Skocz do zawartości

NGC7000 - pierwsze podejście do HOO


karolbe

Rekomendowane odpowiedzi

49 minut temu, tex88 napisał:

Może najpierw należy się zastanowić dlaczego takie wyszły za nim będzie się sztucznie nimi manipulować. Według mnie zmniejszanie gwiazd powinno nie przekraczać 10-15% ich pierwotnego rozmiaru - to ma być kosmetyka, a nie ratunek.

Racja. W NB gwiazdki nie powinny być tak duże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Robson_g napisał:

Niestety, dla początkujących dedykowane są markowe filtry, dużo droższe ale wygodniejsze w procesie obróbki. 

Sugerujesz, ze kazdy poczatkujacy powinien kupowac Astrodon/chroma,  a zaawansowanym wystarczy pierwsze lepsze z brzegu badziewie?

 

 

  • Lubię 1
  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Robson_g napisał:

Nie no coś Ty. 

Chodzi mi o to że markowe filtry najwyższej klasy ułatwiłyby niejednemu początkującemu,  walkę w procesie postprodukcji. 

Niestety za wygodę się płaci. 

Rozmawiajac o gwiazdkach uwazam, ze nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, karolbe napisał:

 

Oto dwa fragmenty w takim samym powiększeniu, najpierw Ha, a potem OIII.

 

 

Taka jest różnica i to jest normalne. Mam filtry Baadera i tak to wygląda. OIII taki jest, to trudny filtr, szczególnie jak jest jeszcze dosyć szeroki. Łapie wszystko jak leci od LP, przez mgiełki, cirrusy...itd. Nie ma się co martwić, ludzie dają radę to ogarnąć później na kompie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minutes ago, Tayson said:

Dlaczego tlen masz tak bardzo zaszumiony?

 

Z racji mojego nikłego doświadczenia z NB mogę się tylko domyślać, ale myślę, że główne powody to:

1) mało materiału - 3.5h

2) oraz odległość 10km w linii prostej od PKiN do miejsca, gdzie robiłem te zdjęcia.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz spróbować techniki tone mapping i zastosować w finalnym zdjęciu tylko gwiazdy z Ha (będą białe, ale za to bez halo), a OIII i SII posłużą tylko do nadania koloru wszystkiemu poza gwiazdami. Piszę o tej technice ponieważ nie pozbędziesz się problemu halo z OIII.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Robson_g napisał:

Nie no coś Ty. 

Chodzi mi o to że markowe filtry najwyższej klasy ułatwiłyby niejednemu początkującemu,  walkę w procesie postprodukcji. 

Niestety za wygodę się płaci. 

Nie wierzę w to co czytam....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtry Baadera z rynku wtórnego bywają "jajkiem z niespodzianką ". Ludzie - nawet nieświadomie - używają i sprzedają filtry OIII CCD Baadera z kilku felernych serii, a sam Baader kilka lat temu za darmo wymieniał prawie dwuletnia sprzedaż tego typu fitrów, ze względu na generowane przez nie halo. Sam taki filtr kupiłem, miałem paragon i został wymieniony. No ale tamte są na rynku.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.