Skocz do zawartości

Perseidy 2021


warpal

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, mikrokosmos napisał:

Na zdjęciach tutaj zamieszczonych tego nie widać, ale Perseidy mają kolor przeważnie zielony. Kolorystyka zbliżona do koloru Zorzy Polarnej która jest zjawiskiem energetycznym.

Czego tam nie widzisz? A kolor? Poczytaj sobie o analizie płomieniowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sobotnia (7-08-2021) Perseidka z 21:48:20 w przelocie przez gwiazdozbiór Delfina, słabiutka - gołym okiem jej nie widziałem, pod miejskim niebem. Focona z mojej balkonowej miejscówki strzeleckiej. ;) Utrwaliła się na jednym z 24 foto, jakie zrobiłem w automacie (FOV50, F6.3, ISO:400, eksp. 30 sek.)

 

[edit] Jednak to jedno minutowa flara od satelity (utrwaliła się na dwóch ekspozycjach: okazało się po obróbce pozostałych foto). Na wcześniejszej fotce widać początek flarowania, a na następnym (pseudo-Perseida :icon_rolleyes: ) koniec puszczania flary (nie ten kierunek, choć trajektoria zgodna z radiantem, pi razy oko):

 

... a satelita, który puścił flarę to najprawdopodobniej: ELYSIUM STAR 2 - fotki usunąłem z tego wątku, a temat o tym NIEZWYKŁYM satelicie umieściłem: TUTAJ.

 

Noo, niezła zmyłka, ale się nie poddaję, może bliżej max. Perseidów uda się utrwalić coś ze spadających gwiazd (o ile dopisze pogoda).

 

Pozdrawiam: Jurek.

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12/13.08 to maximum Perseidów, 11/12 i 13/14 to również wzmożona aktywność "Łez Św. Wawrzyńca"
Będę w tym czasie z obserwował na Kudłaczach:

http://astromaniak.pl/viewtopic.php?p=563278#p563278
Będzie sporo sprzętu obserwacyjnego, ale głównie będę zliczał meteory wygodnie leżąc na leżaku, tak to robiłem w zeszłym roku:

https://www.imo.net/members/imo_vmdb/view?session_id=80912

 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Deszcz meteorów z roju Perseidy jest aktywny od 17 lipca do 24 sierpnia, a osiągną szczyt aktywności od środy wieczorem do czwartku rano czyli 11-12 sierpnia.


Ogólna zasada dotycząca tego rodzaju deszczów meteorów jest taka, że nie patrzysz, jak Ziemia przechodzi przez pozostałości po ostatnim przelocie komety.
Płonące kawałki (często wielkości zaledwie ziarenka piasku lub nieco tylko większe) pochodzą z poprzednich jej przelotów w naszym rejonie kosmosu.
Meteory z roju Perseidy to meteory powstałe z grzęznącego w atmosferze meteoroidu wyrzuconego z ich macierzystej komety, Swift-Tuttle,

gdy była tu w 1862 roku a nie z przelotu w roku 1992.

 

https://www.nytimes.com/2021/08/11/science/perseid-meteor-shower.html


Siema

merlin_175642185_d55788ee-3d80-4436-9568

perseides.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w Lublinie wczoraj lało, ale już po północy niebo było czyste. Dzisiaj za dnia deszcz przelotny, ale już się przeciera liczę, że po północy (czyli już 12 sierpnia) da się focić.

 

Faktycznie na południu trochę chmurzysków macie (będą przesuwać się na wschód i zanikać w nocy):

 

11_12-08-2021sat.jpg.cd9a11c9c90f7135efe668d9b382a4f7.jpg

źródło

 

... prognozowane mgły mogą bardziej namieszać!

 

Ja jestem gotowy mimo wszystko do kolejnej próby focenia Perseidów na miejskim niebie. Uchwyt do balustrady balkonu z głowicą foto przygotowany i  ustawienie aparatu sprawdzone:

 

1745436654_Zdjcie0724a.jpg.56e5788eb4e46a6ac819efdc40dae4b3.jpg

 

742661977_Zdjcie0719a.jpg.f0f0d4621de417d256f963afb3423fcd.jpg

 

... jak tylko dopisze pogoda, to od północy do drugiej zamierzam strzelić w automacie kilkaset foto, może coś się załapie w kadr, poza satelitami, a jak wiadomo przy miejskim LP to mocno życzeniowe zadanie! Uchwyt z głowicą foto, który opisywałem: TUTAJ spisuje się wyśmienicie, no po prostu "miód, malina", o statywie, jako niewygodnym na balkonie klamocie, zapomniałem zupełnie. Już z tego setupu, zwąc to szumnie ;), ustrzeliłem ostatnio: TOTO.

