Skocz do zawartości

Sodówka vs LED - co gorsze?


Arciaq

Rekomendowane odpowiedzi

Od wczoraj na ulicach wokół mojego domu lampy sodowe zamieniane są na ledowe jakie macie z tym doświadczenia?

Ja osobiście widziałem wczoraj, że nie walą tak po oczach jak sodowe i nie oświetlają najbliższych 100 metrów tylko ulicę i nic więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jak daleko masz te latarnie, czy świecą bezpośrednio w teleskop, czy dają łunę po prostu.

Jeśli łunę, to będziesz miał gorsze tło i więcej zabawy z obróbką. Jeśli w teleskop, to możesz mieć odblaski, jaśniejsze tło od strony oświetlonej a jak mocniej daje to światło, to w ogóle możesz nie móc palić długich klatek, bo będzie tak zaświetlone, że się do niczego nie będzie nadawać.

 

Opcją są tutaj filtry od Light Pollution, ale one mogą masakrować kolory gwiazd. Druga możliwośc to filtry wąskopasmowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jeszcze nic straconego... jeśli nowe lampy oświetlają tylko ulicę i to też nie jakoś przesadnie, to możesz mieć zysk względem przesadnie świecących lamp sodowych. Wymienią do końca, przetestujesz, i zobaczysz jaki dało to skutek :) Można sobie z tym zaświetleniem radzić np. wąskimi filtrami, odrośnikami itp. Efekty nie będą jak pod bortle 1, ale "coś" to zawsze więcej niż "nic".

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie sytuacja i tak jest słaba nie da rady więcej niż 2min/iso 800 tak więc liczę na chociaż małą poprawę.

A no i zapomniałem dodać jak obiekt nie jest wyżej niż 40 stopni nad horyzontem to nawet nie ma co się za niego brać bo gradienty są nie do usunięcia.

 

ap1.PNG

ap2.PNG

Edytowane przez Arciaq
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Arciaq napisał:

U mnie sytuacja i tak jest słaba nie da rady więcej niż 2min/iso 800 tak więc liczę na chociaż małą poprawę.

A no i zapomniałem dodać jak obiekt nie jest wyżej niż 40 stopni nad horyzontem to nawet nie ma co się za niego brać bo gradienty są nie do usunięcia.

 

ap1.PNG

ap2.PNG

 

Wypisz wymaluj moje problemy z fotkami. Od wschodu mam Kraków, od południa, lotnisko Balice. Tragedia jest... Ostatnio ponad 2h zbierałem Łabędzia i po prostu nie potrafię tego obrobić żeby to wyglądało jako tako.

Edytowane przez californiakid
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, californiakid napisał:

 

Wypisz wymaluj moje problemy z fotkami. Od zachodu mam Kraków, od południa, lotnisko Balice. Tragedia jest... Ostatnio ponad 2h zbierałem Łabędzia i po prostu nie potrafię tego obrobić żeby to wyglądało jako tako.

2h to stanowczo za mało ja zanim zacząłem się bawić musiałem nazbierać około 6h. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Arciaq napisał:

Nie chodzi o LP a bardziej o fakt, że z 2h to raczej nic się nie wyciągnie w szczególności z takiego obiektu.

Jestem początkującym ale wydaję mi się, że większa ilość materiału pomoże w walce z tłem bez "tracenia" obiektu. 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plusem latarni ledowych jest to, że przeważnie są tak skonstruowane, że jak się je poprawnie (czyli poziomo) zamontuje, to nie świecą w niebo, a oświetlają spory obszar na ziemi. Oczywiście problem jest taki, że często są montowane tak jak te stare latarnie (lekko skośnie) i wtedy świecą po wszystkim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Plusem latarni ledowych jest to, że przeważnie są tak skonstruowane, że jak się je poprawnie (czyli poziomo) zamontuje, to nie świecą w niebo, a oświetlają spory obszar na ziemi. Oczywiście problem jest taki, że często są montowane tak jak te stare latarnie (lekko skośnie) i wtedy świecą po wszystkim.

