Skocz do zawartości
  • 0

Jaki tilter i w którym miejscu go umieścić?


dobrychemik

Pytanie

W tym momencie mam taki zestaw:

Askar-[gwint 48]-szuflada filtrowa 16mm-[gwint 42]-przedłużka 21mm-[gwint 42]- ASI294

i mam asymetrię jakości obrazu, więc zakładam, że właśnie tilter jest mi potrzebny.

 

1. Jaki byście mi doradzali tilter? Nie ukrywam, że chciałbym pogodzić rozsądną cenę z łatwością obsługi.

2. Przy użyciu tiltera oczywiście rezygnuję z przedłużki 21mm. Ale w którym miejscu powinien być tilter? Między kamerą a szufladą, czy może między szufladą a obiektywem? Czy to ma znaczenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Spryciarze, chcą mnie podstępem nakłonić do upublicznienia mojej pierwszej, dziewiczej fotki z ASI294. 

 

Wysłałem Wam fotkę na PW. Ewidentnie lewa strona jest rozjechana (nie zważajcie na pozostałość po niedokładnym usunięciu AmpGlow i artefakty w postaci kolorowych pikseli, których na razie nie umiem usunąć i ogólnie kiepskie zdjęcie - to efekt tylko 9x3min naświetlań).

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Moja rada, bez oglądania fotek gwiazd i setupu.

 

Zanim kupisz tilter zrób prosty test:

 

Sprawdź RĘCZNIE, jeszcze bez tiltera, czy uda się ustawić ostrość w każdym z rogów (oczywiście w każdym narożniku oddzielnie), zwróć szczególną uwagę na ten narożnik, gdzie gwiazdy są najbardziej nieostre. Jeśli da się uzyskać ostre gwiazdki  znaczy, że tilter pomoże, bo problem jest w odległości.

W tym wypadku najlepiej umieścić tilter możliwie najbliżej kamery.

 

Jeśli w którymś narożniku nie da się gwiazdy wyostrzyć problem jest poważniejszy. Prawdopodobnie jest spora nieosiowość tuby, lub inne wady optyczne teleskopu. Jeśli to pierwsze, to kamerę trzeba przesunąć względem osi. I tu ratunkiem będzie umieszczenie tiltera możliwie jak najdalej od kamery. Wówczas lekkie ukosowanie spowoduje to przesunięcie i przy odrobinie szczęścia można obraz gwiazd poprawić.

 

Zabawa przednia nawet na kilka nocy + teoretyczne rozważania w którą stronę przesuwać i o ile kręcić śrubkami tiltera (szczelinomierz się przyda), ale nie poddawaj się, mnie z kilkoma refraktorami się udało, to i Tobie się uda, ale brzydkie słowa na usta się cisną.

 

Powodzenia.

 

Edytowane przez Grzędziel
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.