Skocz do zawartości

Guiding przy krótkich czasach


Rekomendowane odpowiedzi

1 minutę temu, Adam87 napisał:

OAG odpada, chce aby było możliwie tanio i prosto

OAG to przecież i tanio i prosto :)

Dobra luneta to koszt 300-400zł + trzeba ją odpowiednio ustawić.

OAG wpinasz, ustawiasz ostrość i działa. Koszt dobrego OAG-a to też kilkaset zł.

Ja używałem przez jakiś czas i byłem zadowolony, ale zrezygnowałem ze względu na fakt, że focę canonem i ciężko było mi wygospodarować miejsce na oag w torze optycznym tak, żeby nie zahaczał o lustrzankę. Do tej pory oag lezy gdzieś w szufladzie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rekomendacje na które ja trafiałem mówiły ze skala guider + kamerka guide nie powinna przekraczać 3krotnosci skali zestawu głównego. 

czyli jeśli masz przy tym Newtonie przykładowo skale 1"/px to lepiej guiding utrzymać w skali poniżej 3"/px

Edytowane przez orlen
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, Adam87 napisał:

OAG odpada, chce aby było możliwie tanio i prosto. Plus nie wiem czy na końcu będzie kamera czy jednak lustrzanka.

Czy można odpalić 2 guidingi na jednym kompie ?

kamera czy lustrzanka to nie ma roznicy. OAG to najlepsze i najtansze rozwiazanie. poza tym djaace najlepsze efekty i najmniej frustracji.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Tayson napisał:

kamera czy lustrzanka to nie ma roznicy

Ja mam między bagnetem lustrzanki a kołnierzem korektora 16mm. Niespecjalnie chce mi się wierzyć, że w taką szczelinę da się jeszcze wcisnąć OAG. Zapytałem jednak wujka google i się okazało, że mając tysia w kieszeni da się ogarnąć ;) Co nie zmienia faktu, że w przypadku normalnej kamery jest to świetne rozwiązanie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Patryk Sokol napisał:

Po co Wam milimetry w tor optyczny dodawać lustrzance? 

https://www.astroshop.pl/off-axis-guider/ts-optics-off-axis-guider-kompatybilny-z-canon-eos/p,16870

 

Koledze się sprawdza. 

 

Wybaczcie off i pewnie głupie pytanie amatora. Czy to jest oag wbudowany w adapter, który można podpiąć od razu pod flattener? Jaki to ma gwint od strony teleskopu? 

Bo w moim setupie nie mam już nawet 1mm by cokolwiek podłączyć :haha: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Adam87 napisał:

U waga... raczej to będzie nikon. Modować go raczej nie zamierzam. Myślę że 1000 zdjęć x 30 sec DSLR powinno trochę uśrednić szum przy galaktykach.

 

Duża ilość krótszych ekspozycji nic Ci nie da, jeśli chodzi o szum. Liczy się całkowity czas stacka a nie długość i ilość pojedynczych klatek. Klatki 30s czy 180s cały stack i tak musi mieć tyle samo godzin. Zyskasz jedynie na tym, że naprawdę jasne gwiazdy nie będą przepalone. Robiłem klatki 30s i problem jest taki, że wychodzi ich np. 600-800 co utrudnia stackowanie i zajmuje dużo miejsca. Praktyczne jest 60-120s z nowymi kamerami CMOS. Dla NB 180-300s. Im ciemniejsze niebo tym klatki powinny być dłuższe.

 

Bez guidingu kadr może powoli dryfować, zwłaszcza że to Newton o długiej ogniskowej. Wtedy zwłaszcza jak będziesz robił niechłodzoną lustrzanką w tle pojawią się "paski". Dithering temu nie zaradzi.

Jak masz Newtona to OAG jest pewniejszym rozwiązaniem. Niektórym udaje się guidować Newtona szukaczem (ogniskowa 180mm) bez wcześniej opisanego problemu ugięć. Kwestia sztywności posiadanego sprzętu. Lunetka ma ten plus że jest łatwiejsza do zamontowania i więcej jest gwiazd do guidowania. Jeśli zdecydujesz się na OAG to umieść go jak najbliżej matrycy, aby nie było winietowania. Dla typowego OAG z pryzmatem 8mm i teleskopu f5 teoretycznie wychodzi max. 40mm.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Łukasz Czerwiński napisał:

 

Wybaczcie off i pewnie głupie pytanie amatora. Czy to jest oag wbudowany w adapter, który można podpiąć od razu pod flattener? Jaki to ma gwint od strony teleskopu? 

Bo w moim setupie nie mam już nawet 1mm by cokolwiek podłączyć :haha: 

image.png.fd9478bf64d320b357c63ec7f06d8a63.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@rambro masz jakieś przykłady tego co robiłeś po 30 sek ? Co to znaczy że 600-800 utrudnia stakowanie ? Masz na myśli wydłuża czas stakowania bo ja nie widzę co ma być trudniejszego w stakowaniu większej ilości ?

