Skocz do zawartości

mistrzowstwa za 2500 tysiąca


Gość emde

Rekomendowane odpowiedzi

Kilka miesięcy temu stałem wraz kolegą przed tym samym dylematem. Po analizie wybór padł na Synte. Przeważyła mniejsza światłosiła w Syncie. Jeśli Soligor to tylko po liftingu w Astrokraku by nie rozkolimowywał się zbyt często (co zgłaszali użytkownicy). Duża światłosiła wymaga precyzyjnej kolimacji. Jeśli chodzi o Synte to najwiekszą stwierdzoną dotychczas wadą są pokrętła mikroruchów. Po kilku wypadach nadają się do wymiany. Przy okazji czy wie ktoś może gdzie takowe można zakupić? Jedyne pasujące pokrętło jakie do tej pory udało nam się znaleźć pochodzi od kuchenek gazowych :) Obrazy w Syncie oceniam za bardzo dobre, ale ponieważ nie mam porównania ta opinia jest bardzo subiektywna. Firma fotoclassic jest solidna. Wymienili nam teleskop, który dotarł do nas z rozbitym lustrem głównym i wtórnym. To była przygoda... Wciaż nie mamy szczęścia do ciemnego nieba i dlatego wciąż odwlekam podzielenie się wrażeniami z obserwacji na łamach forum. Może wkrótce się uda.

ArekP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka razy już tu opisywałem swoje wrażenia z obserwacji przez teleskop Synta Sky Watcher 200/1000 na montażu EO 5. Z recenzją teleskopu czekam do wakacji, gdy sprawdzę instrument pod naprawdę ciemnym niebem podkarpackich lasów.

 

Już teraz mogę jednak powiedzieć, że z teleskopu jestem bardzo zadowolony. Biorąc pod uwagę jego parametry myślałem, że będzie dobry przede wszystkim do obiektów głębokiego kosmosu, a tu okazało się, że planety prezentują się także bardzo ładnie. Przypominam, że udało mi się przez niego zobaczyć gwiazdki o jasności 14,4 mag. i to w mieście.

 

Ponieważ ma więcej zalet niż wad wspomnę o tych ostatnich.

Przede wszystkim zbyt delikatny i chybotliwy (ale za to lekki) statyw. Przy spokojnej pogodzie jest OK, ale już słaby wiatr zaczyna poruszać tubusem.

Po drugie, przy tej średnicy i większych powiększeniach zaczynają dokuczać wszelkiego rodzaju turbulencje, które nie przeszkadzały mi, gdy obserwowałem Talem 1.

Jeżeli chce się uzyskać bardzo dobre obrazy, to już raczej nie z balkonu.

 

Robert Bodzoń

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.