Jump to content

Czy PHD2 mija się z "prawdą"?


Bodziok
 Share

Recommended Posts

Witam Wszystkich,

 

Czas białych lipcowych nocy to dobry moment na różne testy, co też pogodnymi wieczorami czyniłem.

Podczas ostatnich dni lipca testowałem swój setup (EQ6 + TS 130 F7) na M27. Strzałem klatki po 4 minuty każda i po kilku klatkach zaczęło robić się trochę dziwnie... mianowicie gwiazdki wyraźnie pojechane, wyraźny dryf (ucieczka) obrazu z poza początkowego kadru jak poniżej (gif z 12 klatek):

 

 m27.gif.5f9106b9f8f3a4b7572969b006b7f6ff.gif

 

na 10 sekund wyłączyłem montaż i strzeliłem klatkę by zobaczyć w którą stronę obraz ucieka względem osi RA. Okazało się, że ucieczka obrazu jest idealnie w stronę osi RA:

 

RA_dryf.png.52b3febf2c87bde5396c4193acf32631.png

 

Ktoś mógłby tu stwierdzić rzecz oczywistą: Aha, masz walnięte prowadzenie w montażu na osi RA, napraw sobie, to będzie ok - koniec kropka. I pewnie było by w tym 100% racji, gdyby nie fakt, że sesja była guidowana. Teoretycznie - przy tak wyraźnym dryfie powinienem to widzieć w PHD2 jako makabrycznie zły RMS (czy może niekoniecznie?) - obraz (gwiazdka prowadząca) nie jest w tym samym miejscu, tylko ucieka jak cholera. Natomiast to co widziałem praktycznie przez całą sesje w PHD2 wyglądało tak:

 

Screenshot_20210730-231358_TeamViewer.thumb.jpg.605203a7395c8454a3b06e759e5fbfe9.jpg

 

 

błąd RMS praktycznie nie wchodził powyżej 0,5'' / 0.7'' / pixel - czyli teoretycznie prowadzenie jak na Chiński badziew EQ6 bardzo dobre! Skala setupu kamery głównej to 1,15''/pixel. 

 

Ewidentnie z prowadzeniem w RA coś poszło nie tak, ewidentnie PHD2 tego nie skorygował, mimo tego, że parametry RMS pokazywał bardzo dobre. Czyżby PHD2 "kłamał"?? Albo ja czegoś nie rozumiem...

Czy ktoś wie może jakie jest potencjalne rozwiązanie tej zagadki? Może ktoś też tak miał? Na koniec wątku powiem, że setup jest "sztywny", nie ma mechanicznych luzów między teleskopem a guiderem, więc taka ewentualność odpada.

 

pozdrawiam,

Łukasz

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Suma błędów to tylko średnia i nie ma prawie nic wspólnego z klatką wynikową, którą oceniasz na ekranie po wykonaniu ekspozycji.

Błąd w RA masz niestety 2 x większy, co widać znakomicie po próbach korekcji (niebieskie słupki) i  trzeba to dokładnie zbadać. Niepokoją trochę te duże skoki.

 

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 minut temu, Tuvoc napisał:

A najbardziej prozaiczna sprawa, kable Ci nie ciągną gdzieś? Choćby bardzo delikatnie?

 

Starałem się to wyeliminować jak mogłem, ale coś minimalnie może oczywiście ciągnąć. 

Nie twierdzę, że wszystko mam ok, bo nie mam - patrz wyżej, tylko bardzo się zdziwiłem, że na wykresie PHD2 tego nie widać....  Np. na wykresie widzę jak kot sąsiada wskakuje na taras (serio! :-) ) i wtedy wiem, że jest klatka ruszona, no ale tu zdębiałem....

 

Link to comment
Share on other sites

10 minut temu, Robson_g napisał:

Suma błędów to tylko średnia i nie ma prawie nic wspólnego z klatką wynikową, którą oceniasz na ekranie po wykonaniu ekspozycji.

Błąd w RA masz niestety 2 x większy, co widać znakomicie po próbach korekcji (niebieskie słupki) i  trzeba to dokładnie zbadać. Niepokoją trochę te duże skoki.

 

 

Tak, to akurat prawda, ale zwróć uwagę na skalę. Błąd RMS jest 0.42'' / pix a skala kamery głównej prawie 3x większa. Takie ruchy nie powinny powodować aż takiego rozjechania jak powyżej (?). 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 56 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.