Skocz do zawartości

Westerhout 50 - SNR w gwiazdozbiorze Orła


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Westerhout 50 to bardzo rzadko fotografowany SNR w Aquili. Została odkryta przez Garta Westerhouta w 1958 roku i sklasyfikowana jako SNR w 1969 roku. Odległość została oszacowana na 18 000 lat świetlnych, a jej wiek może wynosić 20 000 lat.
Ciekawym aspektem związanym z W50 jest to, że w jej sercu znajduje się dobrze zbadany mikrokwazarowy układ podwójny SS 433. Jest to układ podwójny składający się z niebieskiej  supergwiazdy i czarnej dziury krążących wokół siebie i będących w trakcie wydmuchiwania dżetów, które energetyzują otoczkę supernowej W50.
Jest ona trudna do sfotografowania, ponieważ znajduje się w pasie ciemnego pyłu naszej Drogi Mlecznej, w pobliżu Szczeliny Orła. Wpływa to na kolorystykę większości gwiazd. W mojej pracy jest widoczne, które gwiazdy leżą pomiędzy Układem Słonecznym a dyskiem galaktycznym Drogi Mlecznej, a które przez ten dysk przesłonięte.
Dodatkowo, Westerhout 50 znajduje się w najgęstszym skupisku tego ośrodka międzygwiazdowego.
Skorzystałem częściowo z opisu przygotowanego przez Sakib Rassol
To oczywiście wpływa również na jasność mgławicy, co przy niskiej jasności powierzchniowej nie ułatwia fotografowania. To oczywiście wydłużyło niezbędny czas rejestracji.
Prezentowane w kombinacji HaOIIILRGB.
FS 128, ATIK ONE 6.0 na ASA DDM 60.
Ha:60x1200 bin2, OIII: 40x1200 bin2, L:24x600, RGB : 12x600 na kolor. Warszawa, Razem 43 h 20 minut.
Brok- maj-lipiec 2021
 
iIkwduTTApNP_16536x0_fQUGGWVw.jpg
 
Opis:
W50ann.thumb.jpg.92b2a24eb76868944fe958fb883aa778.jpg
 
Rift.jpg.72f664652d0317de2202150305cca25b.jpg
 
 
 
Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie jeśli można. Rozumiem, że używanie bin2 daje Ci większy SNR, ale czy w przypadku takich obiektów jak pozostałości supernowych, gdzie jest duzo detalu w cieniutkich włóknach, zjdęcie jako całość nie traci zbyt bardzo. Wiadomo jest jakiś bilans zysków i strat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Jarek J. napisał:

Mam pytanie jeśli można. Rozumiem, że używanie bin2 daje Ci większy SNR, ale czy w przypadku takich obiektów jak pozostałości supernowych, gdzie jest duzo detalu w cieniutkich włóknach, zjdęcie jako całość nie traci zbyt bardzo. Wiadomo jest jakiś bilans zysków i strat.

Na bin 1 rejestracja tego obiektu wymagałaby jakiś pierdyliardów godzin ekspozycji. Wybrałem mniejsze zło. Na dowód - jedna klatka OIII  1200 sekund bin 2 poniżej.

W50-0014OIII.thumb.jpg.b5c31f5eb558137cc823616f1c80d2c3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki! Czyli teoretycznie dałoby się, tylko czas integracji rośnie ponad nasze pogodowe możliwości i taka była świadoma decyzja. Pytam, bo robię SNR bez bina (CMOSem) i rzeczywiście na pojedynczej klatce nie widać absolutnie nic, ale po 10h już tak. I się właśnie zastanawiam patrząc na wasze prace czy marnuję czas czy jednak równie dobra decyzja, ale bez 30-40 godzin materiału się nie obejdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wessel kolejny sukces z ultra ciemnym obiektem, gratuluję. 

Dodatkowo bardzo podoba mi się pomysł wstawiania mapki nieba na której zaznaczasz pozycję obiektu. Fajnie wyglądałaby mapka z wszystkimi Twoimi SNR-ami ;)

 

 

BTW: to jest nominalna ogniskowa FS128 czy jeszcze jakieś reduktory?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Behlur_Olderys napisał:

@wessel kolejny sukces z ultra ciemnym obiektem, gratuluję. 

Dodatkowo bardzo podoba mi się pomysł wstawiania mapki nieba na której zaznaczasz pozycję obiektu. Fajnie wyglądałaby mapka z wszystkimi Twoimi SNR-ami ;)

 

 

BTW: to jest nominalna ogniskowa FS128 czy jeszcze jakieś reduktory?

Mapka to raczej awykonalna sprawa. Mała składanka już jest :) no ale wymaga aktualizacjieQga0WEa62Kb_16536x0_b9muqi8S.jpg

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, wessel napisał:

Na dowód - jedna klatka OIII  1200 sekund bin 2 poniżej

 

Na początku patrząc na to zdjęcie wydawało mi się że widzę coś, ale kiedy to "coś" przesunęło się, to jednak stwierdziłem że to mój mózg sobie ze mnie żartuje :)

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.