Skocz do zawartości

M31 - odsłona czwarta i ostatnia


diver

Rekomendowane odpowiedzi

Nie dałem rady tego zostawić, więc za przeproszeniem zmęczę Was jednak jeszcze odsłoną czwartą w dwóch wersjach. ;)
Tym razem dozbierałem jeszcze prawie pięc godzin materiału z filtrem Baader IR Cut. W obróbce nie mieszałem ze sobą materiałów z dwóch wersji filtrowych. Oprócz gwiazd - gwiazdki w obydwu prezentowanych wersjach pochodzą z materiału z filtrem Baader IR Cut. Korzystałem więc ze StarNeta, żeby ciut zmniejszyć światło gwiazdek. Jako że z zasady składanie obiektów rozciągłych i gwiazdek z dwóch różnych filtrów nie przynosi raczej dobrych rezultatów, drugą wersję z filtrem STC Astro Duo potraktowałem raczej eksperymentalnie.
Dla przypomnienia dodam, że Baader IR Cut Moon&Skyglow to filtr w zasadzie anty LP, natomiast STC Astro Duo to filtr dwupasmowy: HII i OIII.

 

Podczas obróbki starałem się uwzględnić cenne uwagi i wskazówki wszystkich kolegów do poprzednich odsłon. Nadal oczekuję konstruktywnej krytyki, drobne pochwały też mile widziane. ;)

 

Wersja 1.
Setup: iOptron CEM70G, TS76EDPH, ZWO ASI294MC Pro
Zbieranie: APT, temp. -10; SQM 19,58
103 x 240 s RGB, gain 180, filtr Baader IRCut Moon&Skyglow
Obróbka: DSS, PIX, GIMP2, crop 3680 x 2760 , resize 2000 x 1500

 

M31_Baader_f_crop_3720_2790_resize_2000_1500.thumb.jpg.c81d67a8f57b57517c1fc71d36654e6a.jpg

 

Wersja 2.
Setup: iOptron CEM70G, TS76EDPH, ZWO ASI294MC Pro
Zbieranie: APT, temp. -10; SQM 19,58
115 x 240 s RGB, gain 180, filtr STC Astro Duo
Obróbka: DSS, PIX, GIMP2, crop 3680 x 2760 , resize 2000 x 1500

 

M31_STC_f_crop_3720_2790_resize_2000_1500.thumb.jpg.99065527a1b624a7109b7fd90a6a63cd.jpg

 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sławek, tak na gorąco bo nie za bardzo mam czas rano: dlaczego fantastycznych gwiazdek z Twoich gromad nie potrafisz przenieść na ta fotkę? Są rozlane i wyglądają na nieostre..Galaktyki w pierwszej wersji wyglądają ok, ale wg mnie ciągle brakuje tam kontrastu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Slawek pochwala Ci sie nalezy za wytrwalosc.

Ja sie rowniez uparlem na M31 w zeszlym roku pod moim SQM 19.58

Wyszla mizeria, ale wlasnie tak sie uczymy :)

Zalaczam linka z moich wypocin.

M31 z białej strefy. - Głęboki Kosmos (DS) - Astropolis - Astronomia i Astrofotografia

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Marvaz napisał:

Slawek pochwala Ci sie nalezy za wytrwalosc.

Ja sie rowniez uparlem na M31 w zeszlym roku pod moim SQM 19.58

Wyszla mizeria, ale wlasnie tak sie uczymy :)

Zalaczam linka z moich wypocin.

M31 z białej strefy. - Głęboki Kosmos (DS) - Astropolis - Astronomia i Astrofotografia

A mnie się właśnie bardzo podoba. Wiadomo, że i tam i tutaj niebo nie pozwoli wycisnąć więcej (no chyba, że chcemy robić astrofotografikę i malować coś czego nie ma w materiale). Taką wyważoną, stonowaną obróbkę zastosowałbym też u kolegi @diver.  

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro robimy przegląd różnych spojrzeń na Trzydzistkęjedynkę to wrzucę i swoje, okiem Czerwonego Kota.

Przy okazji Sławku (@diver) zwróć uwagę na niebieskie gwiazdy na peryferiach dysku galaktycznego. U Ciebie ich nie ma, u mnie są. Nie upieram się przy tym, ale Ty, jako specjalista od widm i kolorów gwiazd możesz to przeanalizować.

