Skocz do zawartości

Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm


bartoszw

Rekomendowane odpowiedzi

Świetnie wyszło. Próbowałeś może stackować krótsze grupy klatek (żeby sprawdzić wpływ obrotu ISS w ramach grupy na wynikową ostrość)?

 

25 minut temu, Astrobonq napisał:

nie widziałem dotąd tak szczegółowego zdjęcia ISS z Ziemi

 

Ja widziałem (z C14), no ale nie taką animację! Prawie jak obracanie sobie modelu 3D.

Edytowane przez WielkiAtraktor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się zwykle nie podniecam obserwacjami sztucznych obiektów (chyba, że pozaziemskiego pochodzenia ;)) ale ten filmik jest obiektywnie i subiektywnie zajebisty, nie tylko jako dowód wielkiej technicznej biegłości..

 

Szacun, Panie @bartoszw,szacun...

Edytowane przez Agent Smith
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko seeing Cię ogranicza :) Genialne!

5 godzin temu, bartoszw napisał:

Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.

Napiszesz coś więcej o dokładności tego śledzenia? Jak dokładnie ono pracuje i jakie problemy napotkałeś? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale dałeś CZADU Chłopie! Akurat SUPER dzieło w moich klimatach satelitarnych. Oglądając Twoją pracę przeżyłem dejavu. Jakiś czas temu, kiedy jeszcze latały wahadłowce, widziałem w necie podobny filmik z ISS w roli głównej, z dodatkowym bonusem w postaci dokującego do stacji wahadłowca (nie wiem czy da się to jeszcze odszukać). Jakiś facet, chyba z Niemiec, chwalił się swoim wypasionym sprzętem. Oglądałem ten setup z wywalonym na brodę ozorem i na tyle mogłem sobie tylko pozwolić. Twoja ISS jest o niebo lepsza, ale też nie stosowałeś byle czego (bo byle czym takich filmików, rzecz jasna, zrobić się nie da) - sam montażyk za ponad 20 tysi PLNów (tylko pozazdrościć), co tu dużo dywagować: musi robić swoje. Noo cóż,  znowu "z wywalonym na brodę ozorem" i śliniąc się zapamiętale będę oglądał filmy, ale już z krajowego podwórka. ;):):D

 

Pozdrawiam: Jurek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, juram napisał:

... Spróbuj uchwycić moduł "Nauka".

 To dobry pomysł, ale czasu już niewiele zostało, żeby uchwycić, bo dokowanie do ISS zaplanowane jest na 29 lipca o godz. 15:25:18CEST (mogą być jeszcze zmiany w terminach, bo NAUKA ma trochę problemów na orbicie po starcie 21 lipca). Mapki przelotów NAUKI z efemerydami można wygenerować na Heavens-Above (jest już nowy link), ewentualnie można zrobić symulację w Stellarium korzystając z wtyczki satelity. Widziałem przelot modułu NAUKA, zupełnie przez przypadek - obiekt bardzo jasny. Zastanawiałem się nawet co to za satelita bo na stacje był trochę za słaby, a dużo jaśniejszy od wszystkich, pozostałych satelitów, a wiem o czym piszę (vide moje tematy).

 

TUTAJ znajdziesz aktualizowane TLEs dla modułu NAUKA,

TUTAJ razem z TLEs SL-25 R/B (aktualnie dwie ostatnie pozycje na liście)

TUTAJ możesz podglądać jak się będą zmieniać terminy

 

Oby pogoda dopisała. Jestem bardzo ciekaw co by z tego wynikło (jeśli się podejmiesz). Powodzenia!

 

Pozdrawiam: Jurek

Edytowane przez suchyy
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak to? Ruch Ziemi w kosmosie, fotografowany z ziemi na Ziemi już jest (praca niesamowita, jak ta przelatująca ISS): LINK1  LINK2

 

Kwestia punktu odniesienia, jak to stwierdził Einstein. ;)

 

Pozdrawiam: Jurek

 

PS Sorry za offtopa, ale dobrychemik mnie sprowokował. :D

Edytowane przez suchyy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest moc :)

 

@bartoszw RST-135 jest kompatybilny z ASCOMem, nie? Próbowałeś używać do śledzenia satelitów jakiegoś zewnętrznego oprogramowania, jak np. SkyTrack? Działa to całkiem sprawnie, ale ja nie mogę za bardzo poszaleć, z powodu ograniczeń firmware'u Sky-Watchera. Poważnie się zastanawiałem nad takim montażem, właśnie żeby móc łapać satelity - tylko, kurde, ta cena... Chyba prędzej zmodyfikuję jakoś to co mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, juram napisał:

Bartosz, gratulacje za szokująco doskonały film z przelotu i zdjęcie ISS. Spróbuj uchwycić moduł "Nauka".

Miałem taki plan, ale orbita na heavens-above była bardzo niedokładna. Przelot miał miejsce dobre kilka minut przed obliczonym czasem. Jest to zresztą typowe dla świeżo wystrzelonych obiektów albo takich, które wykonują dużo manewrów na orbicie. Tak więc z moim sprzętem jest to raczej nie do zrobienia, potrzeba by montażu, który potrafi w czasie rzeczywistym autonomicznie podążać za ruchomym punktem.

 

 

2 godziny temu, Krzysztof z Bagien napisał:

RST-135 jest kompatybilny z ASCOMem, nie? Próbowałeś używać do śledzenia satelitów jakiegoś zewnętrznego oprogramowania, jak np. SkyTrack?

Próbowałem, ale w RST-135 znajduje się bug, który nie pozwala na ustawienie osobnych prędkości śledzenia w obydwu osiach. Przykładowo, jeśli zadamy w rektascencji prędkość 200x, a potem w deklinacji 250x, to rektascencja również zaczyna się obracać z tą samą prędkością. To uniemożliwia płynne śledzenie satelitów. Zgłaszałem to już inżynierom z Rainbowa i w najnowszej aktualizacji wyszczególnili "poprawki w sterowniku ASCOMa", ale błąd istnieje nadal. Na szczęście sprzętowe śledzenie jest na tyle dobre, że nie trzeba wspomagać się zewnętrznym softem.

Wiem, że w przypadku montaży Sky-Watchera niektórzy ludzie podpinają się bezpośrednio do silników krokowych i całkowicie omijają jakiekolwiek interfejsy do sterowania montażem, ale to jest bardzo niszowa ścieżka i trudno znaleźć jakiekolwiek informacje w necie. Wydaje się, że każdy obserwator ma swój własny sposób na śledzenie satelitów.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, bartoszw napisał:

Wiem, że w przypadku montaży Sky-Watchera niektórzy ludzie podpinają się bezpośrednio do silników krokowych i całkowicie omijają jakiekolwiek interfejsy do sterowania montażem

No taki jest plan, już mam nawet pomysł jak to ogarnąć, ale to za jakiś czas, bo nie mam teraz kasy ani czasu :) Można jeszcze spróbować zmodyfikować firmware, ale na tym się kompletnie nie znam.

Z tego co wiem, to SW ma w przyszłym roku dla nowszych montaży paralaktycznych wypuścić aktualizację firmware'u (a dla azymutalnych chyba już nawet powinno to być dostępne), która doda możliwość śledzenia satelitów za pośrednictwem aplikacji SynScan - ale jeśli dobrze zrozumiałem, to mój AZ-EQ5 się nie załapie, bo jest za mało nowy; choć wg mnie procesor i całą resztę ma wystarczająco mocną, żeby sobie z tym poradzić. Ma też być jakaś możliwość ulepszenia starszych montaży - w sensie można będzie kupić nową płytkę z mocniejszą elektroniką.

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.