Skocz do zawartości

Perseidy 2021


warpal

Rekomendowane odpowiedzi

To samo zdjęcie co na górze trzeciej strony po Adobe lightroom. Nie jestem mistrzem obróbki, ale mi się ta wersja bardziej podoba. Duże ISO co widać na chmurach i jeden z nas trzymał biały kubek plastikowy z latarka dla efektu podświetlenia postaci. Niby jakaś innowacyjna metoda wątpliwego pochodzenia. Nie wnikam :D

Bez nazwy1 (3).jpg

Edytowane przez Ftraw
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Zybert napisał:

 

Może dlatego, że to nie był bolid. Niewiele z Perseidów, które mam są zielone. Nawet powiedziałbym, że żaden. Sami oceńcie, bo też chcę mieć pewność co to jest.


Raczej nie meteor, na pewno nie perseid ponieważ nie spełnia kryterium kierunku, nie wybiega z radiantu. W tym miejscu trajektoria przelotu powinna mniej więcej w płaszczyźnie dysku M31.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest dokładnie tak jak pisze lemi. To był prawdopodobnie któryś ze Starlinków. Sporo ich tam przelatywało w okolicach i przez M31,  z tym, że chyba Zybert nie focił z Lublina, bo mgławica za ładna, :original: a i kąt trajektorii Starlinków względem dysku M31 nie jest dokładnie taki, jak na foto Zyberta.

 

Wizualizacja ze Stellarium:

87981551_M31satelity.jpg.cf73b558aaaeb14089e1c0ed232729ba.jpg

 

Pozdrawiam: Jurek.

 

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.08.2021 o 02:45, Mateusz_N napisał:

Obserwacje od wieczora zakończone o 2:15 naliczone 287 perseidów jak i innych zabłąkanych :D do północy były 102 na liczniku.

Ja obserwowałem przez 5h stosując odcinki 30 min i co jakiś czas zapisując zasięg gwiazdowy oraz jasności meteorów. Rano jak podliczę ile sztuk i wypełnię raport na imo.net to również się pochwalę :)
@Mateusz_N Twoja obserwacja może być profesjonalna, jeżeli uda Ci się ją podzielić na krótkie odcinki (od 15 do 30 min), ustalić zasięg gwiazdowy podczas obserwacji i wypełnić raport na w.w. stronie.

Trzymam kciuki, żeby tak było!

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj niby po maksimum ale złapałem kilkanaście ładnych okazów. Robione Sigmą 20mm ale tym razem na ISO 1000 i f1.6. Klatki po 22 sekundy.

Jak przeglądałem ponad 800 klatek to stwierdzam że ruch jak na autostradzie- tyle śmieci lata nad nami.

ok. najpierw te słabsze

IMG_021.jpg

IMG_079.jpg

IMG_100.jpg

IMG_117.jpg

IMG_129.jpg

IMG_693.jpg

IMG_769.jpg

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze pytanie apopos satelit : po przejrzeniu klatek jeden przykuł moją uwagę  - poruszał się z zachodu na wschód ekstremalnie wolno, cały kadr z 20mm na pełnej klatce czyli około 84 stopnie leciał 37 minut. Prawie przechodził przez zenit.

Wiecie jakie satelity poruszają się tak wolno ? co to może być za orbita?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Darek_B napisał:

Po bolidzie z pierwszego ujęcia widziałem chmurę na 4 następnych klatach czyli widoczna było około półtorej minuty.

IMG_175.jpg

Na Kudłaczach gołym okiem ślad był widoczny 25 sek, w lornetkach sporo >minutę.

Darku, to zdjęcie to nie meteor, tylko kometa z bardzo gęstym warkoczem ustawionym w płaszczyźnie rozwiewania się :movingtongue:

Brawo, piękne ujęcia.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Darek_B napisał:

I trochę te lepsze.

Po bolidzie z pierwszego ujęcia widziałem chmurę na 4 następnych klatach czyli widoczna było około półtorej minuty.

Super zdjęcie! :) 

Darek, a masz może te 4 klatki z chmurą? Wyszła by fajna animacja ukazująca ja ta chmura się rozwiewa. 

Edytowane przez MarcinSn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Perseidy 2021 przechodzą do historii. W tym roku bardzo kapryśne, szczególnie w noc maksimum. Ale kilka efektownych zjawisk nocą 13/14 sierpnia zapisało się w mojej pamięci (szkoda, że nie aparatu).

Canon 50D + Sigma 17-50mm f=2.8

IMG_0442.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, sp3uca napisał:

Darek co to za puszka ? Piękne fotki.

Dzięki, to Canon 6D mod.

