Skocz do zawartości

M31 - trzecia odsłona


diver

Rekomendowane odpowiedzi

Drogi Sławku,

W pierwszych słowach mego listu chciałbym Ci pogratulować wytrwałości i zacięcia do obróbki. Tylko w ten sposób dojdziesz do perfekcji. Jak wiesz czekałem na tą wersję po poprzedniej no i odczekałem się! Co bym poprawił? Pewnie niewiele, ale poniżej moje uwagi:

1. Miarą jakości zdjęcia M 31 jest to, co widać wewnątrz ..... M 110! Czyli struktury wewnętrzne. No tu ich nie ma zupełnie...

2. M 32 i M 110 składają się z kolorowych pierścieni - beżowego i niebieskiego. Ten niebieski w M 110 to w ogóle jest jakaś nowinka, nigdy tego nie widziałem.

3. Na wczesny rzut oka ( piszę to przed 7 rano) zbyt agresywne wyciągnięcie niebieskiego spowodowało w/w efekty i dodatkowo zdecydowanie obniżyło kontrast całości.

4. Nie wiem, czy masz podobne wrażenie, ale zastosowanie filtrów - i to różnych dla różnych czasów naświetlania ( sic!) zdecydowanie zniekształca kolorystykę.

5. Nie bardzo rozumiem technikę zastosowania  dwóch różnych czasów naświetlania dla tego obiektu- czyżby brakowało studni we wspaniałym produkcie firmy ZWO i wypalało centrum galaktyki na tak krótkich czasach?

No i tyle przy śniadanku.

Miłego dnia

Twój. M. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 hours ago, wessel said:

Drogi Sławku,

W pierwszych słowach mego listu chciałbym Ci pogratulować wytrwałości i zacięcia do obróbki. Tylko w ten sposób dojdziesz do perfekcji. Jak wiesz czekałem na tą wersję po poprzedniej no i odczekałem się! Co bym poprawił? Pewnie niewiele, ale poniżej moje uwagi:

1. Miarą jakości zdjęcia M 31 jest to, co widać wewnątrz ..... M 110! Czyli struktury wewnętrzne. No tu ich nie ma zupełnie...

2. M 32 i M 110 składają się z kolorowych pierścieni - beżowego i niebieskiego. Ten niebieski w M 110 to w ogóle jest jakaś nowinka, nigdy tego nie widziałem.

3. Na wczesny rzut oka ( piszę to przed 7 rano) zbyt agresywne wyciągnięcie niebieskiego spowodowało w/w efekty i dodatkowo zdecydowanie obniżyło kontrast całości.

4. Nie wiem, czy masz podobne wrażenie, ale zastosowanie filtrów - i to różnych dla różnych czasów naświetlania ( sic!) zdecydowanie zniekształca kolorystykę.

5. Nie bardzo rozumiem technikę zastosowania  dwóch różnych czasów naświetlania dla tego obiektu- czyżby brakowało studni we wspaniałym produkcie firmy ZWO i wypalało centrum galaktyki na tak krótkich czasach?

No i tyle przy śniadanku.

Miłego dnia

Twój. M. :)

@wessel

Bardzo dobry przyklad konstruktywnej krytyki Maciej.

Swietna zacheta dla innych. Lepszy przyklad niz wyklad ;)

Nawet miejsce na sarkazm sie znalazlo, ale nie kole w oczy zbyt natarczywie ;)

 

Edytowane przez Marvaz
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minutes ago, Tayson said:

Z doświadczenia jakoś nie widze potrzeby uzycia starnetu w processingu galaktyk.

image.png.67c02e8b004dfc39531a3aeffc03eddd.png

Starnet ma problemy z gwiazdami znajdującymi się przed jasnymi częściami galaktyk. Tam gdzie kontrast jest niewielki często gwiazdy przegapi. Bardziej użyteczne może być wykorzystanie go do wygenerowania maski, która i tak będzie sama wymagała obróbki i poprawek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, wessel napisał:

Drogi Sławku,

W pierwszych słowach mego listu chciałbym Ci pogratulować wytrwałości i zacięcia do obróbki.

 

Drogi Macieju, bardzo dziękuję za gratulacje tudzież konstruktywną krytykę. :)

 

Nie jestem zaskoczony, bo w zasadzie podzielam wszystkie Twoje zastrzeżenia co do niedoskonałości obrazu. Zaznaczałem jednakowoż wcześniej, że ta moja pierwsza M31 jest jednym wielkim eksperymentem związanym na dodatek z zastosowaniem filtra wąskopasmowego STC Astro Duo. I ten filtr dał mi faktycznie tyle, że "ziarenka" wodorowe w ramionach galaktyki stały się dobrze widoczne.

1. Zgoda.

2. Pierścienie są i powstały jak napisałem w wyniku zbyt agresywnej obróbki. Niebieski ciągnąłem wszędzie, więc i na M110 się pojawił. Niebieski ciągnąłem "na życzenie" kolegi @Tayson w jego krytyce mojej drugiej odsłony. ;)

3. Zmniejszenie kontrastu nastąpiło raczej w wyniku zbyt radosnych korekt krzywych.

4. Czasy naświetlania były jednakowe - 240 s. Nie wiem skąd wziąłeś różne czasy.

5. Jak wyżej, nie rozumiem więc dygresji na temat studni.

 

Nie wiem, czy mam się podpisać "Twój S." - jakoś tak dziwnie. ;)

 

  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Tayson napisał:

Z doświadczenia jakoś nie widze potrzeby uzycia starnetu w processingu galaktyk.

Dokładnie tak.

 

W swoim długim astrofotograficznym życiu fotografowałem pewnie już setki galaktyk, bo je najbardziej lubię. Nigdy gwiazd nie usuwałem. Jedynie maskowałem czy też działałem selektywnie na samej galaktyce. Ale jak @diver piszesz warto samemu spróbować, żeby się o tym przekonać.

Edytowane przez Grzędziel
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, zmyliły mnie liczby. Czasy są takie same, co nie zmienia mojego uwielbienia do produktów firmy ZWO.

Takie niespodzianki jak kolorowe obwódki o niezwykłej kolorystyce powstają wtedy, kiedy operując krzywymi robimy to osobno na każdym z kolorów. Dlatego ja nigdy tego tak nie robię.

Twój M ( to taki zwrot grzecznościowy - nawet dziś spotykany w językach obcych a kiedyś także w polskim ) Nic ponadto, możesz stosowac śmiało :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.