Skocz do zawartości
  • 0

Lornetka turystyczna co kupić?


MateuszŁ

Pytanie

Chłopaki, poszukuje lornetki do turystyki do obserwacji zwierząt, szerokich obiektów, ruchomych obiektów ogólnej obserwacji przyrody i możliwością obserwacji w nocne niebo ale bardziej poszukuje do obserwacji dziennych. Wymagania to szerokie pole, powiększenie max 8x, wygodne ER, konstrukcja porro, montaż na statyw no i rzecz jasna jak najmniej wad optycznych. Max wydatek 650zl nowa. Rozważam też używkę jeśli jakaś ciekawa pojawi się na giełdzie. Aktualnie na oku mam:

- Delta Optical Forest II 8x42

- Levenhuk Karma Pro 8x42

Rozważę też wasze propozycje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Ktoś kiedyś polecił mi takie coś z AliExpress:

 

SCOKC Binoculars 10x42 8x42 Military HD High Power Telescope Professional Hunting Outdoor

 

Byłem bardzo sceptyczny ale kupiłem za niewielkie pieniądze 8x40 i o dziwo działa zgodnie z przeznaczeniem. To aktualnie moja lornetka do przeglądu nieba z ręki. 

EDIT nie ma gniazda na statyw. 

Edytowane przez kjacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mam Foresta 8x42, za dnia na wycieczki itp. bardzo fajna lornetka, lekka i szerokie pole. W nocy średnio, ale da się coś oglądać. Kupiłem jakiś czas temu używkę za 400 zł w stanie idealnym, polecam szukać na giełdzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Polecam Vortex Raptor 8.5x32 lub lepiej 6.5x32 (już tylko używki). Kupiłem 8.5x32 dla syna na ptaki. Kolega ma 6.5x32 i jest trochę lepsza. Powiększenie 6-7x do przyrody jest wystarczające a obraz jest dużo stabilniejszy, więc więcej widać. Sam używam do przyrody lornetki 7x. Zakup lornetki z Chin tylko jak jest zwrot do paczkomatu. 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

kjacek ja na aliexpress patrzę trochę z dystansem jedynie co przykuło moja uwagę to svbony 8x32 ze szkłem ED za 400zł. 

Paweł Sz. powiedz mi czy tam jest prawdziwe 8,5 stopnia pola widzenia? Jak aberracja? Ile % pola ostre? 

Niebieski dzięki, poczytam w internecie co nieco o niej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Svbony 8x32 ed możesz kupić na Ali  z dostawą z Hiszpanii za nieco ponad 600. A jeśli chodzi o lornetki z Ali, dostałem dachówkę 10x50ed (nie lubię dachówek, ale prezent jest prezent) i bardzo mocno się zdziwiłem. Pozytywnie. Rzeczywiście brak AC, ostrość tak ok. 70-75% pola, niski astygmatyzm, naprawdę ostra, pole nie najgorsze - tak troszkę więcej niż 6stopni. Jedyny minus to łapię się na skraj rozstawu oczu, mam 63mm i lornetka ma taki minimalny rozstaw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mateusz, nie polecę Ci konkretnych typów, koledzy są tu bardziej kompetentni. Ale podrzucam jedną uwagę ogólną: Do jakiej turystyki z opcją oglądania ptaków to ma być? Czy krótkie spacery czy całodzienne/wielodniowe wyprawy w teren/las?

W skrócie:

 W 1-szym przypadku (dużo długiego noszenia) nie brałbym nic większego niż 30-35mm. I to przy założeniu,że nie nosisz jednocześnie np. dużego aparatu foto. Tylko wtedy tą lornetkę będziesz mógł nosić cały czas na sobie, pod ręką i używać stale, na każdym wyjeździe. Minus takiego wyboru jest taki, że do nocnego nieba będzie absolutnie za mała, ptaki raczej w dzień przy dobrym świetle, ciemny las już różnie. Skrajna wersja to 25-28mm - b. ograniczone możliwości, ale do zabrania zawsze i wszędzie.

 Wariant 2-gi to bezkompromisowy sprzęt do ptaków i ew. do astro. 40-50mm. Tylko tu z równania wyrzucasz turystykę w sensie długich wędrówek, o ile chcesz lornetkę używac do widoczków i zabierać stale. Tak duża i ciężka lornetka będzie wówczas transportowana w plecaku i wyciągniesz ją  ekstremalnie rzadko. Brać ją będzie sens tylko i wyłącznie na dedykowane wyjazdy stricte przyrodnicze, typu wycieczka do kolonii ptaków albo na bagna. Albo przy dobrej pogodzie z bezksiężycowymi nocami do astro. To sprawi, że na 9/10 zwykłych, nie tematycznych wyjazdów zostanie w domu, albo będzie noszona jako balast.

 Tak optymalnie, to poszedłbym w 2 lornetki: 28-30mm i  50mm, uzywając ich na zmianę na wyjazdach o różnym profilu j.w. Ale to tylko mój punkt widzenia.

Pozdrawiam

-J.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zgadzam się z przedmówcą, ja na ptasie wyprawy biorę ze sobą Nikona Sportstar EX 8x25, bo jest lekki i mega poręczny i praktycznie nie waży jak się ma go cały czas na szyi. Jak się dodatkowo nosi aparat z obiektywem 600mm, to nie ma szans, by jeszcze targać dużą lornetkę ze sobą. Natomiast na nocne i wieczorne obserwacje bez aparatu zmieniam Sporstara na Nikona Action EX 10x50 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

  Wracam do tematu po paru dniach przerwy, nawalił samochód i zaplanowany wydatek poszedł na niezaplanowany. W pierwszym poście wkradł się błąd szukam lornetki z układem dachowym dlatego podałem dwa modele, deltę i levenhuka, porro też biorę pod uwagę ale konstrukcja dachowa wydaje się dla mnie być bardziej mobilna i poręczna. Co będę obserwował: przyrodę głównie nawet z bardzo bliska od 2-3m, ptaki, dzikie zwierzęta, (mieszkam na wsi) blisko rejonów leśnych i nieużytków oraz do turystyki, górskie wyprawy, szlaki turystyczne. 

  Jarek, dzięki bardzo za pomocny post, do obserwacji w nocne niebo mam TPL 20x80 dużą lornetką błądzę po gwiazdach zanim wyceluje w obiekt, dlatego czasem odczuwam braki, mała lornetka jako szukacz jest brana pod uwagę. Ale to wydatek na później:original: TPL czasem ze mną jeździ na wycieczki sprawdza się przy obserwacjach z punktów widokowych, wzniesień, obserwacji samolotów no ale tak jak mówię brakuje mi czegoś pod "ręką". Wszystkie wymienione przez was lornetki przejrzałem w internecie i także biorę pod uwagę. Reasumując jak napisał Jarek jedna lornetka do obserwacji w dzień a druga w noc tyle że jedna dach druga porro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Do codziennego użytku, jako turystyczna lornetka do przyrody i krajobrazu bardzo fajna jest Kowa 6x30 YF. "Niestety" porro, a nie dachowa (co akurat dla mnie jest zaletą) i niespecjalnie nadaje się do astronomii. 

Edytowane przez lumen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.