Skocz do zawartości

Takahashi EM-10 Temma PC Jr. SUPER CENA


Misza

Rekomendowane odpowiedzi

4 minuty temu, Piotr4d napisał:

Pytanie za 100pkt. jak zrobić takie zdjęcie. W sensie jak na zdjęciu uzyskać taką menażerię pojechanych gwiazd. Nie odnoszę się do sporu, tylko że dowód w sprawie jest dziwny.

 

Zrzut ekranu 2021-10-25 092052

 

trochę przypomina zdjęcie z kalibracji PHD, chyba :) 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne. A czego mam się obawiać?

Kontaktowałem się z Miszą ( nie pamiętam - ja do niego czy on do mnie dzwonił) chyba gdzieś na początku roku ( chyba- po prostu nie notuję w pamięci rzeczy zbędnych) . Prosił mnie o pomoc w sprawie tego montażu, bo ma uszkodzony silnik/przekładnię i nie może znaleźć źródła zakupu nowego. Znalazłem źródło, ale po kontakcie z Miszą okazało się że montaż pojechał do serwisu i że problem jest/będzie rozwiązany. Nic nie wiem  o tym, że "wszyscy na forum wiedzieli" bo wtedy z nikim nie rozmawiałem na ten temat.

Ode mnie pochodzi też informacja, że fabrycznie każdy montaż Takahashi ma ustawioną północną hemisferę i defoltowo włączony tracking sidereal. Aby to zmienić należy podłączyć montaż do komputera albo użyć sekwencji klawiszy na pilocie - ale sam montaż tych ustawień nie zapamiętuje po wyłączeniu zasilania.

Dodatkowo okazało się, że ten egzemplarz "pracował dla mnie" kilka lat temu ( sądząc po numerze seryjnym), aczkolwiek nie do końca ten sam, bo np. przeciwciężar miałem inny ( kolor)- oczywiście można przemalować. Tyle ode mnie.

Następna rozmowa to już z abo- prę dni temu , kiedy to przekazałem mu wszystko jak wyżej.

I tyle.

Maciek wessel

Edytowane przez Gość na chwilę
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Piotr4d napisał:

Być może, ale raczej stack z kilku nie udanych kalibracji.

.

Pytanie miało charakter retoryczny. 

 

Nie, to raczej pojedyncza klatka z jakimiś komendami wydawanymi montażowi. Może kalibracja, jak pisze @esiulek. Przykładowo u mnie meridian flip z włączonym jednocześnie guidingiem. Też są wężyki. 
Wg. mnie nie jest to mechaniczny błąd prowadzenia, tylko trzeba się dowiedzieć, co podpowiada montażowi złe zachowanie. 

 

a.thumb.JPG.812371cb97f1d0a2eb614a7ff5f3a7a4.JPG

 

 

Edytowane przez karp_killer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Gość na chwilę napisał:

Kontaktowałem się z Miszą ( nie pamiętam - ja do niego czy on do mnie dzwonił) chyba gdzieś na początku roku ( chyba- po prostu nie notuję w pamięci rzeczy zbędnych) . Prosił mnie o pomoc w sprawie tego montażu, bo ma uszkodzony silnik/przekładnię i nie może znaleźć źródła zakupu nowego. Znalazłem źródło, ale po kontakcie z Miszą okazało się że montaż pojechał do serwisu i że problem jest/będzie rozwiązany.

 

Ok. Mamy konkretną informację.

Na początku roku silnik był uszkodzony i właściciel zdając sobie z tego sprawę oddał do serwisu.

Teraz jak to osadzić w tym kalendarium?

 

16 godzin temu, Misza napisał:

 Serwis miał miejsce wiosną 20r, NGC7000 jest z września 20r (zlot Tanwia i wątek z linku) a te najnowsze są bodaj z zimy 21. Potem nie używałem go bo kupiłem EQ-6R . Nabywca , jak wspomniałem, dostał montaż 6-tego sierpnia.  

 

Okazuje się, że fakt dokonania serwisu i zdjęcia z Tanwi są bez znaczenia bo były zrobione w zeszłym roku, przed stwierdzeniem uszkodzenia.

Czy montaż w tym roku przeszedł drugi serwis? U kogo?

 

8 minut temu, Misza napisał:

To właśnie owa przekładnia silnika deklinacji którą zakupiłem we Francji o której pisałem wcześniej w tym wątku, po tym jak ją znalazłem przesłałem mont do serwisu, po odesłaniu mi go działał doskonale.

 

Kiedy działał doskonale, bo wcześniej napisałeś że od zimy go nie używałeś. Rozumiem, że pewne określenia czasu, które tutaj padły są dosyć ogólne ("początek roku", "zima"), więc nie zakładam niczego ;) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tanwia była po serwisie, był on w nim wiosną 20r, Tanwia to wrzesień. Po serwisie działał bezproblemowo i wszystki zdiecia które umieściłem były wykonane po nim. Mont był raz w serwisie - wiosną 2020, dwa miesiące po nabyciu

Edytowane przez Misza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Misza napisał:

Tanwia była po serwisie, był on w nim wiosną 20r, Tanwia to wrzesień. Po serwisie działał bezproblemowo i wszystki zdiecia które umieściłem były wykonane po nim.

