Skocz do zawartości

Ażurowy SCT


Misza

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem że to brzmi nieco absurdalnie ale czy myślicie że realną byłaby teoretycznie przeróbka dużego fabrycznego SCT tak by OTA stało się ażurowym ? Czyli lustro główne, wsteczne i korektor zostają umieszczone na ażurowym szkielecie w mejsce dawnej pełnej tuby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Misza napisał:

Rozumiem ze sam zrobiłeś te elementy ? Dobrze widzę ze nawiercania za lustrem i na około korektora są „zamykane”?

To są elementy wycinane na laserze, reszta wiercona wiertlem w obudowie mocowania korektora, z tyłu tuby jest zamykany zaworek, natomiast z przodu całość chroni dekiel teleskopu. Nigdy nie było problemu z dostaniem się kurzu do środka jeśli dekiel zamykany był po obserwacjach, zresztą to są małe otwory i ciężko żeby coś się do środka dostało. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Misza, chcesz robić sam, czy szukasz kogoś do wykonania?

Pytam, bo chyba w pobliżu masz @Pablito. A nikogo lepszego nie znajdziesz, a to klasa sama w sobie.

 

Co jest celem - zmniejszenie wagi czy sama wentylacja? W pierwszym wypadku pomysł dobry, realizacja trudna.

 

Kolimacja układu po złożeniu będzie ciekawa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Lew_Abałkin napisał:

Ciekawe, że jeśli chodzi o chłodzenie katadioptryków, na CN jest popularne wręcz ich izolowanie termiczne. Ma to na celu znaczne zmniejszenie przepływu ciepła przez ścianki tuby a co za tym idzie i konwekcji wewnątrz. 

Ale nie przez korektor. To izolowanie działa w pewnym zakresie, ale nie da się raczej w pełni wyeliminować konwekcji, zwłaszcza amatorską izolacją. Próbowałem kiedyś z SCT8 i niby jakiś efekt pozytywny był. Nie wiem, czy wart włożonej pracy. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kjacek napisał:

@Misza, chcesz robić sam, czy szukasz kogoś do wykonania?

Pytam, bo chyba w pobliżu masz @Pablito. A nikogo lepszego nie znajdziesz, a to klasa sama w sobie.

 

Co jest celem - zmniejszenie wagi czy sama wentylacja? W pierwszym wypadku pomysł dobry, realizacja trudna.

 

Kolimacja układu po złożeniu będzie ciekawa. 

 

Na razie to takie bardziej teoretyczne rozważania z mojej strony. Co do celów to owszem, obydwa, waga i wentylacja. Ale pewnie sensowniej będzie kiedyś zamówić sobie jakiegoś jeszcze trochę większego cassegraina u Pablita właśnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Lew_Abałkin napisał:

Ciekawe, że jeśli chodzi o chłodzenie katadioptryków, na CN jest popularne wręcz ich izolowanie termiczne. Ma to na celu znaczne zmniejszenie przepływu ciepła przez ścianki tuby a co za tym idzie i konwekcji wewnątrz. 

 

U nas też się takie widuje, pamiętam z ostatniego zlotu nad Tanwią C9,25 Edge oklejonego po całości styropianem.

Edytowane przez Misza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, kjacek napisał:

Ale nie przez korektor. To izolowanie działa w pewnym zakresie, ale nie da się raczej w pełni wyeliminować konwekcji, zwłaszcza amatorską izolacją. Próbowałem kiedyś z SCT8 i niby jakiś efekt pozytywny był. Nie wiem, czy wart włożonej pracy. 

Tyle, że dzięki temu korektor trudniej łapie wilgoć. Taki mały bonusik. Ja próbowałem tego z maczkiem 150 i się sprawdzało. W marcu mogłem wynieść go z domu i z marszu obserwować. Co do kosztów - zmieściłem się w kilkudziesięciu złotych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak normalnie, to daje się wentylatory z tyłu, żeby schłodzić lustro, bo grube i długo zmienia kształt. Nie robiłbym kratownicy, kurz, wilgoć, szron niech łapie korektor, usuniesz grzałką opaskową. Nota bene wentylatory z tyłu też wprowadzają wilgoć (temp 0 - 14*c) i przy tych temperaturach środek lustra, albo i jego 2/3 łapią "powłokę" z wody, nie wiadomo co gorsze, bo tego suszarka nie usuwa:

 

obraz.thumb.png.731518a1e9c7adea394259936a729c77.png

 

Na astroshopie jest wynalazek Baadera do włożenia w wyciąg z żelem absorbujacym wilgoć, ale to nie jest szybkie rozwązanie. Za to żel jest kolorowy i zmienia kolory :)

https://www.astroshop.pl/srodek-osuszajacy/baader-zel-silikonowy-z-indykatorem-kolorow-do-ponownego-uzytku-125ml-pomaranczowy-/p,10841

Ja nawet myślałem, że to co widać to kurz, pleśń itd, ale po wysuszeniu zniknęło. Teleskop 12 lat stoi w obserwatorium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.