać o ile zwiększyło mi się pole widzenia w kierunku południowym (południowo-zachodnim) dzięki zamocowaniu aparatu na balustradzie, a nie na statywie:

 

moxowanie_balustrada13.jpg.18a1a1c0597e15e1df6e836911587206.jpg

 

Pierwsze wrażenie: SUPER!  Szybkie mocowanie aparatu do balustrady - odpadnie kłopotliwe rozstawianie statywu. Elementy wykonane z odlewów aluminiowych, pracują płynnie i pewnie! Udźwig klamry: 15kg, głowicy: 8 kg do moich aktualnych potrzeb wystarczy. Waga całości (patrz wyżej poszczególne komponenty) wynosi: 0,74 kg (pamiętajmy, że to są w całości solidne odlewy alu., plastikowe są tylko pokrętła), więc nie jest to jakaś rewelacja (w tej wadze można kupić statywy carbonowe, ale w co najmniej trzykrotnie wyższej cenie). Więc tak sobie myślę, że pewnie będę to mocowanie aparatu zabierał również w teren (zajmuje mniej miejsca od statywu), zwłaszcza, że rzadko focę w szczerym, gołym polu.

 

Jak akcesoria sprawdzę w boju, to dam znać, ale to już w konkretnych tematach obserwacyjnych.

 

Gdyby Ktoś chciał skorzystać, to drobna uwaga: max. rozstaw szczęk klamry to 35mm dla przekrojów prostokątnych (i 50mm średnicy dla cylindrycznych). Ja musiałem miniszlifierką podciąć trochę poręcz, gdyż wykonana była z ceownika stalowego o boku 40mm (co widać na foto - akurat drobny remont balkonu robiłem). Wypełnienie wewnątrz ceownika w miejscu mocowania (konieczne dla klamry) wykonałem z kawałka dociętej deski dębowej.

 

Pozdrawiam: Jurek.

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem aktualizację pierwszego wpisu w temacie, dodając sporo nowych szczegółów technicznych i kilka dodatkowych fotek. Myślę, że te dane mogą być przydatne dla zainteresowanych Kolegów.

 

Pozdrawiam: Jurek

Edytowane przez suchyy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

     W mocowaniu aparatu foto do balustrady balkonu zmieniłem typ platformy (do głowicy), w której sworzeń łączeniowy z klamrą Manfrotto jest obecnie cylindryczny, a nie sześciokątny (jak poprzednio). Widać to dobrze na poniższej fotce:

 

Uniwersalny_montaz_stat-021.jpg.f5f3f0695717b0b20941feaaa7281a47.jpg

 

 

     Daje to możliwość swobodnego obracania w azymucie platformy z dokręconą do niej głowicą w klamrze Manfrotto, mocującej zestaw do balustrady balkonu (patrz wyżej). Do czego potrzebowałem takiej zmiany czytaj w temacie powiązanym:

 

Uniwersalny montaż do fotografii statywowej

 

     Poprzednią platformę wykorzystam do zrobienia kolumny podwyższającej, ale o tym będzie za jakiś czas w wątku z linku powyżej.

 

Pozdrawiam: Jurek.

Edytowane przez suchyy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Robson_g napisał:

Mam pytanie z innej beczki. Co fotografujesz teleobiektywem z balkonu, bez prowadzenia?

 

     Mam taką swoją niszę (raczej rzadko eksploatowana na tym forum :) )! :matrix: Mój "konik" to nagminne puszczanie serii do sztucznych satelitów Ziemi, szczególnie tych odległych, geosynchronicznych, ale innymi gadzinami też nie pogardzę ;) , a jak na dodatek są jeszcze szpiegowskie, to już "miodzio"! :D 

 

     @Robson_g widzę, że chyba nie zaglądałeś do żadnego z moich wątków satelitarnych. Oprócz fotek zawsze staram się przemycić trochę ciekawych informacji. TUTAJ masz spis wszystkich moich wątków satelitarnych. Szczególnie polecam najstarszy i najnowszy z moich wątków na tym forum:

 

USA-32 i 81 ciekawe do obserwacji satelity US NRO. Warto na nie zapolować - zupełnie przez przypadek odkryłem to niezwykłe migotanie USA-32 (strzelając właśnie foty z balkonu), później znalazłem w necie, że wcześniej, w 2017r. zwrócił na to uwagę dr. Marco Langbroek (obserwując bliźniaka, czyli USA-81) - więcej dowiesz się pod linkiem. Od tego zaczęła się moja przygoda z satelitami!

 

Advanced ORION - polowanie na szpiega - link do jednego z postów wątku. Warto przeczytać i zobaczyć całość, a szczególnie zajrzeć do linków i zamieszczonych tam przeze mnie cytatów - dowiesz się (z przecieków Snowdena) co potrafi robić satelita typu Advanced ORION (w tym przypadku Mentor-4)- te programy NRO nadal nie są odtajnione. W tym wątku po raz pierwszy udało mi się tak wyraźnie udokumentować na fotkach fragment śladu analemmy, pozostawianej na nieboskłonie przez satelity geosynchroniczne (których inklinacja odbiega trochę więcej od tej jaką mają satelity geostacjonarne) i na dodatek w tym przypadku dwa "tańczące poloneza" ;) (szpiegujący Mentor-4 i szpiegowany Thuraya-2 -telefonia satelitarna) . Jak przeczytasz szczegółowo ten wątek, to zrozumiesz, po co mi są potrzebne gadżety, które opisuję:

 

- w tym wątku, oraz w tematach powiązanych:

- Uniwersalny montaż do fotografii statywowej.

- Uniwersalne zasilanie zewnętrzne do kamery (Li-ion 2S)

Tematy będą dalej rozwijane.

 

--------------------------------------------------------

 

     @Tayson Faktycznie najbardziej przeszkadzają mi dwie brzozy - samosiewki, które niestety wyrosły już na potężne drzewa tuż obok mojego balkonu. Jedna brzoza zasłania mi część nieboskłonu północno-wschodniego, druga, widoczny miedzy budynkami firmament południowo-wschodni. Drzewa zasłaniają dopływ światła do mieszkań i potwornie zaśmiecają balkony drobnymi nasionami. Mimo wszystko  pięknie wyglądają jesienią, przy słonecznej pogodzie :icon_rolleyes: :

 

_1010085.jpg.4950bf02e48a72dd6d5e95eb0c379d47.jpg

 

 

 

... i jakie wspaniałe tło dają dla fotografii przyrodniczo-balkonowej ;):

 

sikory06.jpg.0e3b46c4196e8a158cab74fc8b2b9bc1.jpg

więcej: TUTAJ.

 

     Więc tak na dobrą sprawę już się do tego przyzwyczaiłem i wszystkie moje tematy satelitarne (jak dotychczas) były robione w takich zadrzewionych warunkach i coś tam jednak udało się udokumentować. Z drugiej strony na to patrząc, fragmenty drzew widoczne w kadrach moich satelitarnych fotek nadają zdjęciom większego realizmu, niz gdybym sfocił satelity na gołym niebie np.

 

... flary od chińskich satelitów szpiegowskich: Yaogan-31A/B/C (latających trójkami dla precyzyjnego namierzania obiektów metodą triangulacji):

 

_9040010.jpg.31ffde74ecdcf07b6778d14d687f7104.jpg

więcej: TUTAJ

 

Pozdrawiam: Jurek.

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 2
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.