 

Cdn. (oby)

 

Pozdrawiam: Jurek.

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakieś przewidywania co do godziny maksimum ? Kierunku ? Od kilku dni widzę wzmożoną aktywność w okolicach Jowisza. Dziś podobnie. Było kilka chwil mocniejszych ale obecnie stacjonuje w łóżku i na dziś koniec. Jutro całonocne. W ubiegłym roku 13 sierpnia około 22 przez bitą godzinę leciały bolidy tak, że aż się błyskało bez patrzenia w niebo i sprawdzałem radary burzowe a było to noc po umownym maksimum roju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Pestek94 napisał:

Jakieś przewidywania co do godziny maksimum ? Kierunku ? Od kilku dni widzę wzmożoną aktywność w okolicach Jowisza. Dziś podobnie. Było kilka chwil mocniejszych ale obecnie stacjonuje w łóżku i na dziś koniec. Jutro całonocne. W ubiegłym roku 13 sierpnia około 22 przez bitą godzinę leciały bolidy tak, że aż się błyskało bez patrzenia w niebo i sprawdzałem radary burzowe a było to noc po umownym maksimum roju.

 

Na stronie IMO (Międzynarodowa Organizacja Meteorowa) piszą, że maksimum aktywności w tym roku przewiduje się 12 sierpnia około 19:30 UT, czyli 21:30 naszego czasu. A zatem jak tylko zrobi się ciemno już będzie ich dużo.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.08.2021 o 16:24, ekolog napisał:

Deszcz meteorów z roju Perseidy jest aktywny od 17 lipca do 24 sierpnia, a osiągną szczyt aktywności od środy wieczorem do czwartku rano czyli 11-12 sierpnia.


Ogólna zasada dotycząca tego rodzaju deszczów meteorów jest taka, że nie patrzysz, jak Ziemia przechodzi przez pozostałości po ostatnim przelocie komety.
Płonące kawałki (często wielkości zaledwie ziarenka piasku lub nieco tylko większe) pochodzą z poprzednich jej przelotów w naszym rejonie kosmosu.
Meteory z roju Perseidy to meteory powstałe z grzęznącego w atmosferze meteoroidu wyrzuconego z ich macierzystej komety, Swift-Tuttle,

gdy była tu w 1862 roku a nie z przelotu w roku 1992.

 

https://www.nytimes.com/2021/08/11/science/perseid-meteor-shower.html


Siema

merlin_175642185_d55788ee-3d80-4436-9568

perseides.jpg

 

@ekolog te fotki, które zacytowałeś to okropna ściema medialna, ale jak wiadomo, takich sporo w necie! Tak z ciekawości popatrzyłem na to dokładniej, bo lampka ostrzegawcza w głowie mi się zapaliła. Przede wszystkim nie widzę tutaj żadnego deszczu meteorów, tylko jedną flarę od satelity (to nie jest meteor), a satelitów napatrzyłem się przez ostatnie dwa lata co nie miara.  Po drugie: jeśli nie było focone przed północą, a linia horyzontu nie jest dużo poniżej widocznej na zdjęciu (centralnie), to nie było ono robione nad Madrytem, tylko raczej gdzieś na długości geograficznej np. Dubaju. Z tego mniej więcej obszaru (pi razy oko  - circa +/- ;)) widać tak DM przed północą i stojące na lewym ramieniu "W" z Kasjopei nisko nad horyzontem ("W" widać wyraźnie na foto, na tle Drogi Mlecznej, między palmami). Po trzecie. Gdyby nawet był to meteor (rzecz jasna nie jest!) to nie mogła to być Perseida, bo ich radiant znajduje się na foto poniżej asteryzmu: "W", gdzieś tuż nad (albo jeszcze za) koronami drzew, widocznych między palmami. Jak widać kierunek przelotu satelity, który puścił flarę widoczną na foto, jest całkowicie prostopadły do wektora możliwej Perseidy.

 

Pozdrawiam: Jurek

 

PS Niestety i póki co nic z Perseid nie załapało mi się w kadr w warunkach miejskich, ale dzisiaj też uparcie czaję. :astronom: Mam za to utrwaloną sporą ilość satelitów i śmieci po nich, oraz ładną flarę od jednego z parki odległych satelitów NOSS trzeciej generacji!

Edytowane przez suchyy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.