 

3 godziny temu, MarcinSn napisał:

Darek, a masz może te 4 klatki z chmurą? Wyszła by fajna animacja ukazująca ja ta chmura się rozwiewa.

Wrzucam klatki, gifa i mp4 nie wiem co lepsze. Po przyjrzenia okazało się że chmura zarejestrowała się na 8u klatkach czyli ponad 3 minuty.

 

IMG_01.gif

 

IMG_01.jpg

 

IMG_02.jpg

 

IMG_03.jpg

 

IMG_04.jpg

 

IMG_05.jpg

IMG_06.jpg

 

IMG_07.jpg

 

IMG_08.jpg

 

IMG_09.jpg

 

IMG_10.jpg

 

IMG_11.jpg

 

IMG_12.jpg

 

IMG_13.jpg

 

 

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Darek_B napisał:

I jeszcze pytanie apopos satelitów : po przejrzeniu klatek jeden przykuł moją uwagę  - poruszał się z zachodu na wschód ekstremalnie wolno, cały kadr z 20mm na pełnej klatce czyli około 84 stopnie leciał 37 minut. Prawie przechodził przez zenit.

Wiecie jakie satelity poruszają się tak wolno ? co to może być za orbita?

 

Masz może fotkę tego satelity (wystarczy jeden 22 sekundowy kadr). Podaj więcej szczegółów: data, czas (wystarczy co do minuty), współrzędne (pewnie Zakopane?), przez jaki gwiazdozbiór przelatywał (ewentualnie charakterystyczne szczegóły, o ile zapamiętałeś, np. jaśniejsza gwiazda w pobliżu itp.) - to spróbuję zidentyfikować. Z tego co podałeś wynika, że był to satelita na niskiej MEO, ale za mała danych, żeby coś konkretnego powiedzieć. Takie satelity fotografowałem moim cieniutkim sprzętem, np. USA-310 w odległości  13794 km od aparatu (twój musiał być trochę bliżej).

 

Fotografować da się satelity na wszystkich typach orbit (łącznie z sondami międzyplanetarnymi, odlatującymi od Ziemi). Na poniższej fotce (niebosklon SSE), którą ze szczegółowym opisem zamieściłem w TYM poście (temat: Obserwacjie sztucznych satelitów), udało mi się utrwalić jednym strzałem satelity na wszystkich (podstawowych) typach orbit (LEO, MEO, GSO/GEO), a w tle DM (FOV13°-116 mm dla formatu małoobrazkowego, F2/ISO400, migawka 20 sek.):

 

P6060017-jeden-kadr_b.jpg

 

... fotek zrobiłem oczywiście więcej (100 w automacie) z długim interwałem 60 sek., żeby pokazać ruch odległych satelitów na GSO (Mentor-4/Thuraya-2), co widać na poniższej składance z 14 foto. satelity na LEO zostawiają typowe długie krechy, ślady satelitów na MEO są już znacznie krótsze,  a bardzo odległe satelity na GSO przy 20-to sekundowych ekspozycjach nadal są punkcikami, ale wyraźnie przemieszczającymi się po nieboskłonie w kolejnych kadrach (przy długim interwale), a satelity na GEO są oczywiście punktami, pozostającymi (w tej skali) nieruchomo względem Ziemi na tle "przemieszczającej" się sfery (w opisie podałem nazwę satelity, typ orbity, odległość od aparatu, kierunek przelotu):

 

https://astropolis.pl/uploads/monthly_2021_08/sesja_6-06-21_zoom4.jpg.b97ce490bf86244f1df0f3ccf9de8195.jpg

 

... ponieważ tu nie miejsce na takie szczegóły, zainteresowanych zapraszam do moich satelitarnych wątków (już się tego trochę nazbierało).

 

 

Pozdrawiam: Jurek.

 

PS Darek świetne foty meteorów !!!

 

 

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucam zzipowaną paczkę zdjęć.

https://drive.google.com/file/d/1xKjGFxCcDa0QuWhpeWrvLlvZxbMonBxO/view?usp=sharing

 

Współrzędne obserwacji:  49°17'12.56"N,  19°57'57.43"E

Początek 13VIII2021 godz. 23:11:34, koniec 23:47:37.

 

Co ciekawe na początku ruch kątowy był bardzo mały , ale sukcesywnie przyśpieszał by na końcu zostawiać już spore ślady jak pozostałe satelity tej nocy. Czyżby jego orbita gwałtownie się obniżała ? Ciekawi mnie co znajdziesz ?

 

 

ps. Jak uważasz żeby wydzielić to z Perseidów to pisz.