 

Uszkodzenie było na początku roku 2021, tak wynika z postu wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cała korespondencja z kol. Wesselem miała miejsce częściowo tutaj na privie, częsciowo telefonicznie, proponuję aby koloega ją odszukał w swoim privie, ja ją właśnie znalazłem.  Miał miejsce na przełomie marca i kwietnia 2020r zaś ostatnia wiadomość jest z lipca 2020 w której informuję o rozwiązaniu problemu. Wklejam moją wypowiedż z lipca 20r. (ostatnią w całej korespondencji)

 

Hej, udało mi się naprawić em-10 (dopiero teraz), znalazłem gościa z Francji który za darmo przesłał mi przekładnie do em-10  a Tomasz Piwek mi to złożył. Przy okazji nie wiesz jaki względnie niedrogi trójnóg pasowałby mi do tego sprzętu ?

 

Kol Wessela prosiłbym o sprawdzenie i potwierdzenie tej wiadomośći oraz jej daty.

 

Jak wynika wszystko to miało miejsce PRZED zlotem nad Tanwią i w ogóle przed moimi jakimikolwiek zdieciami z tego sprzętu.

Edytowane przez Misza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Piotr4d napisał:

Pytanie za 100pkt. jak zrobić takie zdjęcie. W sensie jak na zdjęciu uzyskać taką menażerię pojechanych gwiazd. Nie odnoszę się do sporu, tylko że dowód w sprawie jest dziwny.

 

O i to jest fajne w tym wątku. Edukacyjne bym powiedział.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Misza napisał:

Hej, udało mi się naprawić em-10 (dopiero teraz), znalazłem gościa z Francji który za darmo przesłał mi przekładnie do em-10  a Tomasz Piwek mi to złożył. Przy okazji nie wiesz jaki względnie niedrogi trójnóg pasowałby mi do tego sprzętu ?

 

Kol Wessela prosiłbym o sprawdzenie i potwierdzenie tej wiadomośći oraz jej daty.

 

Kolega Wessel niczego niestety nie sprawdzi na koncie, które nie istnieje :ermm:

Ale może @Tom-cio coś doda z własnej perspektywy? ;) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha w tym samym okresie  (wiosna 2020) pisałem tez do Jesiona , (co również jest chyba do sprawdzenia) z pytaniem o przekładnie do em-10

 

Jeśli któryś admin ma możliwośc wejscia na moją prywatną pocztę forumową z wiosny 20 to nie mam nic przeciwko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minutes ago, karp_killer said:

Nie, to raczej pojedyncza klatka z jakimiś komendami wydawanymi montażowi. Może kalibracja, jak pisze @esiulek. Przykładowo u mnie meridian flip z włączonym jednocześnie guidingiem. Też są wężyki. 
Wg. mnie nie jest to mechaniczny błąd prowadzenia, tylko trzeba się dowiedzieć, co podpowiada montażowi złe zachowanie.

Tak, ciekawa ta klatka. Ja bym po prostu odpalił montaż bez żadnych gudingów i innych rzeczy, bez podłączania monta do kompa. Tylko polarna i wio i zobaczył co wyjdzie.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@abo twierdzi i na dowód pokazuje silnik z wyraźnymi śladami ingerencji. Tarcia wewnątrz silnika oczywiście mogły by skutkować niejednorodnością w prowadzeniu, ale na zdjęciu widać więcej, raz problem najprawdopodobniej z trackingiem (gwiazdy pojechane w poprzek kadru) i dwa zygzaki w osi pionowej pod kątem 45* w stosunku do tych pierwszych. Dzieje się coś więcej niż tylko zły tracking, a to już wymaga uzupełnienia materiału dowodowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Misza przedstawił,  w mojej ocenie, solidne dowody że montaż działał poprawnie.  Po serwisie do silników najprawdopodobniej nie zaglądał. Montaż prowadził poprawnie więc nie doszukiwał się w nim wad. 

Trzeba nadmienić, choć pewnie większość wie, że klatki z 200mm to pikuś dla montażu tej klasy. @abo pokazał nieszczęsną klatkę (strzelam)z metrowej tuby, gdzie skal obrazu jest diametralnie różna. I mogło się zdarzyć, że obaj panowie mogą mieć rację i mylą się jednocześnie.

Pozostaje jeszcze kwestia umiejętności obsługi montażu i znajomość arkanów astrofotografii.

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Paether napisał:

 

Kolega Wessel niczego niestety nie sprawdzi na koncie, które nie istnieje :ermm:

Ale może @Tom-cio coś doda z własnej perspektywy? ;) 

 

W zasadzie nie powinienem zajmować stanowiska i ujawniać prywatno-firmowej korespondencji, czy ustaleń telefonicznych. 

Moim zdaniem sprawa i tak zaszła już za daleko. Jestem na tym Forum od 2004 roku i wiem, że od czasu do czasu potrzebne są igrzyska. Doświadczenie bierze jednak górę nad emocjami i podpowiada, że szkoda życia i energii na publiczne spory. Uważam, że Obaj Panowie powinni się spotkać i dogadać. Pewnie głównie finansowo :) 

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.