Skocz do zawartości

Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm


bartoszw

Rekomendowane odpowiedzi

Znalazłem moje deja vu, o którym wspominałem wyżej z 2011r. teraz porządnie zmontowane i umieszczone na YT (jednak to był Thierry Lagault i Emmanuel Rietsch, którzy zmodyfikowali montaż dla satelitów do śledzenia: 2°/sek.):

 

filmowanie-ISS.jpg.4bab362f44183f61b5a07f9e28f90bdf.jpg

 

Film jest: TUTAJ, warto zobaczyć!

 

Dobrze, że już można oglądać takie materiały z naszego podwórka! Szkoda tylko, że tak małe zainteresowanie budzą obserwacje satelitów, już przecież wielu amatorów posiada u nas wypasiony sprzęt. Nawet, chyba wiem skąd się bierze takie podejście do zagadnienia? Ano satelity to przecież BEE, normalnie: faux pas, niestosowne, nie wypada i wstyd o tym pisać, bo przecież przeszkadzają w "paleniu DS-ów" (takie wzajemne adorowanie się "palaczy", zwłaszcza, że ostatnio dostali nowe karty w rozdaniu w postaci Starlinków, które dolały świeżej oliwy do ognia ;) )!  Ehhh Panowie może najwyższa pora zejść z piedestału i zweryfikować swoje zapatrywania, bo bardzo jesteśmy zapóźnieni i mocno odstajemy od tego co robią w tej materii zagramanicą.

 

Pozdrawiam: Jurek

PS Ja robię co mogę w tej sprawie. ;) Ale foto-statywem i aparacikiem dedykowanym dla modowych vlogerek :D wiele nie zdziałam (jak mawiają: "z g..na bicza nie ukręci", a na lepszy sprzęt mnie nie stać)!

 

 

 

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 4
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, suchyy napisał:

wypasiony sprzęt.

 

Czy ja wiem. Trzeba mieć mocną planetarną tubę i szybki montaż. Zaletą planetarnego astrofoto jest to, że prowadzenie nie musi być jakieś super, bo i tak nagrywane są filmiki 30FPS czy też szybsze.

Wyobrażam sobie, że popularne wśród ludzi dysponujących sprzętem planetarnym montażem nie mają tego 2st/s - ale może się mylę. Jednak dla konstruktorów większości montaży chyba bardziej się liczy dokładność a nie szybkość. Sunięcie kilkunastu kilogramów z taką prędkością kątową to też inne wyzwanie dla mechaniki.

 

Po drugie: można nagrać super filmik ISS.... I co więcej? Jednego z tysięcy Starlinków? Wyobrażam sobie, że celów jest sporo, ale to inna działka: znajomość nieba to nie znajomość satelit. Trzeba by zgłębić temat, żeby wiedzieć, jakie satelity mogą "fajnie" wyglądać. Dodatkowo: ISS jest jasna, a reszta?

 

Nie chcę przesądzać, że się fajne foto satelitarne nie rozwinie w Polsce, bo przecież przyszłości nie odgadnę, ale widzę kilka przeszkód, które wymieniłem powyżej, i dla mnie one są przekonujące, że nawet gdybym miał dość hajsu i czasu, to i tak pewnie zajął bym się inną działką astrofotografii, niż satelitami.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Behlur_Olderys Ten montaż może prowadzić do 7,5°/s. Ma duży błąd okresowy, ale bez problemu wypłaszcza się go guidingiem i prowadzi jak inne. Można na nim zawiesić deklarowane 12 kg bez przeciwwagi i palić klatkę jak długo się chce. Wrzucasz montaż w kieszeń spodni i idziesz na sesję. Albo wraz z teleskopem pakujesz w podręczny bagaż i nie boisz się, że obsługa lotniska rzuca walizkami. Płacisz 20k za mobilność i kilka fajnych funkcjonalności. Jeśli tego nie potrzebujesz, płacisz mniej. 

 

24 minuty temu, Behlur_Olderys napisał:

można nagrać super filmik ISS.... I co więcej

Akurat w autora przypadku wiele przy projektach robi pomysłowość. Realizuje takie, jakich tu nikt nie robi- 24h obrotu nieba, DM z dwóch teleskopów "na zeza", ogromne mozaiki. ISS też można sfocić 300 razy, podobnie jak Księżyc, Słońce z Lunta czy wyładowania atmosferyczne. I za każdym razem będzie to inny materiał.

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... a w kontekście obserwacji satelitów nie trzeba zniechęcać, tylko np. warto zobaczyć strony np.  Tierrego Legaulta i Ralfa Vandebergha i próbować doszlusować do mistrzów.

 

R. Vandebergh na początku 21 wieku korzystał z takiego sprzętu:

 

ralf_setup_01.jpg.9210dcda7633ec9e627254251e372b2b.jpg

źródło

 

... a prowadził ręcznie Newtonka za satelitami przy pomocy szukacza, o tak:

 

493683387_Ralf_Vandebergh.jpg.5368ff0798fb05dbaa57e71886a4cfb5.jpg

źródło

 

... uzyskując spektakularne efekty: vide jego strona on-line

 

Więc, "palacze" nie zniechęcajcie chłopaków do zabawy satelitami. ;):):D

 

Pozdrawiam: Jurek

 

Koniec offtopa.