A może to bliski przelot czegoś innego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Darek_B napisał:

Wrzucam zzipowaną paczkę zdjęć.

https://drive.google.com/file/d/1xKjGFxCcDa0QuWhpeWrvLlvZxbMonBxO/view?usp=sharing

 

Współrzędne obserwacji:  49°17'12.56"N,  19°57'57.43"E

Początek 13VIII2021 godz. 23:11:34, koniec 23:47:37.

 

Co ciekawe na początku ruch kątowy był bardzo mały , ale sukcesywnie przyśpieszał by na końcu zostawiać już spore ślady jak pozostałe satelity tej nocy. Czyżby jego orbita gwałtownie się obniżała ? Ciekawi mnie co znajdziesz ?

 

 

ps. Jak uważasz żeby wydzielić to z Perseidów to pisz.

A może to bliski przelot czegoś innego?

 

To by wskazywało, że satelita porusza się na ekscentrycznej orbicie (eliptycznej). Takie satelity zostawiają na nieboskłonie ciekawsze "esy-floresy" niż satelity na LEO. Takie orbity typu Mołni, w czasach kiedy nie umieliśmy jeszcze postawić satelity na GEO, miały pierwsze satelity telekomunikacyjne (pamiętacie stację przekaźnikową w Psarach) - duża antena naziemna musiała śledzić ruch satelitów GSO (w apogeum orbity). Teraz każdy może sobie zamontować swoją, małą antenę TVSAT na balkonie! Taką orbitą eliptyczną, geotransferową poruszają się również drugie stopnie R/B po wyniesieniu na GTO satelitów geostacjonarnych (mających docelowo osiągnąć GEO już na "własną rękę").

 

Zaraz założę nowy temat i dam linka.

 

Pozdrawiam: Jurek

Edytowane przez suchyy
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Darek_B napisał:

Dzięki. Mam kilkadziesiąt fotek. Przygotuję paczkę i wrzucę zaraz do dysku googla.

Poza tym przygotuję timelapsa z tej nocy, to była noc satelitów w roli głównej. :)

 

U mnie też przy okazji focenia meteorów kilka ciekawych satelitów wpadło w kadr, którym warto będzie się bliżej przyjrzeć w przyszłości. Paczkę pobrałem i analizuję.

 

LINK do: Obserwacje sztucznych satelitów przy okazji fotografowania meteorów (Perseidy 2021).

 

Pozdrawiam: Jurek

Edytowane przez suchyy
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, M.K. napisał:

Ja obserwowałem przez 5h stosując odcinki 30 min i co jakiś czas zapisując zasięg gwiazdowy oraz jasności meteorów.

Przez 5 godzin obserwacji Perseidów 12/13.08.2021r zaobserwowałem 139 meteorów, w tym 124 Perseidy:

https://www.imo.net/members/imo_vmdb/view?session_id=82681

W 2020r widziałem 158 Perseidów w tym samym czasie, czyli o 34 więcej:

https://www.imo.net/members/imo_vmdb/view?session_id=80912

 

ZHR w 2020 r. wynosił 78, a w obecnym był niższy i wyniósł 71:

https://www.imo.net/members/imo_live_shower/summary?shower=PER&year=2020

https://www.imo.net/members/imo_live_shower/summary?shower=PER&year=2021

Porównując piki aktywności z tych 2 lat widać, że maximum w 2020r było wieczorem 12.08 i malało do rana, a w 2021r rosło od wieczora 12.08 do rana 13.08.

 

@Mateusz_N - czy będziesz swoją obserwację meteorów wysyłał do IMO (www.imo.net) ?

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.08.2021 o 00:33, M.K. napisał:

Ja obserwowałem przez 5h stosując odcinki 30 min i co jakiś czas zapisując zasięg gwiazdowy oraz jasności meteorów. Rano jak podliczę ile sztuk i wypełnię raport na imo.net to również się pochwalę :)
@Mateusz_N Twoja obserwacja może być profesjonalna, jeżeli uda Ci się ją podzielić na krótkie odcinki (od 15 do 30 min), ustalić zasięg gwiazdowy podczas obserwacji i wypełnić raport na w.w. stronie.

Trzymam kciuki, żeby tak było!

Dzięki za informacje że obserwacje przy spełnieniu pewnych wytycznych mogą być wartościowe. Niestety teraz liczyłem wszystko co tylko się pojawiło i podział był na 2 interwały czasowe. Przy kolejnej obserwacji maksimum któregoś z rojów poprawie się i podejdę do tematu profesjonalnie :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Druga fotka, to raczej nie perseida - wektor przelotu nie pasuje do radiantu roju: Perseidy. Jeśli to nie był satelita (ostrość za mała, żeby to ocenić), to może kappa Cygnida (pasuje do radiantu roju).

 

Pozdrawiam: Jurek.

Edytowane przez suchyy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.