Skocz do zawartości
  • 0

Barlow do krótkiego refraktora


Frosch

Pytanie

Cześć, mam krótki refraktor AR 102XS 102/460, który ma służyć jako traveller. To teleskop do małych powiększeń i szerokich pól. Z racji krótkiej ogniskowej nie daje dużych powiększeń z posiadanymi okularami (najkrótszy to Vixen SLV 6mm i ES 82 6.7mm). Gdybym chciał na wyjazdach obejrzeć również planety w większym powiększeniu, to czy mogę zastosować Barlowa x2? Chodzi mi o to, czy przy światłosilnym sprzęcie i Barlowie aberracja chromatyczna będzie bardzo dokuczliwa? Nie oczekuję rewelacyjnych obrazów, bo do planet mam długi refraktor, ale nie lubię go zabierać na wyjazdy, bo musi mieć ciężki montaż.

Może to głupie pytanie, ale czy jeśli zwiększymy Barlowem ogniskową, to również zmniejsza się AC tak jak ma to miejsce w długich, ciemnych refraktorach?

Wiem, że Barlow wprowadza własną aberrację i np. w Newtonach to on i okular są źródłem aberracji chromatycznej. W refraktorze mamy jeszcze obiektyw, który ma swoją AC.

Edytowane przez Frosch
Literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

W tym maluchu aberracja już i tak jest uciążliwa ( miałem go kilka dni).  Barlow będzie tu raczej nieporozumieniem i w najlepszym przypadku(barlow dobrej jakosci na szklach ed + dobry okular) tylko wzmocni aberracje teleskopu. W najgorszym wypadku(najbardziej prawdopodobny scenariusz) barlow dolozy jeszcze aberke od siebie i okular od siebie. Reasumujac - raczej slaby pomysl ale co Ci szkodzi sprobowac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Kwestia aberracji chromatycznej to jakby kwestia religijna, nie dogadasz się w tej sprawie z różnymi osobami, bo każdy ma inny próg tolerancji na AC. 

To refraktor do małych i średnich powiększeń, do szerokich pól. 

Ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby sprawdzić jak to będzie w Twoim wypadku przy większych powiększeniach. 

Moim zdaniem najlepiej kupić dedykowany okular, ale opcja barlowa też może być brana pod uwagę. 

Nie mam teraz, ale kiedyś korzystałem z barlowa GSO ED 2x 2" i uważam go za całkiem przyzwoity. 

Przewaga barlowa jest jakby oczywista. Co do jakości obserwacji planetarnych - trzeba by to samodzielnie sprawdzić... 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Na SW 80/400 porównywałem Naglera 13 mm + Powermate 2.5x versus ES 4.7 mm. Myślałem, że ze względu na ilość szkła wygra ES, ale powiedziałbym, że był remis ze wskazaniem na Naglera.

Ostatecznie zostawiłem sobie jednak ES 4,7 mm a Powermate sprzedałem - ale zdecydowały głównie względy finansowe.

 

Tobie też bym polecał zamiast Barlowa okular o ogniskowej około 4.0 - 4.7 mm. Większych powiększeń nie ma sensu wyciągać z tej tubki.

 

Na redukcję CA są dwa sposoby:

- przysłonić obiektyw do 7-8 cm,

- filtr typu light yellow #8 - blokuje promieniowanie o długości fali poniżej 450 nm. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 godzin temu, Smorff84 napisał:

na olx czy allegro jest teraz vixen SLV 2,5 mm za ok 340 zł. 

Ale to już da powiększenie 184x - a już w achromacie 90/900 maksymalne powiększenie, które stosuję przy planetach i jest dla mnie akceptowalne (ze względu na ogólną jakość obrazu) to 150x. Myślałem o powiększeniach około 100x czyli okular 4mm (115x) lub 4,7mm (98x). 4,7mm jest ES82 ale to koszt (przy zakupie na Aliexpress) ponad 500zł (i jak dla mnie zbędnie duże pole) lub ES50 4,5mm (konstrukcja Super Plossl) około 300zł lub TMB Planetary 4,5mm (na Ali około 170zł).

Wybrałem te okulary, gdyż nie chciałbym krótkich Plossli czy orto ze względu na małą soczewkę oczną i krótki ER.

Czyli uważacie, że lepiej będzie kupić krótszy okular niż dodawać Barlowa.

7 godzin temu, kjacek napisał:

Kwestia aberracji chromatycznej to jakby kwestia religijna, nie dogadasz się w tej sprawie z różnymi osobami, bo każdy ma inny próg tolerancji na AC. 

Nie oczekuję cudów, chcę po prostu móc rzucić okiem na planety podczas wyjazdów - a powiększenie ok. 100x jest już satysfakcjonujące zwłaszcza, jak się chce znajomym pokazać Saturna i Jowisza. Ciekaw jestem, czy nie będzie totalnej degradacji obrazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
15 minut temu, Frosch napisał:

Wybrałem te okulary, gdyż nie chciałbym krótkich Plossli czy orto ze względu na małą soczewkę oczną i krótki ER.

Czyli uważacie, że lepiej będzie kupić krótszy okular niż dodawać Barlowa.

Nie oczekuję cudów, chcę po prostu móc rzucić okiem na planety podczas wyjazdów - a powiększenie ok. 100x jest już satysfakcjonujące zwłaszcza, jak się chce znajomym pokazać Saturna i Jowisza. Ciekaw jestem, czy nie będzie totalnej degradacji obrazu.

Jasne, podobnie do tego podchodzę. 

 

Ale nie kupuj TMB Planetary, moim zdaniem straszne mydło. Lepiej TS HR z tańszych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Kilka dni temu używałem barlova 2x GSO w SW 102/500   Oglądalem Saturna i Jowisza.   Użylem Barlova z X-cel 7mm a potem z 6mm SWA 66 st  w pierwszym przypadku to 142x i 166x   .Pasy na Jowiszu były dla mnie nie dostrzegalne, dziewczyna zerkaniem coś tam widziała..Saturn był słaby .Ale przy lepszych warunkach było by pewnie lepiej.Miałem niebo 21,20. 

 

Na księzycu uzywalem filtra zmiennego ksiezycowego 20-40%oraz dekiel na tube bez zaślepki. Tu obrazy z barlovem i tymi samymi okularami były jak dla mnie b dobre.Moim zdaniem warto mieć barlova.

Edytowane przez Flaytec1
brak zdania
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
54 minuty temu, kjacek napisał:

Ale nie kupuj TMB Planetary, moim zdaniem straszne mydło. Lepiej TS HR z tańszych. 

TS chyba tylko w Astroshopie - wysyłka plus przewalutowanie da 400zł.

A czy Sky-Watcher SWA 58 to ta sama optyka co TMB tylko w innej obudowie? https://deltaoptical.pl/okular-sky-watcher-swa-58-4-mm-1-25-quot?from=listing

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
20 godzin temu, JSC napisał:

Ale moze Nagler w tak szykim teleskopie byłby lepszy?

Za drogo i nie ma ogniskowej 4-4.5mm. Spróbuję Vixena, ale niestety spóźniłem się na ten z giełdy. Zresztą, przed najbliższym wyjazdem i tak już bym nie zdążył kupić. Może się trafi jeszcze na giełdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Widzę, że jeśli chcę oglądać planety, to muszę zacząć od zmniejszenia apertury. Przy okularach 6 i 11mm mam źrenicę 1,3 i 2,5mm a obraz planet jest zbyt jasny i otoczony kolorową plamą. Zrobię prowizoryczną przesłonę z tektury i sprawdzę, czy coś to da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.