Skocz do zawartości
  • 0

GSO 12 utrata kolimacji.


Mariusz Psut

Pytanie

Moi Drodzy.

Mam niezłą zagwozdkę. Moja 12 traci kolimację. Przy podróży na miejscówkę nie było to dla mnie dziwne,lecz ostatnie obserwację prowadziłem z ogrodu i dzieje się tak nawet po przeniesieniu tuby te kilkanaście metrów. Ba. Przed chwilą skolimowałem i po kilkuu ruchach góra dół rozjechała się i to dość sporo. Kontry dokręcamy z umiarem ale z dużym oporem przy końcu. Jedyne co mi przychodzi do głowy to luz lustra w celi. Wyciągam więc i klops. Nie wyczuwam żeby coś tu "latało" na boki. Nie miałem takich akcji w 10". 

Doradźcie coś.16279060738072717525687151151272.thumb.jpg.bf1beae6b195a35c6275885dc39d1bd7.jpg

 

Edytowane przez Mariusz Psut
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Ja mogę doradzić aby się tym nie przejmować w ogóle. Robię bardzo dużo zdjęć samolotów na wysokościach przelotowych i z doświadczenia mogę powiedzieć że nie ma jakiejś szczególnej różnicy w jakości obrazu miedzy tym jak laser jest idealnie na środku i tym gdzie laser jest 5 cm od centrum. Chyba że naprawdę widzisz różnicę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, Adam87 napisał:

Ja mogę doradzić aby się tym nie przejmować w ogóle. Robię bardzo dużo zdjęć samolotów na wysokościach przelotowych i z doświadczenia mogę powiedzieć że nie ma jakiejś szczególnej różnicy w jakości obrazu miedzy tym jak laser jest idealnie na środku i tym gdzie laser jest 5 cm od centrum. Chyba że naprawdę widzisz różnicę.

Podczas obserwacji nie sprawdzałem czy jest dobrze.

Tylko że kolimuję po to by znacznik był w centrum a nie sporo za. Skoro ucieka to coś jest nie do końca dobrze.:g:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

12-tka to jest wielkie bydle. Możliwe, że blacha sie wichruje co chwila i do tego te mocowanie do Dobsona którego nie można regulować na rozstaw, bo w SW to rączkami zawsze się to zwięźle zaklinowuje między płytami Dobsa i raczej naprężenia blach się rozprężają wtedy nieco i ustawiają na jednym poziomie.

Co jeszcze mogłoby być? A no to, że luz kolimacji który jest zauważalny na laserze nie jest praktycznie wogóle możliwy do odczucia zmysłami człowieka.

Możliwe, że się minimalnie kiwa na śrubach oprawa LG, ale i tak stawiałbym na blache.

 

Wsadź laser a potem łap za wszystko po kolei, "poszarp" delikatnie nawet wyciągiem, spodem oprawy LG, pająkiem i samym wałeczkiem z LW i zapewne coś zauważysz.

 

Ty to byś chyba szewskiej pasji doznał jakbyś miał jakiegoś ażurowego Newtona.:komputer:Tam to jest dopiero z tym problem.

Edytowane przez Binocooler
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 minut temu, Ftraw napisał:

 Mam podobnie w gso 10. Planuje skolimować go, że tak powiem na sztywno. Z jednej i drugiej strony nakrętki, skolimować i skręcić aby nie było możliwości poluzowania się śrub czy coś tego typu. Pozdrawiam.

W mojej 10" trzymała kolimację jak wściekła;).

Wkurza mnie to bo przy obserwacji będzie trauma. Czy to warunki że Saturn  nie ostry czy kolimacja się rozjechała...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

No bo może 12-tka jest poprostu bardziej zmaltretowana przez poprzednich właścicieli co często rozkręcali, myli, tłukli przy przewożeniu i nałogowo kręcili śrubami kolimacji wycierając gwinty. Jak mówię pomacać elementy a druga osoba niech patrzy co sie dzieje wtedy z laserem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Kupił niedawno nową tą dwunastkę z tego co kojarzę. Co do poprzednich postów, że mała jest różnica przy rozkolimowanym, to moim zdaniem jest ogromna. Wyniosłem byka z garażu, patrzę na Jowisza i ciężko złapać jakikolwiek detal. Kolimator w wyciąg, minuta zabawy i Jowisz jak z obrazka. Nie mówię, że było delikatnie od centrum, ale właśnie coś koło 5 cm. Moim zdaniem różnica jest ogromna.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jeśli masz w tej 12" LW w takiej plastikowej obudowie z metalowym ząbkiem zabezpieczającym przed wypadnięciem, możesz jeszcze sprawdzić czy się nie oddkleiło i nie lata luzem. Miałem taki przypadek w swoim teleskopie, LW jest tam przyklejone na dwustronnej taśmie piankowej, wewnątrz tej obudowy, po odklejeniu inaczej ustawiało się przy obserwacjach w zenicie a inaczej przy horyzoncie. Może to jest problemem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
11 minut temu, Piotrek K. napisał:

