Skocz do zawartości

ASI 2600MM Pro pierwsze światło


Marcin Ksiazek

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

 

Wczoraj na szybko podpialem kamerke do swojego zestawu i wykonalem pare pierwszych klatek by zobaczyc czym jest kamera CMOS.  

Nie powiem, ze nie odbylo sie bez problemow, bo po pierwsze wariowal mi cooler, zaczynal chlodzic po czym temperatura wracala do temp. otoczenia, oczywiscie okazalo sie ze wina lezala po stronie kabla zasilajacego (za cienki).

Po drugie jak na razie nie mam jeszcze fltra 2" Ha, wiec przed kamerka byl tylko Astronomik CLS. Po trzecie, musze jeszcze znalezc optymalna odleglosc matrycy od flattenera, by zminimalizowac rozjechanie gwiazdek w rogach,

a po czwarte czarna magia jesli chodzi o gain i offset, gdzie co i jak poustawiac do zadanych czasow naswietlania --- nie wiem, pewnie trzeba bedzie mase prob porobic by znalezc optymalne ustawienia.

 

A wiec tak na poczatek poszlo 25 klatek po 300sekund, bez darkow, biasow itd.   Teleskop TSAPO81Q.

 

PIerwsze co mi sie rzucilo w oczy to ogromna ilosc gwiazd, jak mrowek.....

1Pelikan.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olbrzymia ilość gwiazdek, szczególnie w tej okolicy, to nic niezwykłego. Z ciekawością czekam na testy tej kamery, bo sporo tego ostatnio rynek wchłonął ale efektów nie widać. Popracuj nad ostrością, bo nie jest idealna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, tex88 napisał:

Spróbuj dobrać parametry z arkusza kalkulacyjnego, który znajdziesz dla ASI2600 pod tym linkiem
https://drive.google.com/drive/folders/1EnRw69iA5_kTBxObnU9CKj5GilnZW8VJ

Ja pierdziu, ales mi zapodal, teraz, czarna magia :P

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interesuje mnie wykorzystanie produktu promowanego na rynku polskim. Obserwacje akcji ze sprzedażą ASI 1600 wykazały,  że jesteśmy wyjątkowo bezkrytyczni i podatni na chwyty marketingowe. Zobaczymy jak będzie z 2600. Dlatego czekam na produkcję na naszym rynku. Nie jestem tego w stanie śledzić poza granicami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, wessel napisał:

Obserwacje akcji ze sprzedażą ASI 1600 wykazały,  że jesteśmy wyjątkowo bezkrytyczni i podatni na chwyty marketingowe.

Kupiłem swoją ASI1600 trochę ponad rok temu. Jaka według Ciebie była wtedy alternatywa dla DSLR, która byłaby lepsza od ASI1600 mając podobne parametry i cenę? 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, wessel napisał:

Nie ma. Ale to

nie znaczy że trzeba kupować coś , co ma znane doskonale wady.

Hmm kurde to jakie wady ma 2600 ?  Troche mnie teraz wystraszyles.... mam jeszcze 2 tyg. na wymiane, wiec jak cos, lepiej wiedziec od razu :P

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, danon napisał:

@Marcin Ksiazek Mnie bardziej ciekawi, czemu kupiłeś tę kamerę skoro nie za bardzo wiesz co z nią zrobić, ani czy jest dobra? 

Nie wiem, czasem to po prostu impuls.  Na pewno nie chcialem efektu ampglow, na pewno chcialem, wieksza rozdzielczosc, bo moj Atik428ex nie dawal satysfakcjonujacej mnie jakosci. Na pewno chcialem wiekszy chip, by moc focic wiekszy obszar nieba.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Marcin Ksiazek napisał:

Hmm kurde to jakie wady ma 2600 ?  Troche mnie teraz wystraszyles.... mam jeszcze 2 tyg. na wymiane, wiec jak cos, lepiej wiedziec od razu :P

 

Nie wiem. Czekam na odzew "z rynku". Sformułowanie  dotyczyło ASI 1600.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, danon napisał:

Mhm, no rozumiem. Więc możesz teraz pozostaje Ci nauczyć się tej czarnej magii, bo inaczej poza Fov nie specjalnie będzie widać różnicę. A Atik będzie płakał ;)

NO przegladam te tabele i nic z tego nie ogarniam.... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Marcin Ksiazek napisał:

NO przegladam te tabele i nic z tego nie ogarniam....

Najprościej będzie gdy użyjesz gainu zalecanego przez producenta. Wiele osób taki gain satysfakcjonuje niezależnie od sprzętu. Gdy zechcesz wejść głębiej, będziesz się bawił w tabelki 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, wessel napisał:

Nie ma. Ale to

nie znaczy że trzeba kupować coś , co ma znane doskonale wady.

 

Podatność na chwyty marketingowe i bezkrytyczność o której napisałeś wcześniej jednak są czymś innym, niż kupowanie produktu o znanych wadach dlatego, że nie ma dla niego sensownej alternatywy w zadanym przedziale cenowym.

 

@wessel jesteś mistrzem astrofoto nie tylko dla mnie, ale dla wielu tutaj.

Mam jednak wrażenie, że przy każdej możliwej okazji próbujesz wbić szpilę przemysłowi CMOS.

Nie uważam tego za potrzebne. To walka z wiatrakami, na pewno doskonale zdajesz sobie z tego sprawę.

 

Proponuję zostawić ten temat.

 

 

 

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, danon napisał:

Najprościej będzie gdy użyjesz gainu zalecanego przez producenta. Wiele osób taki gain satysfakcjonuje niezależnie od sprzętu. Gdy zechcesz wejść głębiej, będziesz się bawił w tabelki 

Tak tez zrobie, mam dwa ustawienia firmowe dla tej kamery, jedno ma gain 0 drugie gain 100,   offset jest bez zmian.

 

2021-07-31.png.b630cb98886a6c3f383e600daee003c1.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wesseljestem bardzo ciekaw, czy jakby ci ktoś zaoferował na 2 tyg na testy no. Asi 2600,, to odważyłbyś się przyjąć ją i porównać ze swoją kamerką ccd.

 

Uważam, że 99% wad, jakie miały cmosy zostało wyeliminowanych lub mocno ograniczonych a Ty nadal tkwisz w przekonaniu, że cmosy są 100 lat za murzynami.

Większość wad, jakie miały cmosy to

AMP głow, mała studnia, mniejsza światłoczułość, mniejszy pixel. 

Zobacz, że wiekszosci tych wad nowe cmosy już nie mają a niekiedy przebijają już ccdki

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.