Jump to content

Zamazany obraz w soczewce teleskopu


Recommended Posts

kupilem wczoraj teleskop pulsar od opticon i chce sobie zobaczy na księżyc i księżyc to wielka jasna plama i nic nie widać  gdy zdjełem soczewke było go normalne widać gdy wrocilem do domu zdjelem kazda soczewke 

i widok kazdej soczewki z bliska byl zamazany a jak sie opddaliłem od niej to było coś widać lecz nie kazda widac dobrze z daleka nie wiem co zrobic bo z teleskopu nic narazie sie nie da zobaczyć

Link to post
Share on other sites
 • Paether changed the title to Zamazany obraz w soczewce teleskopu
Posted (edited)

nic nie ma o ostrości i to nic z ostrością nie ma wspolego gdy zdejmuje soczewke z teleskopu i nadal jest zamazany obraz i nic sie wyostrzyć nie da  T
tylko 2 x barlowa działa 

Edited by XDDXD1
Link to post
Share on other sites

zdemontuj barlowa, filtr i co tam jeszcze udało Ci się wetknąć w wyciąg, wstaw tylko Okular Huygens H 20mm wyceluj w księżyc (czy w cokolwiek w oddali - tylko nie w słońce :laughing1:) i spróbuj pokręcić pokrętłem zaznaczonym na czerwono.

tp.jpg

 • Like 2
Link to post
Share on other sites

nie ja po prostu chce wiedziec jak to naprawic bo nic oddawac ani sie w to bawic nie chce bo po co tyle roboty

 

Link to post
Share on other sites
Teraz, Mariusz Psut napisał:

https://teleskopy.pl/Lornetka-Nikon-Aculon-8x42-(A211)-teleskopy-2652.html

Oddaj to czym prędzej a za odzyskaną kasę kup to z linku powyżej. Będzie lepsze do nauki nieba.

 

Posłuchaj kolego Mariusza, to co kupiłeś to jakieś nieporozumienie jest, Opticon w filmiku reklamowym nazwał to coś refraktorem, to i pewnie żadnej instrukcji do tego nie dołączył

Link to post
Share on other sites
19 minut temu, XDDXD1 napisał:

to nic z ostrością nie ma wspolego gdy zdejmuje soczewke z teleskopu i nadal jest zamazany obraz i

To jest właśnie ustawianie ostrości. Kręcąc śrubą oddalasz i przybliżasz okular tak, że uzyskasz ostrość. Czy jak kręcisz śrubą to okular się wysuwa i/lub wsuwa? Jeśli nie pokręć przy wyciągu śrubkami - któraś z nich jest blokująca wyciąg. 

Inna sprawa, że zgadzam się z @Mariusz Psut że od tego sprzętu lepsza lornetka będzie. 

Link to post
Share on other sites
5 minut temu, XDDXD1 napisał:

caly czas jest zamazane

 

Moze za blisko masz obiekt, który obserwujesz. Zobacz na czyms oddalonym o 100...200 metrów

Link to post
Share on other sites

Spróbuj tak: ręcznie oddalaj okular od wyciągu trzymaj okular centralnie w osi optycznej oddalając go i obserwuj czy obraz się poprawia.

 

Link to post
Share on other sites

gdy oddale sie okiem od soczewki to widać wszystko dobrze gdy przybliże oko wszystko jest rozmazane i czasami widze odbicie samego siebie co nie sensu

Link to post
Share on other sites
8 minut temu, XDDXD1 napisał:

gdy oddale sie okiem od soczewki to widać wszystko dobrze gdy przybliże oko wszystko jest rozmazane i czasami widze odbicie samego siebie co nie sensu

Od jakiej soczewki? Włoż tylko okular z napisem H 20mm. Wszysko inne wyciagnij.

Link to post
Share on other sites

Nie wiem jaki tam jest dekiel z przodu, ale chyba go całkowicie zdjąłeś?

Link to post
Share on other sites

Dobra.

Taka dyskusja z nowym, który nie mam pojęcia może się ciągnąć w nieskończoność.

Zrób dwa zdjęcia.

1. Od strony gdzie widać lustro.

2. Włoż okular tak jak próbowałeś do tej pory i zrób zdjęcie od strony wyciągu.

 

Wtedy Ci powiemy czy robisz coś źle, czy jest poroblem z teleskopem....

 • Like 1
Link to post
Share on other sites

pisząc spróbuj pokręcić miałem na myśli, skręcenie go na full w jedną stronę i patrząc w okular powolne kręcenie na maxa w przeciwnym kierunku.

Jak po drodze się nie wyostrzy to nie wiem, zobacz czy optyka nie jest czymś ufajdana (ale delikatnie żebyś kolimacji sobie nie popsuł) jak nadal kicha to weź zwróć ten wynalazek/zamień go na lornetkę.

Link to post
Share on other sites

Ależ ci dzisiejsi młodzi są odporni na argumenty... Tłumaczy jeden z drugim takiemu jak łopatą, a ten i tak zrobi po swojemu.

 • Thanks 1
 • Haha 1
Link to post
Share on other sites
24 minuty temu, XDDXD1 napisał:

sprobuje go zwrocic lub spbrobowac z nowym 

 

Nie próbuj nawet z nowym... Lornetka, którą podlinkował ci Mariusz będzie znacznie lepsza od tego plastikowca i w 100% wystarczy ci na naukę nieba. Tymbardziej, że z tą lornetką będzie ci owiele łatwiej w wygodzie, a nie że zaraz coś ci się zepsuje. 

Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 59 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 21 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 131 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
    • Like
   • 247 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.