Jump to content

Jowisz i lipcowe pożegnanie z Perełką.


lulu
 Share

Recommended Posts

Myślę że można się po Twoim Taku spodziewać znacznie więcej niż po chińskiej Edzi, choć uważam że był to bardzo udany egzemplarz. Niemniej wydaje mi się, że i jeden i drugi pokazują najmocniej pazur przy obserwacjach wizualnych - jak to z refraktorami. Dla mnie te 12 cm było jednak do foto lekko denerwujące, bo nie mogłem wyłowić nimi na zdjęciach rozpadlinki na dnie Vallis Alpes :-)

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest wessel

Jowisze -tak. Inne różnie - SCT 8, Mak 180 też się przewinął :)Muszę pokombinować jakieś redukcje do ASI 178...setup będzie ciekawy - Tak FS 128, fokuser FLI i kamera ZWO :)

Edited by wessel
Link to comment
Share on other sites

Pięknie wyszło :) Ja wczoraj po raz pierwszy obserwowałem przejście cienia księżyca na tarczy Jowisza, po godzinie 2 warunki były już dość stabilne, planeta na 24 stopniach elewacji i zaowocowało to najostrzejszym obrazem Jowisza jaki do tej pory widziałem, ale obserwuję krótko, bo dopiero od października mam teleskop).

Mam nadzieję, że takich warunków będzie więcej to i zdjęcia powinny Wam wychodzić jeszcze lepsze.

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ładnie wyszło. :)

 

9 godzin temu, lulu napisał:

Ale myślę że ona musiała przeczuwać już rozstanie i po prostu się postarała..

 

Postarała się żeby co? Żebyś jednak jej nie porzucał? Och Ty niewdzięczny!... ;)

 

Jaki Barlow stosowałeś?

 

Link to comment
Share on other sites

12 minut temu, diver napisał:

Ładnie wyszło. :)

 

 

Postarała się żeby co? Żebyś jednak jej nie porzucał? Och Ty niewdzięczny!... ;)

 

Jaki Barlow stosowałeś?

 

 

Niestety porzuciłem zanim zestackowałem :-)

Barlow chinol 2''ED 2x

Link to comment
Share on other sites

Jeszcze taką pozostałość po Perełce znalazłem z 7 lipca. M13 - na DS-y nie mam cierpliwości, ale że się samo zrobiło w 1,7 sekundy no to mówię niech będzie...

 

 

M13-2021-07-07.jpg

 • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...

Osierocony przez Perełkę muszę sobie jakoś radzić do czasu znalezienia podstawowego instrumentu na jej miejsce. Na szczęście mogę w tym czasie liczyć na niezawodnych Klasyków Japońskich. Zobaczcie co wyciska z Jowisza pochodzące z 1962 roku  76 mm z Kraju Wschodzących Wiśni i Czerwonych Słońc,

 

Tranzyt Kallisto z wczoraj, Royal Astro 76/1200 + 2x Barlow + ZWO ASi 178 MC

JUPITER-2021-07-30.jpg

 • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Też się trochę zdziwiłem. Właśnie zabrałem się za obróbkę zdjęć Księżyca z tego samego wieczora i ze zdziwieniem znalazłem na jednym z nich ślad rozpadlinki w Vallis Alpes, której nie byłem w stanie wyłowić przez półtora roku za pomocą edka 120 mm...

Link to comment
Share on other sites

@lulu Łukasz, wspaniały Jowisz. Royal mocno depcze po piętach dużo większym sprzętom. Jak widać korekcja chromatyzmu to nie wszystko. Figura soczewek, brak aberracji sferycznej i dobrze skorygowany chromatyzm, plus doświadczenie fotografa. To wszystko widać na tym zdjęciu. 

Edited by oicam
 • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Dzięki, na zdjęciach widać, że aberracja jest minimalnie większa niż w edku, ale powiem od razu że tutaj jej w nawet najmniejszy sposób nie likwidowałem bo takie próby od razu odbierają nasycenie delikatnym kolorom Jowisza. Mankament 76 mm wychodzi natomiast już trochę w wizualu - o ile w wypadku Marsa jest to instrument optymalny pod względem jasności obrazu, to Jowisz mógłby być nieco jaśniejszy. Te 76 mm już niestety dają poczucie, że przydałoby się więcej światła żeby lepiej wyłowić drobne detale.

Edited by lulu
Link to comment
Share on other sites

5 minut temu, lulu napisał:

Dzięki, na zdjęciach widać, że aberracja jest minimalnie większa niż w edku, ale powiem od razu że tutaj jej w nawet najmniejszy sposób nie likwidowałem bo takie próby od razu odbierają nasycenie delikatnym kolorom Jowisza. Mankament 76 mm wychodzi natomiast już trochę w wizualu - o ile w wypadku Mars jest to instrument optymalny pod względem jasności obrazu, to Jowisz mógłby być nieco jaśniejszy. Te 76 mm już niestety dają poczucie, że przydałoby się więcej światła żeby lepiej wyłowić drobne detale.

Ja mam całe życie mały światłowstręt, w sensie nawet telefon i laptop w domu oraz monitor w pracy skręcony z jasnością w dół bo mnie razi w oczy. Jak biorę czyjś telefon do rąk to mnie oczy bolą. Może dlatego mi nie przeszkadzają małe źrenice, a wręcz są porządane. I może dlatego widzę całkiem sporo w małych aperturach. No nie wiem sam. 

 

Ale fota bomba! 

Link to comment
Share on other sites

Okazuje się że planeta planecie nierówna i to że niektórzy dobierają sobie osobne instrumenty dla każdej planety wcale nie jest takie absurdalne jak może się na pierwszy rzut oka wydawać (mowa o wizualu). Przewaga Royala 76 mm nad edkiem 120mm była w wypadku jasnego Marsa wyraźna - w edku był za jasny, blady, płaski, słabo nasycony. Ale z Jowiszem już nie tak chop siup - tranzyty księżyców przed tarczą lepiej widać w edku, bo jednak Jowisz jest dużo ciemniejszy od Marsa. Podobna ilość światła, a powierzchnia tarczy w najlepszych momentach prawie 4 razy większa niż u Marsa. To jednak widać, słychać i czuć.

Edited by lulu
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 56 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.