Skocz do zawartości

Zamazany obraz w soczewce teleskopu


XDDXD1

Rekomendowane odpowiedzi

kupilem wczoraj teleskop pulsar od opticon i chce sobie zobaczy na księżyc i księżyc to wielka jasna plama i nic nie widać  gdy zdjełem soczewke było go normalne widać gdy wrocilem do domu zdjelem kazda soczewke 

i widok kazdej soczewki z bliska byl zamazany a jak sie opddaliłem od niej to było coś widać lecz nie kazda widac dobrze z daleka nie wiem co zrobic bo z teleskopu nic narazie sie nie da zobaczyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Paether zmienił(a) tytuł na Zamazany obraz w soczewce teleskopu

nic nie ma o ostrości i to nic z ostrością nie ma wspolego gdy zdejmuje soczewke z teleskopu i nadal jest zamazany obraz i nic sie wyostrzyć nie da  T
tylko 2 x barlowa działa 

Edytowane przez XDDXD1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdemontuj barlowa, filtr i co tam jeszcze udało Ci się wetknąć w wyciąg, wstaw tylko Okular Huygens H 20mm wyceluj w księżyc (czy w cokolwiek w oddali - tylko nie w słońce :laughing1:) i spróbuj pokręcić pokrętłem zaznaczonym na czerwono.

tp.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Mariusz Psut napisał:

https://teleskopy.pl/Lornetka-Nikon-Aculon-8x42-(A211)-teleskopy-2652.html

Oddaj to czym prędzej a za odzyskaną kasę kup to z linku powyżej. Będzie lepsze do nauki nieba.

 

Posłuchaj kolego Mariusza, to co kupiłeś to jakieś nieporozumienie jest, Opticon w filmiku reklamowym nazwał to coś refraktorem, to i pewnie żadnej instrukcji do tego nie dołączył

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, XDDXD1 napisał:

to nic z ostrością nie ma wspolego gdy zdejmuje soczewke z teleskopu i nadal jest zamazany obraz i

To jest właśnie ustawianie ostrości. Kręcąc śrubą oddalasz i przybliżasz okular tak, że uzyskasz ostrość. Czy jak kręcisz śrubą to okular się wysuwa i/lub wsuwa? Jeśli nie pokręć przy wyciągu śrubkami - któraś z nich jest blokująca wyciąg. 

Inna sprawa, że zgadzam się z @Mariusz Psut że od tego sprzętu lepsza lornetka będzie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, XDDXD1 napisał:

gdy oddale sie okiem od soczewki to widać wszystko dobrze gdy przybliże oko wszystko jest rozmazane i czasami widze odbicie samego siebie co nie sensu

Od jakiej soczewki? Włoż tylko okular z napisem H 20mm. Wszysko inne wyciagnij.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra.

Taka dyskusja z nowym, który nie mam pojęcia może się ciągnąć w nieskończoność.

Zrób dwa zdjęcia.

1. Od strony gdzie widać lustro.

2. Włoż okular tak jak próbowałeś do tej pory i zrób zdjęcie od strony wyciągu.

 

Wtedy Ci powiemy czy robisz coś źle, czy jest poroblem z teleskopem....

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pisząc spróbuj pokręcić miałem na myśli, skręcenie go na full w jedną stronę i patrząc w okular powolne kręcenie na maxa w przeciwnym kierunku.

Jak po drodze się nie wyostrzy to nie wiem, zobacz czy optyka nie jest czymś ufajdana (ale delikatnie żebyś kolimacji sobie nie popsuł) jak nadal kicha to weź zwróć ten wynalazek/zamień go na lornetkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, XDDXD1 napisał:

sprobuje go zwrocic lub spbrobowac z nowym 

 

Nie próbuj nawet z nowym... Lornetka, którą podlinkował ci Mariusz będzie znacznie lepsza od tego plastikowca i w 100% wystarczy ci na naukę nieba. Tymbardziej, że z tą lornetką będzie ci owiele łatwiej w wygodzie, a nie że zaraz coś ci się zepsuje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.