Jeśli masz w tej 12" LW w takiej plastikowej obudowie z metalowym ząbkiem zabezpieczającym przed wypadnięciem, możesz jeszcze sprawdzić czy się nie oddkleiło i nie lata luzem. Miałem taki przypadek w swoim teleskopie, LW jest tam przyklejone na dwustronnej taśmie piankowej, wewnątrz tej obudowy, po odklejeniu inaczej ustawiało się przy obserwacjach w zenicie a inaczej przy horyzoncie. Może to jest problemem ?

To nie LW. Siedzi jak skała.

Ucieka tylko znacznik, więc problem leży w LG. Podłożyłem między lustro a celę po obwodzie paski cienkiego kartonu. Skręciłem,skolimowałem i zobaczę.

Znalazłem jakiś stary temat gdzie Śp. Janusz radzi odkleić brzegi lustra taśmą.

Albo trzeba się przyzwyczaić do częstych poprawek kolimacji:original:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

:) Może luźno przykręcona cela do tubusu? Tam jest trochę luzu w miejscu na śrubki. Przede wszystkim skoro uważasz, że kolimacja ucieka to czy zrobiłeś tak, że zostawiłeś laser w wyciągu i ruszasz tubą? Znacznik się przesuwa podczas wykonywania jakich manewrów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
28 minut temu, lolak89 napisał:

:) Może luźno przykręcona cela do tubusu? Tam jest trochę luzu w miejscu na śrubki. Przede wszystkim skoro uważasz, że kolimacja ucieka to czy zrobiłeś tak, że zostawiłeś laser w wyciągu i ruszasz tubą? Znacznik się przesuwa podczas wykonywania jakich manewrów?

Celę przykręciłem że hej!;)

Robię Hamalem nie laserem. 

Przez ostatnią godzinę kręciłem bąki tubą i dobsonem i na razie trzyma. Zobaczymy po obserwacji. 

Moim zdaniem to albo lustro w celi albo tak jak piszesz luz był na mocowaniu do tubusa. Może też przy przenoszeniu gdy chwytam za krawędź celi:g:.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Te łapki co trzymają lustro z góry mają trochę luzu? - da się wsunąć kartkę papieru pomiędzy lustro a łapkę?

Z Twojego opisu rozumiem, że kolimujesz zaraz po wrzuceniu tuby na dobsa, a po kilku zmianach elewacji lustro przesuwa się - jesteś w stanie oszacować o ile mm i w którym kierunku? 
Uważaj ze zbytnim skręcaniem celi, bo zacznie wyłazić astygmatyzm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 godzin temu, bartolini napisał:

Te łapki co trzymają lustro z góry mają trochę luzu? - da się wsunąć kartkę papieru pomiędzy lustro a łapkę?

Z Twojego opisu rozumiem, że kolimujesz zaraz po wrzuceniu tuby na dobsa, a po kilku zmianach elewacji lustro przesuwa się - jesteś w stanie oszacować o ile mm i w którym kierunku? 
Uważaj ze zbytnim skręcaniem celi, bo zacznie wyłazić astygmatyzm.

Łapki odkręciłem i przykręciłem ponownie zostawiając luz na kartkę. Znacznik przesuwa się (patrząc przez dziurkę kolimatora) w stronę wylotu tuby o średnicę. Kontry dokręcam z umiarem. Dowaliłem tylko mocniej śrubki trzymające celę do blachy po obwodzie.

Co do astygmatyzmu,to miałem na ostatniej obserwacji ale warunki były kiepskie więc może to przez atmosferę. Okręgi poza ogniskowe wydawały się ładne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

A może kolimator ci się poprostu coś kiwa albo któraś redukcja czy sam wyciąg? Dobrze jest przytwierdzony do blach?

Tak jak mówiłem na początku to mogą być naprężenia blach całej tuby i np. jakiś mniej udany egzemplarz poprostu.

 

Szczerze powiedziawszy sam aż takiej wielkiej uwagi nie przykładam do sprawdzania czy kolimacja trzyma w tej czy tamtej pozycji. Robię na pochyleniu około 45stopni i gra. Jak jest seeing to telep wymiata, więc wszystko gra, ale to są Synty. Poza tym dość sztywno skontrowane, że czasem ciężko odkręcić.

Edytowane przez Binocooler
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.