 

 

 

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się jest na tym forum grubo ponad kilkanaście lat to to co zadziwia i zachwyca to jest obserwowanie jak przełamywane są kolejne bariery.

Pamiętam jaką dyskusję wywołało zdjęcie ISS podobnej skali, które ładnych kilka lat temu wkleił na forum jesion.

Tam, prowadzenie było zmodyfikowanym atm'owo montażem. Nikt o tym nie mówił wówczas w Polsce.    

Dyskusja była wręcz relgijna ... że tak się zdjęć nie robi bo takim montażem to każdy potrafi :-)

Dzisiaj dyskusji nie ma wcale, i dobrze bo zdjecie przepiękne.

 

Sam mam SCT 9.25 i sie zastanawiam czy bym się nie bał patrzeć z jaką szybkością zasuwa moj teleskop po niebie żeby zrobić taki filmik.

 

Gratulacje.

Edytowane przez pki1234
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niesamowite jest to jak ISS wyłania się z mroku, obraca się i z powrotem w mroku się pogrąża. To jest piękne ale i jakieś mroczne, przywodzi mi na myśl scenę z "Szczęk" Spielberga kiedy szeryf Brody grany przez Roya Szeidera, już na łodzi razem z szalonym kapitanem Quintem i oceanologiem Hooperem pierwszy raz widzi rekina jak ten wyłania się koło burty, pokazuje straszne zębiska i ginie w toni z powrotem (szeryf też wtedy zaliczył opad szczęki jak my patrząc na filmik Bartosza). Na szczęście ISS to nie rekin ludojad i na pewno niczego nam nie odgryzie.       

Edytowane przez anatol
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Zasługa montażu i jego prowadzenia za obiektem, troszkę ten wynalazek kosztuje w porównaniu do standardowych montaży do 10kpln, sporo lat trzeba było czekać aż wkońcu pojawi się montaż do śledzenia satelitarnego i ktoś zdecyduje się go zakupić. Efekty właśnie mamy widoczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.08.2021 o 10:25, arctur34wp napisał:

Zasługa montażu i jego prowadzenia za obiektem, troszkę ten wynalazek kosztuje w porównaniu do standardowych montaży do 10kpln, sporo lat trzeba było czekać aż wkońcu pojawi się montaż do śledzenia satelitarnego i ktoś zdecyduje się go zakupić. Efekty właśnie mamy widoczne.

to dlaczego nie ma pierdyliarda prac tego typu od reszty właścicieli tego montażu ? 

nie rozumiem tego umniejszania autorowi ze względu na sprzęt. 

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 25.07.2021 o 15:08, bartoszw napisał:

Po przycięciu do 1920x1280 kamerka ASI183MM pracuje z prędkością około 65 fps, więc ASI174MM (170 fps) wciąż wygrywa.

Hej Bartosz,

 

Możesz polecić jakiś soft do trackowania ISS, w jaki sposób nie straciłeś jej z kadru zakładam ze znałeś trajektorie i wszystko ustawione było wcześniej chyba ze masz tak dokładna rękę w celowaniu :laughing: ? będę wdzięczny o polecenie materiałów, tez chciałbym spróbować 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, piotrando1 napisał:

Hej Bartosz,

 

Możesz polecić jakiś soft do trackowania ISS, w jaki sposób nie straciłeś jej z kadru zakładam ze znałeś trajektorie i wszystko ustawione było wcześniej chyba ze masz tak dokładna rękę w celowaniu :laughing: ? będę wdzięczny o polecenie materiałów, tez chciałbym spróbować 

Bartek używa montażu który sprzętowo wspiera śledzenie satelit

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, piotrando1 napisał:

Hej Bartosz,

 

Możesz polecić jakiś soft do trackowania ISS, w jaki sposób nie straciłeś jej z kadru zakładam ze znałeś trajektorie i wszystko ustawione było wcześniej chyba ze masz tak dokładna rękę w celowaniu :laughing: ? będę wdzięczny o polecenie materiałów, tez chciałbym spróbować 

Tak jak napisał @orlen , śledzenie stacji odbywa się u mnie sprzętowo, ja jedynie wbijam do montażu dane satelity i ewentualnie na żywo drobne poprawki podczas przelotu za pomocą pilota.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, orlen napisał:

Bartek używa montażu który sprzętowo wspiera śledzenie satelit

 

Noo, nie można tego wyplenić z astropolis (wiele osób tak pisze, nie tylko na tym forum)! Zaznaczam, że nie jestem inkwizytorem języka polskiego, ale taka forma pisania w tym przypadku działa na mnie jak przysłowiowa, czerwona płachta na byka! Piszemy: satelitów (nie: satelit). Wyraz ten w znaczeniu: sztuczny satelita Ziemi jest rodzaju męskiego, rzeczowego:

 