W takim razie chyba mam farta :D

 

IMG_20210722_142153.jpg

IMG_20210722_142131.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnoszę wrażenie (niepoprate pomiarami), że instalowane lampy ledowe mają zwykle większą moc, niż sodowe, czyli sytuacja się pogarsza, mimo faktycznie lepszego ich ustawienia. To co pisaliście o szerokim paśmie i braku skuteczności filtrów ALP to kolejny duży minus. Może lokalnie taka lampa będzie na plus, bo jest szansa, że nie będzie świecić po gałach ani naszej działce, ale łuny generują raczej większe, głównie też za sprawą tego, że światło niebieskie mocniej rozprasza się w atmosferze.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Istotę problemu nakreślił @MateuszW Ja też widzę że nowe LED mają większą moc niż to co było wcześniej. Z tą poprawą kierunku świecenia to zaryzykuje że jest jeszcze gorzej. Stare lampy były schowane w głebi obudowy a to co jest teraz jest w zasadzie na płasko i świeci 180 stopni dookoła. Generalnie problem to rozwiązania, wystarczyłoby zrobić jakąś osłonę sięgającą 20-30cm poniżej żarówki. Ale dopóki przeszkadza to tylko 0,000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000001 % populacji raczej włodzarze i producenci mają to w d... Już nie wspomnę co się dzieje dzięki solarom na domach. Jest darmowy prąd to duża część Inteligencji wpadła na pomysł ,że w sumie 57638 świecących żarówek LED to jednak fajnie wygląda. A no i najważniejsze ZŁODZIEJ się nie zakradnie do domostwa. Nie chcę nic mówić ale kto ma zamiar zasmakować Astro niech raczej się śpieszy. Za 20-30 lat może być problem znaleźć Bortle 5 gdziekolwiek w tym kraju.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Adam87 napisał:

Z tą poprawą kierunku świecenia to zaryzykuje że jest jeszcze gorzej. Stare lampy były schowane w głebi obudowy a to co jest teraz jest w zasadzie na płasko i świeci 180 stopni dookoła.

Może pozornie się tak wydaje, ale te płaskie ledy mają na prawdę znacznie lepiej ukierunkowane światło. W sodówce mimo schowania żarówki w głębi, ten wystający klosz sprawia, że światło częściowo leci nawet powyżej płaszczyzn lampy, a w poziomie leci go jeszcze więcej. W ledzie nic nie wydostaje się ponad poziom, a na boki leci znacznie mniej. Ledy są różne, ale duża część jaką spotykam ma zauważalnie ukierunkowaną wiązkę - widać to przy mgle - w tej z pozoru zwykłej szybie są jakieś kształty, które kierunkują światło w wiązkę o ustalonym rozmiarze. Perfekcję w tym widać na przejściach dla pieszych - wiązka z lampy ma prostokątny kształt o rozmiarze pasów i praktycznie nie świeci poza tym obszarem. Gdyby wszystkie lampy miały kształt wiązki dokładnie dopasowany do drogi (i mniejszą intensywność), to moglibyśmy wiele zyskać na LP (i stratach prądu...). Na pewno ledy znacznie przybliżają się do optymalnego kierunkowania światła, ale co z tego jak są za jasne i szerokopasmowe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Arciaq napisał:

W takim razie chyba mam farta :D

Masz :)

U mnie ulicę dalej zamontowali ledy, więc teraz jedna z latarni świeci mi po oknach na piętrze. Gdybym chciał, to spokojnie mógłbym w jednym pokoju czytać książkę w nocy przy zgaszonym świetle :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Masz :)

U mnie ulicę dalej zamontowali ledy, więc teraz jedna z latarni świeci mi po oknach na piętrze. Gdybym chciał, to spokojnie mógłbym w jednym pokoju czytać książkę w nocy przy zgaszonym świetle :D

 

To trzeba się cieszyć ! Światło masz za darmo, a jak ci przeszkadza zawsze możesz zamurować okno i poprawić szczelność domu. Jak na to nie spojrzeć wygrywasz :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.