Jump to content

Kolimacja MTO 11CA


Recommended Posts

Kupiłem obiektyw MTO 11CA. Pierwsze zdjęcia pokazały wyraźny astygmatyzm - odkręciłem tylną część i lustro było trochę krzywo ustawione. Udało się je wyprostować, obracając tym pierścieniem, który je podtrzymuje i jakość znacznie się poprawiła. Niestety nadal nie mogę uzyskać dobrej ostrości - raczej nie jest to kwestia niewłaściwego ustawienia ostrości pierścieniem. Zrobiłem kilkadziesiąt zdjęć, przestawiając ostrość i wygląda to cały czas tak samo. Porównałem go z Tamronem 100-400 z telekonwerterem 2x - rozdzielczość MTO powinna być znacznie lepsza, a tu się okazuje, że jest nawet gorzej.

Czy jest jakiś dobry serwis, gdzie można go sprawdzić i skolimować/naprawić?
 

Pierwsze zdjęcie z MTO, drugie z Tamrona.

Clipboard01.thumb.jpg.abfd1e53243d3a4407a77e29dae6ab95.jpg   Clipboard02.thumb.jpg.e7d2b07d0b9908c90d3400ea29458da0.jpg

Link to comment
Share on other sites

Śp. Janusz Płeszka, który MTO -11Ca znał doskonale i wielokrotnie serwisował wprost zalecił wywalenie sprężystego pierścienia spod LG jako częstej przyczyny jego przenoszenia i zastąpienie go podkładką choćby z tektury.  I w takiej formie dokręcasz stosunkowo delikatnie samym pierścieniem dociskowym.

 

 

Inna sprawa, że te obiektywy mają malutką głębię ostrości i trudno obraz wyostrzyć a ostrością pobić refraktor..... Do tego jak stare to i historię często mają swoją....  Wiadomo czy kto korektora nie rozbierał?  Czy jest złożony poprawnie?.... 

 

Jeśli korektor jest złożony poprawnie.... LG i mennisk spoczywają na swoich miejscach bez przenoszenia i są dokręcone z umiarem  - to nie ma tam pola na jakąś kolimację szczególną. Zostaje jeszcze tylko kwestia płynności pracy pierścienia ostrości..  Jeśli ten działa płynnie to w zasadzie nic więcej zrobić nie można... 

Edited by krzychb
 • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Warto jeszcze poluzować pierścień dociskowy samego menisku w jego oprawie, tzn. najpierw go odkręcić i ponownie dokręcić ale lekko i z wyczuciem. To też wpływa na jakość obrazu, bo fabrycznie tam wszystko jest dokręcone zbyt silnie. Kolimację sprawdzać na gwieździe przy dużym powiększeniu - 200 x.

Edited by lemarc
 • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)

Ten sprężysty pierścień wydaje się dość luźny, można go odgiąć do tyłu o jakiś 1 mm. Menisk ma lekki luz, rusza się o ułamek milimetra na boki. Próbowałem dostać się do pierścienia, ale w tym celu trzeba by było wykręcić pierścień, który go blokuje. Jest tak mocno dokręcony,  że powyginały się śrubokręty włożone w znajdujące się w nim otworki, a on ani drgnie.

 

Pierścień ostrości działa płynnie, z niezbyt dużym oporem.

Edited by łukaszw
Link to comment
Share on other sites

Pierścień dociskowy jest zablokowany małą śrubką robaczkową, która znajduje się na zewnętrznej stronie obudowy. Jak ją poluzujesz, to pierścień wykręci się bez problemu.

 • Like 1
 • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
4 godziny temu, lemarc napisał:

Kolimację sprawdzać na gwieździe przy dużym powiększeniu - 200 x.

Mam tylko obiektyw i aparat, bez okularu do obserwacji (sprzęt ma służyć wyłącznie do zdjęć). Czy da się sprawdzić kolimację na zdjęciu gwiazdy lub nagraniu wideo? Obraz na zdjęciu może być trochę zniekształcony przez atmosferę, nie wiem jak to odróżnić od wadliwej kolimacji.

 

2 godziny temu, kiniu-13 napisał:

Pierścień dociskowy jest zablokowany małą śrubką robaczkową, która znajduje się na zewnętrznej stronie obudowy. Jak ją poluzujesz, to pierścień wykręci się bez problemu.

Rzeczywiście, jest tak mała, że jej nie zauważyłem. Włożyłem krążek z tektury, wieczorem przetestuję.

Edited by łukaszw
Link to comment
Share on other sites

Ja dodam tylko jeszcze żeby uważać z czyszczeniem.... Miałem kiedyś piękny egzemplarz MTO i chciałem jakieś plamki z korektora zetrzeć szmatką... Z wyczuciem to robiłem a i tak porysowałem.... Te warstwy jakieś delikatne są i trzeba bardzo delikatnie podchodzić do ich czyszczenia... 