Cytat

Są wyrazy, których odmiana w języku polskim sprawia piszącym posty ogromne trudności. Należy do niech rzeczownik SATELITA (w znaczeniu sztuczny satelita Ziemi). Podaję zatem dla przypomnienia. SATELITA to rzeczownik rodzaju męskiego, który odmienia się przez przypadki (deklinacja) i liczby. W liczbie pojedynczej odmienia się wg IV deklinacji żeńskiej, a w liczbie mnogiej odmienia się wg I deklinacji męskiej. Odmiana przez przypadki i liczby przedstawia się następująco:

Liczba pojedyncza:
Mianownik (kto?, co?) TEN SATELITA
Dopełniacz (kogo?, czego?) TEGO SATELITY
Celownik (komu?, czemu?) TEMU SATELICIE
Biernik (kogo?, co?) TEGO SATELITĘ
Narzędnik (z kim?, z czym?) (Z) TYM SATELITĄ
Miejscownik (o kim?, o czym?) O TYM SATELICIE
Wołacz (o ... !) O SATELITO

Liczba mnoga:
Mianownik (kto?, co?) TE SATELITY
Dopełniacz (kogo?, czego?) TYCH SATELITÓW
Celownik (komu?, czemu?) TYM SATELITOM
Biernik (kogo?, co?) TE SATELITY
Narzędnik (z kim?, z czym?) (Z) TYMI SATELITAMI
Miejscownik (o kim?, o czym?) O TYCH SATELITACH
Wołacz (o ... !) O SATELITY

Musimy jednak pamiętać, że w przypadku połączenia rzeczownika SATELITA/SATELITY z liczebnikami pojawiają się następujące zmiany, tak jak w podanych przykładach:
Z mojego balkonu na niebie widzę/dostrzegam 4 SATELITY, ale widzę/dostrzegam 5 SATELITÓW.
Ktoś widzi 4 SATELITY, ale widzi 5 SATELITÓW.

źródło

 

 

10 godzin temu, piotrando1 napisał:

Hej Bartosz,

 

Możesz polecić jakiś soft do trackowania ISS, w jaki sposób nie straciłeś jej z kadru zakładam ze znałeś trajektorie i wszystko ustawione było wcześniej chyba ze masz tak dokładna rękę w celowaniu :laughing: ? będę wdzięczny o polecenie materiałów, tez chciałbym spróbować 

 

Zobacz głowicę montażu, jakiej używał Bartek, czyli: Rainbow RST-135.

 

W dniu 16.08.2021 o 20:11, orlen napisał:

to dlaczego nie ma pierdyliarda prac tego typu od reszty właścicieli tego montażu ? 

nie rozumiem tego umniejszania autorowi ze względu na sprzęt. 

 Myślę, że nikt nie umniejsza autorowi jego zasług, niemniej ciekaw jestem ile osób posiada na astropolis Rainbow RST-135, lub coś adekwatnego? :original: Ja mogę sobie tylko pomarzyć o takim montażu. :( Nie ma pierdyliarda prac tego typu, bo Bartosz nie boi się "strzelać" również do satelitów w odróżnieniu od pozostałych "palaczy DS-ów" (pewnie posiadających nawet takie wypasione montaże jak Bartka), dla których satelity są wyłącznie utrapieniem i przeszkodą w paleniu DS-ów,  czyli traktowane jako obiekty klasy: BEEEE i niewarte "funta kłaków" żeby się nimi zainteresować. ;) Taka jest prawda i nie ma co się oszukiwać i obruszać z powodu mojego wpisu (@orlen pisałem już o tym wyżej, ale widocznie nie przeczytałeś).

 

Pozdrawiam: Jurek.

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, suchyy napisał:

niemniej ciekaw jestem ile osób posiada na astropolis Rainbow RST-135

 

4 osoby, piąty egzemplarz w drodze. O konkurencyjnych montażach, np. Hobym Crux nic nie wiadomo i pewnie nie ma w Polsce ani jednego. Są jeszcze inni producenci, ale to już bardzo rzadkie zabawki. Możliwe, że nie wspierają śledzenia satelitów.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, piotrando1 napisał:

Hej Bartosz,

 

Możesz polecić jakiś soft do trackowania ISS, w jaki sposób nie straciłeś jej z kadru zakładam ze znałeś trajektorie i wszystko ustawione było wcześniej chyba ze masz tak dokładna rękę w celowaniu :laughing: ? będę wdzięczny o polecenie materiałów, tez chciałbym spróbować 

Nie ma za dużo sensownych programów do tego celu, w tej chwili bodajże tylko SkyTrack, o którym już tu chyba zresztą wspominałem, jest aktywnie rozwijany. Poza tym nie kojarzę niczego innego. Oczywiście najprościej po prostu celować z ręki :)

Teoretycznie można wykorzystać każdy montaż kompatybilny z ASCOMem, w praktyce nie jest niestety tak różowo, bo albo procesor za słaby, albo firmware nie pozwala... Na pewno przynajmniej niektóre montaże Meade (np. LX200) mają też możliwość śledzenia satelitów na podstawie pliku TLE, ale podobno jest to dość biedackie. Nowsze montaże SW mają w przyszłym roku dostać taką funkcję.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 miesiące temu...
  • 2 miesiące temu...
  • 5 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.