Skocz do zawartości

Księżyce planetoid


Bellatrix

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki.

Daktyla określiłaś jako maleńki. Ma około półtora kilometra. To mimo wszystko ogromne ciało kosmiczne - moim zdaniem.

Upadek takiego na Ziemię to upadek rolnictwa na lata (przez zapylenie ogólnoplanetarne) z wojnami o żywność każdego z każdym i prawdopodobnym końcem cywilizacji.

 

Chociaż nazwa pochodzi od bóstw opiekuńczych - Daktyli - a nie od jakichś groźnych i złych :)

 

Pozdrawiam

 

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciemne obiekty, 10 czy kilkanaście magnitudo. Ale wiem, że nawet na naszym Forum był ktoś (niestety nie pamiętam, która to osoba), kto sfocił któryś z obiektów transneptunowych. Planetoidy z Pasa Głównego pewnie prostsze, ale z pewnością nie łatwe (a już tym bardziej ich księżyce). Może ktoś z Was ma doświadczenia w obserwowaniu/foceniu planetoid? Też bym chętnie się dowiedziała :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj próbowałem Plutona złapać (ok. 14 mag), i trochę się udało. Nie wiem która z kilku kropek to planeta :D Wszystko dobrze jak obiekt jest w pobliżu jakiejś gwiazdy z katalogu Tycho, łatwo wtedy zdjęcie automatycznie opisać i ustalić co jest co. Muszę się przezbroić w jakiś lepszy program do plate solve i ponowię próby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to wiesz co, może wstaw to zdjęcie (o ile robiłęś fotę a nie tylko prowadziłej same obserwacje). To może znajdzie się osoba, która to rozszyfruje (w sensie, czy któraś z "kropek" to Pluton). Takie niby "nic", jakieś kropki, ale jak sobie uświadomić  , że to Pluton, to ryje beret. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oooo nie nie :D choćbym miał komputer rozkręcić na części, to nikt mi nie odbierze tej przyjemności. Wstawię jak znajdę, z zaznaczonym Plutonem. Najlepsze że 2 miesiące temu znalazłem go bez problemu, bo był wtedy bliziutko jednej z gwiazd, nawet miałem zdjęcia tonącego w łunie miejskiej, ale wyrzuciłem. A teraz jest tak, że w skysafari niby pusto wokół, a na zdjęciu jednak coś świeci. No i jeszcze Jowisz ponagla, który nota bene w UV wygląda jak pączek...

Pluton całkiem żwawo zasuwa, za kilka dni zbliży się ładnie do dwóch gwiazd, i wtedy dziada ustrzelę

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O Boże...  Jakie to piękne... On produkuje jakieś własne światło? No bo ir to chyba od ciał , które mają jakąś temperaturę (w sensie >0, czyli każde jakoś tam w ir świeci). Wisible to wiadomo, ale w UV? Ono ma przecież wysokie energie. Gwiazdy świecą w tym zakresie. Jowisz generuje jakieś swoje ciepło i światło? Ma jakieś wewnętrzne źródło energii czy jak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serio serio. W mojej kolorowej kamerze wygląda jak brązowy negatyw pączka - centralny pas jest ciemniejszy, a nie jaśniejszy i ogólnie jest taki spłaszczony trochę. Oczywiście promieniowanie jest słabe, czas naświetlania i wzmocnienie mam 10x większe niż w paśmie wizualnym, ale widać :) Saturn też jest widoczny w UV

Raczej odbija światło słoneczne, wątpię że coś sam tak masowo produkuje w tym paśmie. Termicznie jest na to za chłodny, a burze i jonizacja nie są na aż tak szeroką skalę. Za to radiowo jest bardzo głośny... tamtejsze burze można odebrać niewielkim radyjkiem w modulacji AM

 

Z tą policjantką to się nie dziwię. Jak stałem w mieście z teleskopem w 2018, to mnie zaczepił starszy pan i też mówił o dronie pokazując na Jowisza. Wszystko wskazuje na to, że nie jest to rzadka pomyłka :D

Edytowane przez lkosz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są, mamy teleskop Chandra i Słońce w paśmie RTG też mamy :)https://www.nasa.gov/jpl/nustar/searing-sun-seen-in-x-rays

Jeśli dobrze pamiętam, to Chandra na szeroko nie robi zdjęć przez konstrukcję, którą musiano ograniczyć bardzo dużą komę jaką mieli w tym paśmie, ale w niedużych polach są ładne obrazy.

