Skocz do zawartości
  • 0

Filtr IR zamiast filtra H-alpha ?


Astroigi

Pytanie

Siemanko

Grzebałem ostatnio w poszukiwaniu alternatywy dla filtra Ha i znalazłem takie dziwadło, czy to ma prawo chociaż częściowo zastąpić taki filtr? :g:

https://www.ebay.com.au/itm/111753183758

Edytowane przez Astroigi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Kurde, nie mogę tego teraz znaleźć, ale jakoś niedawno była tu dyskusja o tego typu wynalazkach; zamiast H-alfa to raczej nie bardzo, ale generalnie chyba samo regulowanie pasma było wykonalne.

 

A czemu nie bardzo - bo tenże wynalazek tak czy siak czy srak przepuszcza zbyt szerokie pasmo, a w filtrach wąskopasmowych chodzi o to, żeby (jak sama nazwa wskazuje) pasmo było wąskie - równie dobrze mógłbyś użyć np. filtra ciemnoczerwonego (zresztą baaderowski filtr H-alfa 35nm to najwyraźniej po prostu filtr ciemnoczerwony właśnie, z nałożoną warstwą odcinającą podczerwień). Poza tym tutaj, o ile dobrze rozumiem, regulować można tylko dolny zakres pasma, więc można ustawić co najwyżej 656 - 750nm (czy gdzie tam się kończy ten filtr).

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 17.07.2021 o 16:23, Astroigi napisał:

Grzebałem ostatnio w poszukiwaniu alternatywy dla filtra Ha i znalazłem takie dziwadło, czy to ma prawo chociaż częściowo zastąpić taki filtr? :g:

 

Tak.

W epoce analogowej gdy jeszcze nie było dostępnych filtrów interferencyjnych, ludzie kontrastowali H-alfe filtrami barwnymi Long-Pass, najczęściej typu #wratten29.  

 

Taki filtr oczywiście nie da kontrastu tak mocnego jak Interferencyjny 12 nm (o węższych nie wspominając), za to:

- jest dużo tańszy,

- działa tak samo niezależnie od kąta padania promieni - można stosować np. na froncie obiektywu UWA,

+

- daje wg mnie najładniejsze kolory w fotografii IR,

- najciemniejszy sensowny filtr do fotografii B&W niemodowanym aparatem.

 

A jak to działa? Wg netu tak:

797827-4.jpg

- Pełnia

- Canon 20D mod

 

Nie znam filtra który zalinkowałeś, ale polecam Heliopana SH-PMC:

https://www.fotoimpex.com/cameras-accessories/heliopan-dark-red-29-diameter-46mm-shpmc-specially-coated.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, Marek_N napisał:

Tak.

W epoce analogowej gdy jeszcze nie było dostępnych filtrów interferencyjnych, ludzie kontrastowali H-alfe filtrami barwnymi Long-Pass, najczęściej typu #wratten29.  

 

Taki filtr oczywiście nie da kontrastu tak mocnego jak Interferencyjny 12 nm (o węższych nie wspominając), za to:

- jest dużo tańszy,

- działa tak samo niezależnie od kąta padania promieni - można stosować np. na froncie obiektywu UWA,

+

- daje wg mnie najładniejsze kolory w fotografii IR,

- najciemniejszy sensowny filtr do fotografii B&W niemodowanym aparatem.

 

A jak to działa? Wg netu tak:

797827-4.jpg

- Pełnia

- Canon 20D mod

 

Nie znam filtra który zalinkowałeś, ale polecam Heliopana SH-PMC:

https://www.fotoimpex.com/cameras-accessories/heliopan-dark-red-29-diameter-46mm-shpmc-specially-coated.html

No, wreszcie ktoś z konkretami, wygląda na to, że szykują się zakupy tylko nie wiem czy Heliopan nie będzie dla mnie trochę za drogi, możesz coś jeszcze polecić ?:happy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Heliopan SH-PMC ma 16 warstw (po 8 na każdą stronę) - T ~99,6%

 

Jest jeszcze 30% tańszy klasyczny Heliopan z 2 warstwami - T ~97,2% 

https://www.fotoimpex.com/cameras-accessories/heliopan-filter-dark-red-29-diameter-46mm.html?pn=60

 

Albo chińszczyzna bez warstw Antyreflex - T ~ 91,8%

https://pl.aliexpress.com/item/32996096989.html

 

coating lens coating mc mcf muti-coated multi coated uk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 20.07.2021 o 00:05, Marek_N napisał:

Heliopan SH-PMC ma 16 warstw (po 8 na każdą stronę) - T ~99,6%

 

Jest jeszcze 30% tańszy klasyczny Heliopan z 2 warstwami - T ~97,2% 

https://www.fotoimpex.com/cameras-accessories/heliopan-filter-dark-red-29-diameter-46mm.html?pn=60

 

Albo chińszczyzna bez warstw Antyreflex - T ~ 91,8%

https://pl.aliexpress.com/item/32996096989.html

 

coating lens coating mc mcf muti-coated multi coated uk

Wracam do tematu

Czy używałeś Heliopana z lustrzanką czy kamerką astro?

I czy T oznacza tutaj transmisję filtra w zakresie barw czerwonych? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, Astroigi napisał:

Wracam do tematu

Czy używałeś Heliopana z lustrzanką czy kamerką astro?

Nie, posiadałem Astronomika UHC w wersji clip.

Co ciekawe - mimo, że ten UHC to filtr interferencyjny to w zakresie czerwieni zachowywał sie bardzo podobnie jak #wratten29 - tzn. pasmo było otwarte powyżej 640 nm (+ oczywiście 25 nm na H-bete i OIII - bo to filtr do wizuala, w którym to zakresie przechodzi do matrycy sporo światła z LP).

 

I mimo, że przy dzisiejszych bardzo wydajnych filtrach typu Optolong L-extreme czy Idas NBZ ten Astronomik UHC na papierze wypada blado, to różnica między brakiem filtra a UHC w warunkach miejskich była ogromna.

 

post-776-0-81041300-1314888458.jpg

 

Myślę, że filtry typu Deep Red / #wratten29 / RG630 (występują pod różnymi nazwami mimo tej samej charakterystyki) dadzą w miejskich warunkach zbliżony efekt do Astronomika UHC, przy czym UHC daje na kolorowej matrycy jeszcze akceptowalny kolorystycznie efekt (turkus + czerwień), a Deep Red da tylko czerwień - więc stosowanie ograniczone jest do Luminacji dla części mgławicowej.

 

* Heliopany mam barwne i korekcyjne (zwykle i SH-PMC).

 

2 godziny temu, Astroigi napisał:

I czy T oznacza tutaj transmisję filtra w zakresie barw czerwonych? 

Nie.

Na tej stronie masz charakterystykę szkła Schott typu Longpass (Heliopan robi na nim swoje filtry). Wybierz VISIBILITY - "Hide all" i na dole zaznacz RG 630.

 

Jak widać RG630 ma dla długości fali 656 nm wewnętrzną transmitancje T= ~93.5%.

 

I teraz te 93.5% musisz pomnożyć przez wydajność warstw AR (SH-PMC - 99.6%, pojedyncza - 97.2%, brak - 91.8%).

Problemem jest nie tyle spadek Transmitancji, co możliwość wystąpienia jakichś refleksów (od jasnych gwiazd czy otoczenia). Pojedyncza warstwa AR to taki rozsądny kompromis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.