Link to comment
Share on other sites

Jakość optyki NIE oceniaj po zdjęciach Ksieżyca, ale na podstawie obrazów pozaogniskowych gwiazd.

W MTO masz możliwość tylko przesuwania meniusku i zwierciadła głównego w płaszczyznach prostopadłych do osi optycznej.

Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)

Zrobiłem test na gwieździe. Gwiazda ma kształt zbliżony do krzyża - przy niewielkim rozogniskowaniu wydłużają się ramiona poziome lub pionowe (w zależności od tego, w którą stronę obraca się pierścieniem ostrości), następnie przechodzi w mniej więcej owalny kształt. Coś tu chyba jest nie tak.

 

IMG_2302.jpg.71c53d48d3458e56c0ca4b60cf7bad02.jpg   IMG_2305.jpg.8c2daf61ed33da0999ed1b86a014e77c.jpg   IMG_2306.jpg.d3dfb313eb128c8aa0602511b31eeb33.jpg   IMG_2313.JPG.57682979e5bcf8172ad15987f9eae82b.JPG   IMG_2314.JPG.1bdc068e95176ba02354ba628a49598d.JPG

Edited by łukaszw
Link to comment
Share on other sites

Hm...
W jakich warunkach termicznych robiłeś ten test ? Obecnie w kraju występują dość wysokie temperatury powietrza, tak więc seeing zapewne nie był dobry (stabilny). MTO najlepiej ostrzy gdy jest ustawiony na zaznaczonym punkcie na jego obudowie, jako nieskończoność. Odchyłki od tej odległości dają gorsze rezultaty. Może być też zbyt mocno dokręcony menisk, lub korektor. Testy na gwiazdach powinno się przeprowadzać w dobrych, stabilnych warunkach atmosfery. Ja do wycentrowania lustra głównego w MTO, zastosowałem 3 małe śruby robaczkowe ( z tworzywa sztucznego), zamocowane w wywierconych i nagwintowanych otworach w obudowie, i rozmieszczonych na obwodzie co 120*. Oczywiście wcześniej wyjąłem lustro. Testy robiłem jak atmosfera była stabilna. Po tym zabiegu, obraz rozogniskowanych krążków gwiazdy, były idealnie symetryczne. Nie spodziewaj się jednak uzyskania takiej ostrości jak z MAK'a, bo to optyka z innej bajki. 

Edited by kiniu-13
Link to comment
Share on other sites

Dzisiaj jakieś 2 godziny temu - obraz trochę drgał, ale jednak kształt krzyża był wyraźnie widoczny i powtarzalny na kolejnych zdjęciach. Obraz gwiazdy powinien tak wyglądać? Co prawda gwiazd nie zamierzam nim obserwować - ma służyć do fotografii obiektów naziemnych, ale w tym przypadku też nie mogę uzyskać zadowalającej ostrości. Skoro obraz punktu rozjeżdża się na kilkanaście pikseli, to trudno oczekiwać akceptowalnej jakości niezależnie od obserwowanego obiektu.

Nieskończoność wypada ok. 1 cm za oznaczeniem nieskończoności na obiektywie.

 

23 minuty temu, kiniu-13 napisał:

Nie spodziewaj się jednak uzyskania takiej ostrości jak z MAK'a, bo to optyka z innej bajki. 

Miałem Rubinara 500/5,6 - podobna konstrukcja, a jak się trafiło z ostrością, to nie można było narzekać - było porównywalnie z Tamronem 100-400, który jest całkiem ostry. Z teleskopami Mak jest taki problem, że te mniejsze mocno winietują i obecnie są praktycznie niedostępne. Gdyby nie to, to nawet nie myślałbym o takich zabytkach.

Link to comment
Share on other sites

Na pewno jest to kwestia deformacji lustra. Wymieniłem metalowy pierścień na krążek z tektury, potem na jeszcze inny tekturowy krążek i astygmatyzm cały czas jest, chociaż w różnym nasileniu. Luzowanie docisku lustra też niewiele daje. Nie wiem, co jeszcze można by było zrobić.

Link to comment
Share on other sites

Kiedy miałem ten obiektyw zrobiłem wszystkie poluzowania na optyce, a dodatkowo założyłem na stałe filtr UV jaki był w komplecie. On też wyraźnie poprawił jakość obrazu, a dodatkowo można było pod nim wkładać folię ND5 do obserwacji Słońca. Jeśli masz takowy to go zakręć na czołówkę.

Edited by lemarc
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)

Już nie mam MTO. Chyba jednak lepiej byłoby kupić jakiś mały teleskop, np. Mak 90 pomimo dużego winietowania, ale obecnie jest właściwie niedostępny.

Edited by łukaszw
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 44 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 70 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 132 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.