 

1515802372_190731M31L53x300RGB12x300RC383w5.thumb.jpg.3685080149a160980f899f7b0ea7fc24.jpg

 

 

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i fajnie! :) Dzięki waszym inspirującym uwagom można ciągle poprawiać i poprawiać...

 

16 godzin temu, pablo12311 napisał:

Trochę brakuje niebieskiego.

 

Trudno wyciągać niebieski z materiału, na którym jest go niewiele. Ale spróbowałem. ;)

 

16 godzin temu, wessel napisał:

dlaczego fantastycznych gwiazdek z Twoich gromad nie potrafisz przenieść na ta fotkę? Są rozlane i wyglądają na nieostre.

 

Bo nie o fantastyczne gwiazdy tutaj chodzi, ale o fantastyczną galaktykę. Ale, mówisz i masz. Teraz są mniejsze. ;) Co do nieostrości to raczej się nie zgadzam.

 

16 godzin temu, wessel napisał:

Galaktyki w pierwszej wersji wyglądają ok, ale wg mnie ciągle brakuje tam kontrastu.

 

Mówisz i masz więcej kontrastu. ;)

 

14 godzin temu, Robson_g napisał:

Troszkę tylko urealnilbym kolor.

 

Podoba mi się Twoja fotka. Jest delikatna, a jednak jest plastyczna i widać na niej głębię. Z tym urealnianiem koloru to sprawa jest zawsze dyskusyjna. Mnie np. w Twojej galaktyce brakuje nieco ciepła, natomiast gwiazdki są delikatnie przesaturowane. Ponadto masz odrobinę za dużo zieleni, widać to w histogramie (i na moje oko też). Nie są to jakieś moje złośliwości, to w ramach dyskusji o "realnych" kolorach". ;)

 

Godzinę temu, Grzędziel napisał:

zwróć uwagę na niebieskie gwiazdy na peryferiach dysku galaktycznego

 

Tam na peryferiach dzieje się dużo. Jest tam wiele obszarów HII, których uzyskanie w broadbadzie jest raczej nierealne. Twoja galaktyka leci nawet lekko w purpurę - pewnie to słuszne w próbie pokazania właśnie tych peryferyjnych zjawisk. Mnie takiej purpury i niebieskości nie udaje się w PIX uzyskać bez degradowania równowagi kolorów (histogramu). Niemniej niebieskie gwiazdki z obszaru NGC206 są dość dobrze widoczne.

 

Zważywszy wasze inspirujące uwagi pomajstrowałem jeszcze trochę i jest obrazek. :) To moje ostatnie starania o "fantastyczną" M31 w tym rozdaniu. Zmęczenie materiału dało już o sobie znać i zabieram się za inny materiał. Dzięki raz jeszcze.

 

M31_Baader_f2_crop_3720_2790_resize_2000_1500.thumb.jpg.8fc7a8f2fb4d346a33c7ade30b67aac5.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, diver napisał:

Bo nie o fantastyczne gwiazdy tutaj chodzi, ale o fantastyczną galaktykę. Ale, mówisz i masz. Teraz są mniejsze. ;) Co do nieostrości to raczej się nie zgadzam.

 

To zupełnie inaczej patrzymy na tę fotkę. Dla mnie fotka to gwiazdy, obiekt, tło, kadr i parę innych. Skoro piszesz że to fotka samej galaktyki to nie mam uwag. Jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, wessel napisał:

To zupełnie inaczej patrzymy na tę fotkę. Dla mnie fotka to gwiazdy, obiekt, tło, kadr i parę innych.

 

Żartowałem przecież. I oczywiste jest dla mnie to, co napisałeś. Ale przyznasz, że gdy "walczysz" np. o słabe mgławice, gwiazdy nie są już tak najważniejsze. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jest równie ważne Sławek. Podziwiam Twoje gwiazdy-zawsze- z wyjątkiem tej fotki. Nie ukrywajmy tego- mówiąc delikatnie-są inne.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.08.2021 o 00:41, wessel napisał:

Wszystko jest równie ważne Sławek. Podziwiam Twoje gwiazdy-zawsze- z wyjątkiem tej fotki. Nie ukrywajmy tego- mówiąc delikatnie-są inne.

 

No już dobrze, przecież wiem. ;) Ale ten rozdział przygody z M31 zamykam, trochę się zmęczyłem. Kiedyś pewnie będzie kolejny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.