Skocz do zawartości

Panoramka z h & χ Persei


diver

Rekomendowane odpowiedzi

Mój ulubiony, jeden z pierwszych obiektów, które w życiu przez teleskop zobaczyłem. A że był to refraktor 250 mm widok był nieziemski.

Dla mnie jest to chyba najpiękniejsza gromada (właściwie dwie) do obserwacji wizualnej. Nawet najlepsze zdjęcie nie odda tego zachwycającego piękna setek gwiazd wyglądających jak kolorowe szpileczki w okularze dobrego APO.

Wszystkich astrofotografów gorąco zachęcam -wykręćcie po sesji kamerę, załóżcie okular i popatrzcie.

Naprawdę warto.

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Marvaz napisał:

Tak, doskonale znane mi uczucie zachwytu.

Moje pierwsze obserwacje o których wspomniałem datuję na koniec sierpnia 1973. I od tego czasu magia nocnego, bezchmurnego nieba bezustannie działa.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Grzędziel napisał:

Mój ulubiony, jeden z pierwszych obiektów, które w życiu przez teleskop zobaczyłem. A że był to refraktor 250 mm widok był nieziemski.

Dla mnie jest to chyba najpiękniejsza gromada (właściwie dwie) do obserwacji wizualnej. Nawet najlepsze zdjęcie nie odda tego zachwycającego piękna setek gwiazd wyglądających jak kolorowe szpileczki w okularze dobrego APO.

Wszystkich astrofotografów gorąco zachęcam -wykręćcie po sesji kamerę, załóżcie okular i popatrzcie.

Naprawdę warto.

Co prawda to prawda, obok Galaktyki Andromedy i Mgławicy Oriona to trzeci tak bardzo charakterystyczny obiekt jesienno-zimowego nieba. Potwierdzam, że również ma swój niezwykły urok w 16-calowym Newtonie wraz z Naglerem 31mm i korektorem komy co łącznie daje pole widzenia 1.3 stopnia i ostry obraz do samej diafragmy. Można patrzeć godzinami na to mrowie kolorowych gwiazd. Kilka razy ustawiłem ją na cel podczas pokazów astronomicznych, ludzie byli zachwyceni :)

@diver Podoba mi się ten kadr z asteryzmem, ten "sznurek" gwiazd pięknie prezentuje się w lornetce 15x70. Bardzo fajny FOV zestawu który idealnie będzie pasować na kilka innych jesienno-zimowych perełek.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Grzędziel napisał:

Nawet najlepsze zdjęcie nie odda tego zachwycającego piękna setek gwiazd wyglądających jak kolorowe szpileczki w okularze dobrego APO.

 

Nie tylko dobre APO, do wizuala wystarczy dobry achromat. ;) Wiele razy oglądałem Dbl Per przez swój AR 825/127, zanim zacząłem bawić się w astrofoto. Więc podzielam Twój pogląd, że jest to jeden z bardziej wdzięcznych obiektów (wraz z gwiezdną okolicą) do obserwacji wizualnych.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.