Skocz do zawartości

Krótkie czasy - 178MM vs Nikon D3300


Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym Was prosić o opinie, doświadczenia z Lucky imagingiem kamerka vs dlsr. Może ktoś już przerabiał temat.

Nie wiem w którą stronę iść. Co na pewno wiem to to że robienie 178 nic mnie nie kosztuje i mam podgląd w trybie live,a robiąc Dlsr Lucky imaging wypstrykam migawkę w rok.

Pierwsze próby mam za sobą i nie umiem jednoznacznie stwierdzić co daje lepszą jakość, jak dla mnie podobnie to wygląda z tym że w dslr mam od razu kolor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, to dosyć oczywista sprawa i z natury tych elementarnych w kwestii lucky imagingu - odpowiedziałeś sobie zresztą częściowo sam :-) Zakładam, że ideę tej techniki rozumiesz? Z grubsza to takie są założenia wstępne:

- duża apertura - czyli duża jasność - zazwyczaj LI stosujemy do stosunkowo ciemnych obiektów typu mgławice planetarne

- szybka rejestracja wielu tysięcy klatek (tu masz po części odpowiedź a propos DSLR)

- zbliżanie się do maksymalnej możliwej rozdzielczości setupu, czyli jak największe lustro i jak największa ogniskowa (np. dla newtona 254/1000 będzie to 0.46" ale już dla 300/1200 to 0.38")

- wykorzystanie piksela kamery - związane z tym co powyżej - dlatego najlepsze są kamery o małym pikselu (ja do LI mam ASI 462MC i ASI 290MC)

 

Popatrz tutaj i odpowiedz sobie na pytanie czy jesteś w stanie zrobić do aparatem - https://www.astrobin.com/zj9mmu/ (patrz na liczbę wykonanych klatek :D)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Adam87 napisał:

@Tayson To chyba muszę zmienić nazwę tematu. Chodzi mi o czasy na jakie pozwala EQ5 i Newton 1000/200 czyli jakieś 10-15 sek. Skala 0.5 do 0.7

Klatki rzędu 10-15 sek. to już fotografia krótkoczasowa, a nie LI. To co wspomniał @Tayson - LI to jest praca na granicy seeingu i wyłapywanie tych klatek, z ogromnej liczby zarejestrowanych, które trafiają w najlepsze ułamki sekund w danym seeingu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie EQ5 pozwoli na krótkie czasy ekspozycji, ale to i tak słabe połączenie z tubą 200/1000. Idealne, wręcz perfekcyjne wyważenie i brak wiatru to warunki podstawowe do używania tego zestawu (wiem, przechodziłem przez to i nie polecam). Do techniki LI i takiego żagla jakim jest 8 calowy newton HEQ5 to minimum, chociaż nadal wymaga świetnego wyważenia i dobrych warunków (+ jeszcze świetnej kolimacji i dobrej pracy mechaniki - kłania się tu belt mod).

 

Do LI taka tuba może być co najwyżej sprzętem treningowym. No ale da się, żeby nie było:

 

Lucky Imaging.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tayson to jest EQ5 które leżało u kogoś z 5-10 lat w garażu. Miałem je pożyczone celem sprawdzenia czy w ogóle coś sie da z tym zrobić. Rzuca nim jak cholera. Jest w ogóle sens tuningować coś takiego, w sensie dać komuś do regulacji ?

Edytowane przez Adam87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Kapitan Cook zmienił(a) tytuł na Krótkie czasy - 178MM vs Nikon D3300

Aaa, to juz calkowicie inna bajka....

Powiem Ci jedno. Nie poddawaj sie, nie odkladaj sprzetu na polke. Wykrzystaj co masz.

 

Powszechnie wiadomo, ze najczesciej o wiele lepsze rezultaty uzyskasz kamera mono. Moze zajmie to ciut wiecej czasu,ale warto! Potwierdzam z doswiadczenia. 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że nie poddam się, sprzęt i tak już pozwolił na ho ho ho i jeszcze więcej. Do księżyca i planet wystarcza aż za nadto. 

Generalnie to chyba najlepszym rozwiązaniem będzie próbować różnych czasów i sprawdzanie gdzie jest granica. Przy tym montażu to walka nieporuszone klatki vs więcej sygnału.

Spróbuje czasy 1s, 2s, 5s, 10s i tak po 2 h każdego. Powinno wyjść czy 1s da się uzyskać to samo co 15s. Raczej nie ale chcę zobaczyć ile stracę sygnału na rzecz nieporuszonego materiału.

 

100 klatek po 20 s z nikon 3300

 

obraz.png.0df5d3e277dfbf668963f8431ddef7ba.png

Edytowane przez Adam87
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.