Jowisz też jest: https://en.wikipedia.org/wiki/File:Jupiter_X-ray_Aurora_Chandra.jpg, i M1: https://en.wikipedia.org/wiki/Crab_Nebula#/media/File:Chandra-crab.jpg

Gdzieś widziałem animację właśnie w paśmie RTG rotacji pulsara w mgławicy M1, ale nie mogę tego teraz znaleźć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nom, jakby ktoś pytał po co tyle kasy wywalamy na te teleskopy, no to właśnie PO TO :)

 

Ps. muszę odszczekać tego Jowisza w kolorze pączka. Godzinę temu odkryłem że w aplikacji do obsługi kamery zamieniłem sobie kanały R i B. Co mnie zastanawia, bo NGC7662 była niebieska... Przy okazji sprawdziłem zapisane zdjęcie z poszukiwania Plutona, i co prawda jest ono zrobione lekko obok, ale jednak dobrze szukałem. Był w tej pustce, w której astrometry nie łapał mi żadnej gwiazdy. Jak tylko rozgonię chmury, to zrobię mu zdjęcie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Lili chemik napisał:

Bardzo ciemne obiekty, 10 czy kilkanaście magnitudo. Ale wiem, że nawet na naszym Forum był ktoś (niestety nie pamiętam, która to osoba), kto sfocił któryś z obiektów transneptunowych. Planetoidy z Pasa Głównego pewnie prostsze, ale z pewnością nie łatwe (a już tym bardziej ich księżyce). Może ktoś z Was ma doświadczenia w obserwowaniu/foceniu planetoid? Też bym chętnie się dowiedziała :)

 

Focenie takich słabizn to wyzwanie, ale da się zrobić.

Natomiast inną ciekawą opcją są obserwacje zakryć asteroidalnych. Tutaj obserwacje księżyców planetoid są rejestrowane, a co więcej można nawet pokusić się o próbę odkrywania księżyców planetoid. 
https://skyandtelescope.org/astronomy-news/amateur-observers-discover-asteroid-moon/
https://www.rocketstem.org/2020/05/02/ice-and-stone-special-topic-19/

Można też dzięki temu odkryć ciasny układ podwójny gwiazd - co udało mi się zarejestrować w 2018 roku
https://www.youtube.com/watch?v=uz0ndVgb6X8

 

 

Dane opracował Eric Frappa i na podstawie obserwacji mojej i dwóch obserwatorów z Europy doszedł do takich wniosków:
Anyway, a solution appears for the double star (attached): the separation would be 40.2 +/- 1.2 mas with a 100.2 +/- 1.6 deg PA for the secondary star.

 

Więcej info na stronach SOPiZu https://www.sopiz.ptma.pl/

 

  • Lubię 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włąśnie czytałam jak grzebałam w literaturze przygotowując referat. Ciekawe to jest. Bo jak jest zakrycie jakiejś  gwiazdy, nawet "drobnej", to ona przygasa, a jak jest orzy niej księzyc, to po spadku jasności jest następne, mniejsze. I że właśnie nie wizualnie, a w taki sposób (fotometrycznie?) wykrywa się księżyce. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.07.2021 o 14:43, Lili chemik napisał:

No to wiesz co, może wstaw to zdjęcie (o ile robiłęś fotę a nie tylko prowadziłej same obserwacje). To może znajdzie się osoba, która to rozszyfruje (w sensie, czy któraś z "kropek" to Pluton). Takie niby "nic", jakieś kropki, ale jak sobie uświadomić  , że to Pluton, to ryje beret. 

U mnie do listy takich obiektów - niby tylko kropka - mogę zaliczyć właśnie Plutona oraz asteroidę Apophis.

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, Lili chemik said:

Włąśnie czytałam jak grzebałam w literaturze przygotowując referat. Ciekawe to jest. Bo jak jest zakrycie jakiejś  gwiazdy, nawet "drobnej", to ona przygasa, a jak jest orzy niej księzyc, to po spadku jasności jest następne, mniejsze. I że właśnie nie wizualnie, a w taki sposób (fotometrycznie?) wykrywa się księżyce. 

 

Fotometrycznie owszem, ale oczywiście tylko rzadkich przypadkach gdy ten satelita akurat korzystnie się ustawi...

A tak na codzień..  odpowiednio masywne satelity powodują pewne regularne tańce planetoidy na orbicie, więc pewnie tą drogą można je wykryć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.