Skocz do zawartości

Latarka LED czerwona


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 tygodnie później...

Po paru nockach używania przerobionej latarki wg opisu wcześniej następna wersja jest jeszcze bardziej przyciemniona i ma zmniejszoną czułość na machanie ręką.
Rezystor roboczego LEDa został zwiększony do 200 Ω, a rezystor podczerwonego LEDa od automatyki do 3 kΩ.
Troszkę więcej na ten temat jest tutaj.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.08.2021 o 14:10, Mareg napisał:

 

  • Trzeci minus: tryb włącz/wyłącz machaniem rękę działa TYLKO z jasnością 100 % !!!
    W instrukcji jest to czarno na białym.
    Nie wiem, jak można tak spieprzyć taką potencjalnie fajną funkcję.
    I nie wiem, co w ten sposób zyskali lub uprościli.

 

Zaimplementowanie trybu machania ręką przy głównej lampce zasilanej przebiegiem prostokątnym, czyli przy jasności mniejszej niż 100%, nie jest takie proste, a przynajmniej jest zdecydowanie bardziej skomplikowane niż przy jasności 100%, czyli kiedy lampka świeci światłem ciągłym. Ja również mam przerobioną przez siebie czołówkę Oriona i w niej działa machanie ręką przy każdej jasności, ale wymagało to trochę dodatkowej pracy z mojej strony.

O ile dobrze pamiętam, a mogę pomylić się w jakichś szczegółach, bo robiłem przeróbkę mojej lampki w marcu 2019 i mogę czegoś nie pamiętać, wykrywanie ręki przed lampką działa w ten sposób, że podczerwona dioda LED świeci przebiegiem o częstotliwości 38kHz i wypełnieniu 50%. Na taki przebieg czuły jest odbiornik. Jeżeli główna lampka świeci z jasnością inną niż 100%, jej światło zakłóca światło podczerwonego LED-a. Odbiornik podczerwieni jest też czuły na światło czerwone, nie wiem jak bardzo, ale w pewnym stopniu na pewno. Po nałożeniu na siebie przebiegów z obu LED-ów, podczerwonego i czerwonego, powstanie coś co na pewno nie jest przebiegiem o stałej częstotliwości 38kHz na który czuły jest odbiornik.

Moja przeróbka latarki sprowadza się do jednego za to radykalnego kroku - wymieniłem mikrokontroler sterujący latarką na inny, zawierający napisany przeze mnie program. Jak już wspomniałem, zaimplementowanie wykrywania ręki przy każdej jasności wymagało pewnego dodatkowego nakładu pracy. Dlaczego oryginalna latarka tego nie obsługuje? Być może oryginalnie zastosowany mikrokontroler nie posiadał dość zasobów sprzętowych potrzebnych do zaimplementowania tego (przerwania, timery, rozmiar pamięci), a może po prostu ktoś stwierdził że nie opłaca się wprowadzanie takich funkcji do latarki którą sprzeda się dość tanio w co najwyżej iluś tam tysiącach sztuk.

Edytowane przez MarekJ71
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.