 

Na paski mam proty przepis , chamski obrót w osi o powiedzmy 90 stopni i po problemie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Adam87 napisał:

@rambro masz jakieś przykłady tego co robiłeś po 30 sek ? Co to znaczy że 600-800 utrudnia stakowanie ? Masz na myśli wydłuża czas stakowania bo ja nie widzę co ma być trudniejszego w stakowaniu większej ilości ?

 

Na paski mam proty przepis , chamski obrót w osi o powiedzmy 90 stopni i po problemie.

Mam na myśli że komp się grzeje i trwa to dużo dłużej, a pliki zajmują GB.

Przykład zdjęcie nr 15 M106 https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/21745-konkurs-astrofotograficzny-na-astrofotografię-miesiąca-i-roku-dla-początkujących-maj-2020/&tab=comments#comment-242016

Nie wiem czy 30s z DSLR to się sprawdzi. @maciek z robi lustrzanką klatki nawet po 8 min i efekt jest genialny. 

 

Obracanie kamery to półśrodki. Część kadru się nie pokryje przy proporcjach 3:2. Jak obrócisz samą kamerę to jeszcze dodatkowe flaty będą potrzebne. To co pisze @Tayson o spajakch to też dodatkowy problem, bo nie ustawisz tak idealnie, aby nie było ich 8 zamiast 4.

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, rambro napisał:

Bez guidingu kadr może powoli dryfować, zwłaszcza że to Newton o długiej ogniskowej. Wtedy zwłaszcza jak będziesz robił niechłodzoną lustrzanką w tle pojawią się "paski". Dithering temu nie zaradzi.

Zaradzi zaradzi. Właśnie po to się robi dithering, żeby takim rzeczom zaradzić.

 

Poniżej daję zdjęcia - stacki kilkuset ujęć 30s bez guidingu. Kamera to ASI120mm, bez żadnego chłodzenia. Normalnie paski byłyby absurdalne, ale dithering robi swoje.

 

Proszę znaleźć w tle wspomniane paski:
Trzy obiekty ze zlotu - Głęboki Kosmos (DS) - Astropolis - Astronomia i Astrofotografia

Moim zdaniem nie ma takich rzeczy, jeśli robi się dithering i pali dość materiału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dostrzegam dodatkowe problemy.

 

Chciałbym robić po 8 min klatki, ale to się raczej nie uda bez wydawania 10 000 zł, stąd pomysł na 30 sek

 

Czy spajki będą inaczej wypadać przy obrocie samej kamery ? Mi się wydawało że nic się nie ma prawa zmienić, co innego jak zmieni się położenie osi samego teleskopu.

 

Co utraty kadru to jestem tego świadom, ale ja porzebuję 10% całego kadru jak chodzi o dslr

 

Generalnie to jest pomysł po prostu na wykorzystanie eq5 do większych ogniskowych i raczej celów które wymagają dużych ogniskowych.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OAG to JEST masa problemów, które trzeba ogarnąć, ale ostatecznie zapewnia najlepsze efekty. Jednak do 30sek uważam że nie ma sensu się w to bawić. Problemy z OAG - zgranie odległości toru optycznego (i problemy przy zmianie kamery / dslr), wymagana jest lepsza kamera guidująca, aby nie mieć problemów z szukaniem gwiazdy, zmieszczenie wszystkiego mechanicznie, żeby elementy nie zawadzały o siebie, większe obciążenie wyciągu, większa cena. OAG to nie jest element plug and play, trzeba wszystko przemyśleć i być może dorobić złączki.

OAG daje przewagę przy długich ekspozycjach (rzędu 10 min i więcej), a przy krótszych zewnętrzna lunetka oferuje to samo.

Lunetkę można kupić np taką: https://pl.aliexpress.com/item/1005002064756626.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.2ea5369eikYGhc&algo_pvid=3b81fafa-a59b-4e18-b938-1ea56b63283e&algo_exp_id=3b81fafa-a59b-4e18-b938-1ea56b63283e-24 Niecałe 300 zł. Albo kupić używany szukacz i dotoczyć (jeśli mamy gdzie) lub dodrukować adapter.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, isset napisał:

 

Jaką przewagę daje OAG w stosunku do klasycznego guidera przy dłuższych ekspozycjach?

Nie występuje problem z ugięciami między torami optycznymi i inne tajemnicze zjawiska powodujące dryf kadrów między sobą. Na zewnętrznym guiderze zawsze jest jakiś mały dryf, który ogranicza możliwy czas naświetlania (w moim przypadku na newtonie 8" było to ok 10 minut). Im teleskop mniej sztywny, tym przewaga OAG większa - np w SCT to praktycznie konieczność z uwagi na kiwanie lustra.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.